Trwa ładowanie...
dngeqdc
09-09-2004 15:51

Kandydaci do miana najlepszego polskiego filmu - 2

dngeqdc
dngeqdc

Dzisiaj kontynuujemy prezentację kandydatów do miana najlepszego polskiego filmu 2004 roku - ZOBACZ CZĘŚĆ PIERWSZĄ.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią obrazów i nazwiskami ich twórców, będziecie bliżsi trafnego wytypowania potencjalnych zwycięzców tegorocznego 29 FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI.

A zatem

MAGICZNA GWIAZDA

Animacja komputerowa Wiesława Zięby - grafik, rysownik, satyryk, reżyser filmów animowanych - ZOBACZ WIĘCEJ.

dngeqdc

W szansę animowanego filmu dla dzieci na Złote Lwy - choćby nie wiem, jaki był dobry - jakoś nie chce się wierzyć, ale w imię dziennikarskiej rzetelności informujemy, że 'Magiczna Gwiazda' jest opowieścią o rodzina piżmaków i szczurze Archibaldzie, mieszkańcach Wiklinowej Zatoki.

Pewnego wieczoru Archibald odwiedza swoich przyjaciół w ich przytulnej norce. Przy kolacji opowiada dramatyczne dzieje z czasów, kiedy jeszcze mieszkał w mieście. Miał przyjaciela, Huberta, z którym pracował w wielkim supermarkecie....

Postaciom głosów użyczyli Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i Ewa Sałacka.

dngeqdc

MÓJ NIKIFOR

Niewątpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów ostatnich lat w reżyserii laureata Złotych Lwów za genialny 'Dług' Krzysztofa Krauze - PRZECZYTAJ.

'Mój Nikifor' to oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech... 'Mój', bo widziany oczami Mariana Włosińskiego, przyjaciela i opiekuna Nikifora.

Nikifora zagrała - i to podobno genialnie - Krystyna Feldman, Mariana Włosińskiego - Roman Gancarczyk.

dngeqdc

NIGDY W ŻYCIU!

Tej komedii romantycznej opartej na bestsellerze Katarzyny Grocholi nikomu przedstawiać nie trzeba. Film Ryszarda Zatorskiego obejrzało, mimo usilnych prób krytyków filmowych, którzy przeważnie nie zostawili na nim suchej nitki, prawie 2 miliony widzów. Wydaje się, że popularność u widowni nie przełoży się na zachwyty jury. Ale może będzie inaczej...

Tą nieliczną garstkę widzów, którzy pierwszy raz słyszą o 'Nigdy w życiu', informujemy, że jest wesoło-smutna opowieść o kobiecie w średnim wieku, którą mąż zostawia dla młodszej. Nasza bohaterka nie załamuje się, ale zaczyna walczyć o swoje życie i szczęście, znajduje swoje miejsce na ziemi, buduje dom - i za to wszystko spotyka ją nagroda w postaci wielkiej, szczęśliwej miłości.

W roli głównej wystąpiła Danuta Stenka, Księcia z Bajki zagrał, a jakże, Artur Żmijewski, a Tego Niedobrego Byłego Męża - Jan Frycz.

dngeqdc

OGRÓD ZIEMSKICH ROZKOSZY

Poetycka opowieść Lecha Majewskiego - ZOBACZ WIĘCEJ - o próbie ocalenia utraconej miłości i tajemnicy ukrytej w obrazie Boscha, a także o poszukiwaniu raju na ziemi. Film wszedł do polskich kin w marcu.

Luis to inżynier okrętowy, samotnik żyjący w świecie symetrii i arytmetyki, zaś Bea to Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha i średniowieczną alchemią. Oboje poszukują swojego miejsca w świecie, próbują na różne sposoby znaleźć i wypowiedzieć prawdę o swoim życiu.

Główne role w filmie zagrali Chris Nightingale i Claudine Spiteri.

dngeqdc

ONO

Kolejny bardzo oczekiwany film tego roku młodej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej - PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ARTYSTCE

Poetycka opowieść o życiu: miłości i nienawiści, radości i smutku, krzywdzie i przebaczeniu.

22-letnia Ewa wiedzie zwyczajne, szare życie. Nie dostała się na studia, pracuje na stacji benzynowej, mieszka z rodzicami. Zachodzi w ciążę. Kiedy od lekarza dowiaduje się, że dziecko w jej brzuchu słyszy, zaczyna objaśniać mu świat. Rozmowa z dzieckiem staje się również dla niej próbą zrozumienia świata i analizą własnego życia...

dngeqdc

Ewę zagrała modelka Małgorzata Bela. Obok niej w filmie zobaczymy także m.in.: Teresę Budzisz-Krzyżanowską i Marka Walczewskiego.

PRĘGI

O tym filmie także jest głośno od pewnego czasu, niektórzy mówią, że może powalczyć o nagrody. Jest to debiut fabularny Magdaleny Piekorz i swoisty powrót Michała Żebrowskiego do współczesności.

'Pręgi' są dramatem psychologicznym opowiadającym o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie.

Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, ze mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego. l nawet gdy ta miłość się pojawia, Wojciech broni się...

Wojciecha zagrał Michał Żebrowski, ojca - Jan Frycz.

SPAM

Debiut fabularny współautora scenariusza 'D.I.L' Konrada Niewolskiego - 33-letniego Radosława Hendela.

Do szpitala trafia młody mężczyzna w śpiączce. Jego przypadek jest dla lekarzy zagadką, ponieważ pacjent, z punktu widzenia medycznego zupełnie zdrowy, bliski jest śmierci. Po przebudzeniu z kilkudniowej śpiączki bohater wykazuje objawy amnezji i autyzmu. Opiekująca się nim salowa Hania dopatruje się w nim podobieństwa do syna, który zginął w wypadku samochodowym kilka lat wcześniej. Zabiera go do domu, gdzie chłopak powoli adaptuje się do nowego środowiska. Pracuje w miejscowym sklepiku prowadzonym przez rodziców Moniki, dawnej dziewczyny nieżyjącego syna Hani. Z początku lubiany przez wszystkich, z czasem zaczyna stanowić dla niektórych zagrożenie...

Na ostatnią część prezentacji dokonań polskiego filmu w 2004 zapraszamy w piątek.

dngeqdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dngeqdc