Trwa ładowanie...
04-09-2009 14:58

Imprezy towarzyszące 34. FPFF w Gdyni

Share
Imprezy towarzyszące 34. FPFF w GdyniŹródło: PISF
d3tbrgx

Tegorocznemu Festiwalowi <a href="https://film.wp.pl/polski-film-6029128160420993c">Polskich Filmów</a> Fabularnych towarzyszyć będzie wiele imprez dodatkowych. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 14 do 19 września. Jego dyrektor Leszek Kopeć spodziewa się 50 tys. widzów i 2 tys. gości.

Poniżej prezentujemy listę imprez towarzyszących 34. FPFF w Gdyni:

PLENER FILMOWY „FILM OD MORZA”

Czwarta edycja Pleneru Filmowego pt. Film od Morza odbędzie się pod hasłem Gra w Polańskiego. Z okazji zbliżającego się 55-lecia pracy twórczej tego reżysera, organizatorzy – Stowarzyszenie A KuKu Sztuka i Firma Outdoor Cinema – przygotowali dla widzów pleneru cztery, niezwykłe wieczory z projekcjami największych dzieł mistrza oraz jego etiud. Dodatkowym elementem plażowego kina, będzie tytułowa, filmowa, interaktywna gra – Gra w Polańskiego, którą każdy widz będzie mógł rozpocząć z „pozycji” plażowego leżaka.
Plaża Miejska w Gdyni, 15 – 18.09.2009, godz. 21.00

d3tbrgx

15 września 2009 | wtorek
Figura 1. Mroczna intryga
Etiudy: Morderstwo | Uśmiech zębiczny | Rozbijemy zabawę
Chinatown | 1974 | 131 min.

16 września 2009 | środa
Figura 2. Wizjonerstwo
Etiuda: Dwaj ludzie z szafą
Dziecko Rosemary | 1968 | 136 min.

17 września 2009 | czwartek
Figura 3. Groza i śmiech
Etiuda: Gdy spadają anioły
Nieustraszeni Pogromcy Wampirów | 1967 | 108 min.

18 września 2009 | piątek
Figura 4. Miejskie szaleństwo
Etiudy: Ssaki | Gruby i chudy
Lokator | 1976 | 125 min.

d3tbrgx

(bezpłatne)
WIECZÓR Z KLASYKĄ KINA ŚWIATOWEGO
Z okazji 50-lecia Kin Studyjnych na gdyńskiej plaży odbędzie się pokaz plenerowy klasyki kina światowego. W programie znajdą się dwa arcydzieła: „Hair” Miloša Formana oraz „Pół żartem, pół serio” Billy’ego Wildera. Plaża Miejska w Gdyni, 19.09. (sobota), godz. 20.00

(bezpłatne)* *POEZJA ŁĄCZY LUDZI – MÓJ ULUBIONY WIERSZ

Pięciominutowe portrety filmowe, w których zwykli mieszkańcy Polski, Francji, USA w kontekście ulubionego wiersza opowiadają o swoim życiu. Filmy sponsorowane są przez belgijską Fundację Evens. Scenariusz i reżyseria - Ewa Zadrzyńska
Zdjęcia - Jacek Mierosławski
Muzyka - Michał Lorenc
Producent „Interakces“
Plaża Miejska w Gdyni, 17.09 (czwartek), godz. 23.30
(bezpłatne)

GDYNIA DZIECIOM

Szkolna publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych projekcjach, które odbędą się aż w pięciu miastach Pomorza. W ramach wydarzenia będą miały miejsce spotkania z twórcami, konkursy, loterie i zajęcia artystyczne, tradycyjnie prowadzone przez aktorów trójmiejskich scen teatralnych. Dodatkowo, cały jeden dzień poświęcony zostanie twórczości Janusza Łęskiego, reżysera i scenarzysty wielu filmów dla dzieci i młodzieży. Wyjątkową atrakcją programu będzie prawdziwy plan filmowy, dostępny dla zwiedzających na terenie sopockiego i gdyńskiego Multikina, a także w Centrum Kultury w Elblągu. Efekty pracy obejrzeć będzie można na dużym ekranie. W tym roku będzie również okazja do poznania dziecięcych festiwali z Finlandii i Włoch. Wydarzeniu towarzyszyć będą dwie wystawy: UNICEF oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników programu Polskie Kino Młodego Widza realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Multikino Gdynia, Multikino Gdańsk, Multikino Sopot, Wejherowskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej ŚWIATOWID w Elblągu, 14 – 18.09.2009 r.
(1zł)

SHORT WAVES w Gdyni

Pierwszy raz na Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni gościć będzie Short Waves, czyli Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych, który odbył się po raz pierwszy w kwietniu 2009 roku. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Ad Arte. Short Waves to wydarzenie promujące polskie kino krótkometrażowe. W Gdyni pokazane zostaną najciekawsze, wyselekcjonowane produkcje. Multikino Gdynia, 15.09 (wtorek), godz. 20:15 – 21:20
(bilety multikino)

d3tbrgx

POKAZ Z AUDIODESKRYPCJĄ

W trakcie 34. FPFF w Gdyni, podobnie jak w latach ubiegłych, z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, odbędzie się projekcja z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji. Technika ta, wykorzystując dodatkowe komentarze słowne, umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej i pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy scen, pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, czy obrazie. Multikino Gdynia, 14.09 (poniedziałek), godz. 18:00 (bilety) KOLEDZY SZARIKA

Przegląd filmowy pt. " Koledzy Szarika "organizowany jest w ramach akcji " Pies w wielkim mieście ". Klub Filmowy ul. Waszyngtona 1, Gdynia, 17-19.09.2009 r.
www.klubfilmowy.pl

WYSTAWY

ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER

Ekspozycja zatytułowana „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanowi prezentację dorobku jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich twórców filmowych, który sławę i popularność w kinie światowym zawdzięcza takim filmom jak: „Nóż w wodzie”, „Matnia”, „Wstręt”, „Dziecko Rosemary”, „Chinatown”, „Tess” czy „Pianista”. Postać Romana Polańskiego zostanie ukazana poprzez prezentację plakatów, zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany.

d3tbrgx

Muzeum Miasta Gdyni, 14 – 28.09.2009 r.
(bilety Muzeum Miasta Gdyni)

100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008”

22 października 1908 roku odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu fabularnego „Antoś pierwszy raz w Warszawie”. Z okazji tego jubileuszu Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową przygotował wystawę pt. „100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008”. Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy.
Plac Grunwaldzki, 12 – 22.09. 2009 r.
(bezpłatne)

ARTYŚCI. PORTRETY OSTATNIEGO STULECIA

Czesław Czapliński sięgnął do zbioru fotografii swojego mistrza i inspiratora Benedykta Jerzego Dorysa, przez którego warszawskie studio fotograficzne przewinęła się cała plejada artystów, m.in. Nina Andrycz, Władysław Broniewski, Maria Dąbrowska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Stefan Jaracz, Antoni Słonimski, czy Aleksander Zelwerowicz. Czapliński, nieprzerwanie, przez 30 lat zajmował się fotografowaniem polskich artystów w ich domach, pracowniach, na scenach i planach filmowych. Ten niezwykły zbiór to wynik połączenia twórczości dwóch fotografików.
Muzeum Miasta Gdyni, 8 – 27 września 2009 r.
Inauguracja wystawy, 14.09. (poniedziałek), godz. 15.00
(bilety Muzeum Miasta Gdyni)

BIBLIA PAUPERUM MICHAŁA ZABOROWSKIEGO

Wystawa malarstwa Michała Zaborowskiego.
„Galeria od czasu do czasu”, ul. Armatorów 31 Gdynia, 16.09 – 07.10.2009 r.
(bilety Galerii)

d3tbrgx

WYSTAWA GRAFIK

Wystawa wielkoformatowych grafik powstałych na bazie fotosów do filmu "Zero", fabularnego debiutu Pawła Bordoskiego. Autorami wystawy są Artur Sienicki (fotosy) i Pawel Borowski (opracowanie graficzne). Wystawa była już prezentowana w trakcie ostatniej edycji Festiwalu Camerimage i cieszyła się dużym zainteresowaniem gości polskich i zagranicznych. Multikino Gdynia, 14 – 19.09.2009 r. (na podstawie biletów do kina) UŚMIECHNIJ SIĘ

Marek Wysoczyński od wielu lat kolekcjonuje autografy z motywem uśmiechu. Część tego niezwykłego zbioru, który liczy sobie już ponad 15 000 „uśmiechniętych autografów”, zobaczyć będzie można na terenie gdyńskiego Multikina. Inicjatywa „Uśmiechnij się” obejmuje również wspólne rysowanie uśmiechów przez Macieja Orłosia i dzieci z gdyńskiego szpitala. W tym roku mali rysownicy otrzymają w prezencie katalog „Uśmiechy polskiego filmu”.
Gemini Gdynia, 14 – 19.09.2009 r.
(bezpłatne)

KONCERTY

KONCERT <a href="https://open.fm/play/38">MUZYKI FILMOWEJ</a> „CZTERY TENORY I DIVA”

Od wielu lat gdyńskiemu Festiwalowi towarzyszą koncerty muzyki filmowej. Wyjątkowe połączenie najstarszej i najmłodszej Muzy przyciąga zarówno melomanów, jak i wielbicieli kina. W Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się Koncert „Cztery tenory i Diva”, w aranżacjach i orkiestracji Wojciecha Mrozka, pod batutą Yurija Berweckijego.
Teatr Miejski w Gdyni, 17.09. (czwartek), godz. 19.00
(15zł kasa teatru)

POKAZ MULTIMEDIALNY L.U.C.

W trakcie 34. FPFF w Gdyni odbędzie się premiera wyjątkowego projektu multimedialnego "39/89 Zrozumieć Polskę" Łukasza Rostkowskiego, znanego też jako L.U.C. Przy okazji 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 20-tej rocznicy uzyskania suwerenności przez Polskę, L.U.C – Łukasz Rostkowski, ujawnia swój najnowszy projekt muzyczny. Album, odbiegający tematyką od wcześniejszych płyt, pozwala w przejmujący i bardzo osobisty sposób przeżyć podróż przez pół wieku walki z totalitaryzmami lat 1939-1989. Projekt jest pierwszym etapem realizacji pełnometrażowego filmu muzycznego, który będzie połączeniem kronik i archiwalnych materiałów dokumentalnych z efektami specjalnymi i animacją. Partnerem Strategicznym projektu jest Europejskie Centrum Solidarności, zaś instytucją wspierającą Instytut Pamięci Narodowej. Producentem jest Platige Image.
Multikino Gdynia 17.09 (czwartek), godz. 22.00
(bilety Multikino)

d3tbrgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tbrgx
d3tbrgx