Jan P. Matuszyński, Wacław Zimpel i Natalia Fiedorczuk z Paszportami "Polityki"
Jan P. Matuszyński i Wacław Zimpel zostali laureatami Paszportów "Polityki" odpowiednio w kategoriach film i muzyka popularna.
Reżysera doceniono za "Ostatnią Rodzinę", film o rodzinie Beksińskich, który uznano za najdojrzalszy debiut ostatnich sezonów. - Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról - dowiadujemy się z uzasadnienia.
Jan P. Matuszyński nim nakręcił "Ostatnią rodzinę" zrealizował dokumenty "Deep Love" czy "Niebo". Ich bohaterami byli podejmujący trudne wyzwania ludzie z pasją. Obraz "Ostatnia rodzina" wyróżniono w Locarno i obsypano nagrodami w Gdyni.
Wacław Zimpel otrzymał nagrodę magazynu "Polityka" za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.
Zimpel to urodzony w 1983 roku w Poznaniu klasycznie wykształcony klarnecista. Grywa jazz i muzykę improwizowaną w międzynarodowych składach, muzykę żydowską w kwartecie Ircha, nagrywa płyty i koncertuje z muzykami z Indii. Ostatnio najbardziej pochłaniają go relacje między duchowością muzyki Wschodu a koncepcjami zachodniej minimal music. Te zainteresowania słychać na solowym albumie "Lines" (2016) oraz na płycie tria LAM - nagranej z Hubertem Zemlerem na perkusji i Krzysztofem Dysem na fortepianie.
Ponadto w kategorii literatura nagrodę otrzymała Natalia Fiedorczuk, dotąd kojarzona ze sceną muzyczną. Wokalistka, instrumentalistka i autorka piosenek, znana z zespołu Happy Pills czy własnego projektu Nathalie and The Loners, została doceniona za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami oraz za żywy i pełen humoru literacki język w książce "Jak pokochać centra handlowe".
Paszporty "Polityki" przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji - kultura cyfrowa. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.