Trwa ładowanie...

Ile zarabiają polscy aktorzy? Widełki są bardzo duże. Od 200 zł do 12 tys. za dzień zdjęciowy

Gdy pytam aktorów o zarobki, wszyscy nabierają wody w usta. Trudno im się dziwić. Zarobki są w Polsce tematem tabu, a w tym zawodzie umowy w szczególności są najeżone restrykcyjnymi klauzulami poufności. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, widełki wahają się od kilkuset złotych do nawet 12 tys. złotych za dzień pracy na planie filmu lub serialu. Największe zarobki są w reklamie – za udział w kampanii reklamowej gwiazdy pierwszego formatu mogą rocznie inkasować nawet milion złotych.

Ile zarabiają polscy aktorzy? Widełki są bardzo duże. Od 200 zł do 12 tys. za dzień zdjęciowyŹródło: ONS.pl
dejtedf
dejtedf

Początki, jak w każdym zawodzie, nie są łatwe, szczególnie w teatrze. Młody aktor może liczyć na etat w wysokości 1,5 tys.- 2 tys. zł, ale zdarza się, że za taką stawkę pracują nawet doświadczeni aktorzy pokroju Agaty Kuleszy, która przyznała, że na etacie zarabia 1,6 tys zł. Oczywiście, ma więcej źródeł dochodów, ale jej "podstawa" dobrze pokazuje, że na początkach kariery życie aktora nie jest usłane różami. Doświadczeni etatowi aktorzy mogą w prywatnych teatrach liczyć na zarobki rzędu 5-6 tys. Według "Gazety Wyborczej" aktor w krakowskim teatrze Groteska dostaje od 4,4 tys. zł do 6 tys. zł. Danuta Stenka za pracę na deskach teatru ma zarabiać ok. 4,5 tys. zł.

Magia ekranu
Większe, ale mniej regularne zarobki, mogą mieć aktorzy występujący na małym i dużym ekranie. Artysta pokroju Olafa Lubaszenki zarabia ok. 4,5 do 6 tys. za dzień zdjęciowy w filmie. Dużo? Niekoniecznie, bo trzeba wziąć pod uwagę, że na planie jednego filmu aktor spędza góra kilka dni zdjęciowych.

Często korzystniejsze finansowo propozycje aktorzy otrzymują w produkcjach serialowych. Początkujący mogą liczyć na ok. 1 tys. zł za dzień zdjęciowy, doświadczeni zarabiają znacznie więcej. Jak mówi anonimowy informator, jeden z aktorów w nowym serialu TVP dostaje ok. 2 tys. zł za dzień zdjęciowy. W czasie trwania emisji serialu będzie mieć 15 dni zdjęciowych w miesiącu.
Małgorzata Kożuchowska według "Gazety Wyborczej" dostawała ok. 7 tys. zł za dzień pracy w serialu "Rodzinka.pl".

Górne stawki za dniówki w serialach wynoszą 12 tys. zł. Tyle miała dostawać według tego samego źródła Agnieszka Dygant za dzień pracy w serialu "Prawo Agaty".

dejtedf

Dużo mniej zarabia się za występy w etiudach studenckich. Nawet topowi aktorzy dostają w nich "honorową" stawkę w wysokości 200 – 700 zł za dzień zdjęciowy.

Złote góry reklamy
Żaden polski aktor nie zarobi w żadnym polskim filmie lub serialu pieniędzy, które może zarobić w reklamie. Za umowy reklamowe aktorzy dostają pieniądze nie tylko za udział w realizacji, ale także za prawa do wizerunku.

Robert Więckiewicz w 2013 r. za udział w reklamach zarobił blisko pół mln zł. Dwuletni kontrakt Marty Żmudy-Trzebiatowskiej miał wynosić 750 tys. zł. Prawdziwie gwiazdorską stawką może pochwalić się Marek Kondrat, który za reklamowanie znanego banku ma dostawać ok. milion złotych rocznie.

dejtedf

Do portfela najbardziej znanych aktorów wpadają też pieniądze za różnego rodzaju działania promocyjne np. pojawienie się na otwarciu sklepu lub butiku. Za tego typu jednorazowe akcje gwiazdy mogą liczyć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Płeć ma znaczenie
- Mogę zarazykować tezę, że statystycznie aktorzy zarabiają 15-20 proc więcej od aktorek. Negocjowałam kiedyś stawki pary aktorskiej w tym samym filmie, mimo stawiania negocjacji na ostrzu noża, nie udało mi się ustalić równej stawki - mówi anonimowo agentka.

dejtedf

- Nie mogę wchodzić w szczegóły, ale wiem, że moi koledzy po fachu dostają więcej - potwierdza aktorka.

Ile miesięcznie?
Najbardziej zaradni polscy aktorzy osiągają dochody od 10 tys. do 100 tys. zł miesięcznie, a to niewiele w porównaniu z zarobkami ich kolegów pracujących w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych, gdzie najlepsi dostają od kilku do kilkudziesięciu milionów dolarów za film. W tym kontekście nie należy się dziwić, że rodzimi artyści coraz chętniej szukają szans w zagranicznych produkcjach, gdzie nawet na drugim planie mogą liczyć na dwukrotnie wyższe zarobki.

Zobacz: Julia Wieniawa o swoich zarobkach

dejtedf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejtedf