Trwa ładowanie...
d1u7e0i

Judd Apatow

Najnowsze informacje
4.0
(3 głosy)
Oceń:
d1u7e0i

Producent, reżyser i scenarzysta amerykański. Jeden z najbardziej znanych twórców komedii („Wpadka”, „40-letni prawiczek”, „Supersamiec”, „Telemaniak”).

Urodził się 6 grudnia 1967 roku w Syosset w stanie Nowy Jork. Z show-biznesem zetknął się po raz pierwszy już w liceum, jako działacz szkolnej stacji radiowej - młody ‘dziennikarz’ z komediowymi aspiracjami i niewątpliwym talentem specjalizował się w przeprowadzaniu zabawnych wywiadów z tak znanymi osobistościami, jak m.in. Jay Leno, czy Jerry Seinfeld. Po maturze wybrał studia scenariopisarskie na Wydziale Filmowym University of Southern California. W tym samym czasie nawiązał żywy kontakt z kabaretową sceną, pracując na zmywaku w jednym z komediowych klubów. Mimo, że sam również próbował swoich sił jako komik, ostatecznie lepiej odnalazł się w roli autora tekstów dla lepszych od siebie.

Kariera Apatowa jako producenta i scenarzysty rozpoczęła się na początku lat 90-tych. Początkowo był związany z małym ekranem(scenariusz do programu „Tom Arnold: The Naked Truth”, produkcja rozrywkowego show „Jim Carrey: The Un-Natural Act” 1991) i to właśnie w telewizji osiągnął swoje pierwsze sukcesy, jako współtwórca autorskich show Larry’ego Sandersa (dwie CableACE Awards, pięć nominacji do Emmy, nominacja do Writers Guild of America Award) i Bena Stillera (statuetka Emmy).

* W 1995 roku zadebiutował jako scenarzysta filmowy, podpisując się pod familijną komedią „Waga ciężka”. Był również producentem tego filmu, na jego planie zaliczył też swój aktorski debiut na dużym ekranie. Rok 1996 to pierwszy duży sukces, związany z produkcją komedii Bena Stillera „Telemaniak” z Jimem Carreyem i przyszłą żoną, Leslie Mann w rolach głównych.*

Końcówka dekady i przełom tysiącleci to realizacja dwóch głośnych seriali: „Luzaki i kujony” (1999-2000) i „Studenciaki” (2001-2003). Produkcje te stały się trampoliną do kariery dla aktora komediowego, Setha Rogena. Wśród wielu innych aktorów, których sukcesy są blisko związane z osobą Judda Apatowa, znajdują się: Ben Stiller, Jason Segel, Paul Rudd, Will Ferrell, Michael Cera, Steve Carell, Leslie Mann, James Franco, Jonah Hill, czy Jay Baruchel.

W 2005 roku nadszedł czas na debiut reżyserski Apatowa (wcześniej realizował jedynie pojedyncze odcinki seriali) w postaci głośnej komedii „40-letni prawiczek” z udziałem Steve’a Carella. Dwa lata później ponownie stanął po drugiej stronie kamery, reżyserując nie mniej głośną komedię „Wpadka” z gwiazdorskim udziałem Setha Rogena (2007). Oba filmy przyniosły mu cenne nominacje do nagrody Writer’s Guild of America. Inne prestiżowe nominacje (do Złotego Globu i nagrody Grammy) otrzymał jako współautor piosenki „Walk Hard” do musicalu „Walk Hard: The Dewey Cox Story” Jake’a Kasdana, z Johnem C. Reillym w roli tytułowej (2007).

Jako producent, jest współtwórcą sukcesu tak głośnych komedii ostatnich lat, jak: „Legenda telewizji”, „Supersamiec”, „Drillbit Taylor: Ochroniarz amator”, „Bracia przyrodni”, „Chłopaki też płaczą”, „Nie zadzieraj z fryzjerem”, „Boski chillout”, „Rok pierwszy” i „Get Him to the Greek”.

Ostatnim wyreżyserowanym przez niego filmem jest komediodramat „Śmieszni ludzie” z Adamem Sandlerem, Sethem Rogenem i Leslie Mann (2009). Apatow jest również scenarzystą i producentem tego filmu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u7e0i
d1u7e0i
d1u7e0i