Jerzy Stuhr kończy 55 lat
18 kwietnia Jerzy Stuhr, aktor, reżyser filmowy i pedagog kończy 55 lat. Stworzył wiele wybitnych ról m.in. w filmach: "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, "Wodzirej" Feliksa Falka, "Seksmisja" i "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Wyreżyserował filmy "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne" i "Duże zwierzę".
Na scenach teatru zagrał między innymi w "Nocy listopadowej", "Biesach", "Zbrodni i karze" oraz "Weselu". Stworzył niezapomnianą rolę Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry.
Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wydział aktorski krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Już w czasie studiów występował w teatrze STU, a następnie przeniósł się do Teatru Starego. Współpracował z Konradem Swinarskim i Jerzym Jarockim.
Od początku lat 80. współpracuje z teatrami włoskimi. W latach 1990-1997 był rektorem krakowskiej PWST. Ponownie objął funkcję rektora krakowskiej Szkoły Teatralnej w roku 2002. W roku 1994 uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych.
W spektaklach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdę stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról, między innymi Sekretarza w "Życiorysie", Piotra Wierchowieńskiego w "Biesach", Piotra Wysockiego w "Nocy Listopadowej", AA w "Emigrantach", Horodniczego w "Rewizorze", Porfirego Pietrowicza w "Zbrodni i karze". Zagrał też tytułowe role w "Hamlecie" i "Kontrabasiście".
W filmie zadebiutował w 1975 roku. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, którego uważał za swojego mistrza. Wspólnie pracowali przy filmach "Blizna", "Amator", "Przypadek" oraz przy 10-tej części "Dekalogu" i "Białym" z "Trzech kolorów".
Stuhr grał w filmach Feliksa Falka, Andrzeja Wajdy i Agnieszki Holland. Największą popularność przyniosły mu role komediowe w filmach Juliusza Machulskiego: Maksika w "Seksmisji" oraz przywódcy krasnali w "Kingsajzie". Zyskał wówczas opinię jednego z najlepszych polskich aktorów komediowych.
W 1994 roku Jerzy Stuhr zadebiutował jako reżyser filmem "Spis cudzołożnic", w którym zagrał też główną rolę. Wyreżyserował też "Historie miłosne", do których napisał także scenariusz i obsadził siebie w roli czterech mężczyzn. Film ten otrzymał wiele nagród między inymi Fipresci w Wenecji oraz Grand Prix na festiwalu Newport Beach. Stuhr jest również twórcą filmu "Tydzień z życia mężczyzny" oraz "Duże zwierzę" według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego.
Jerzy Stuhr jest laureatem wielu wyróżnień, m.in. Nagrody Miasta Krakowa, Nagrody Krytyki Włoskiej i prestiżowej nagrody Narodowego Syndykatu Włoskich Dziennikarzy Filmowych dla najlepszego twórcy europejskiego.
W roku 1992 ukazała się jego autobiograficzna książka "Sercowa choroba". W latach 1991-1993 był członkiem rady d/s Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej. Od 1998 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.