Kandydaci do miana najlepszego polskiego filmu - 2
Dzisiaj kontynuujemy prezentację kandydatów do miana najlepszego polskiego filmu 2004 roku - ZOBACZ CZĘŚĆ PIERWSZĄ.
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią obrazów i nazwiskami ich twórców, będziecie bliżsi trafnego wytypowania potencjalnych zwycięzców tegorocznego 29 FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI.
A zatem
Animacja komputerowa Wiesława Zięby - grafik, rysownik, satyryk, reżyser filmów animowanych - ZOBACZ WIĘCEJ.
W szansę animowanego filmu dla dzieci na Złote Lwy - choćby nie wiem, jaki był dobry - jakoś nie chce się wierzyć, ale w imię dziennikarskiej rzetelności informujemy, że 'Magiczna Gwiazda' jest opowieścią o rodzina piżmaków i szczurze Archibaldzie, mieszkańcach Wiklinowej Zatoki.
Pewnego wieczoru Archibald odwiedza swoich przyjaciół w ich przytulnej norce. Przy kolacji opowiada dramatyczne dzieje z czasów, kiedy jeszcze mieszkał w mieście. Miał przyjaciela, Huberta, z którym pracował w wielkim supermarkecie....
Postaciom głosów użyczyli Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i Ewa Sałacka.
Niewątpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów ostatnich lat w reżyserii laureata Złotych Lwów za genialny 'Dług' Krzysztofa Krauze - PRZECZYTAJ.
'Mój Nikifor' to oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech... 'Mój', bo widziany oczami Mariana Włosińskiego, przyjaciela i opiekuna Nikifora.
Nikifora zagrała - i to podobno genialnie - Krystyna Feldman, Mariana Włosińskiego - Roman Gancarczyk.
Tej komedii romantycznej opartej na bestsellerze Katarzyny Grocholi nikomu przedstawiać nie trzeba. Film Ryszarda Zatorskiego obejrzało, mimo usilnych prób krytyków filmowych, którzy przeważnie nie zostawili na nim suchej nitki, prawie 2 miliony widzów. Wydaje się, że popularność u widowni nie przełoży się na zachwyty jury. Ale może będzie inaczej...
Tą nieliczną garstkę widzów, którzy pierwszy raz słyszą o 'Nigdy w życiu', informujemy, że jest wesoło-smutna opowieść o kobiecie w średnim wieku, którą mąż zostawia dla młodszej. Nasza bohaterka nie załamuje się, ale zaczyna walczyć o swoje życie i szczęście, znajduje swoje miejsce na ziemi, buduje dom - i za to wszystko spotyka ją nagroda w postaci wielkiej, szczęśliwej miłości.
W roli głównej wystąpiła Danuta Stenka, Księcia z Bajki zagrał, a jakże, Artur Żmijewski, a Tego Niedobrego Byłego Męża - Jan Frycz.
Poetycka opowieść Lecha Majewskiego - ZOBACZ WIĘCEJ - o próbie ocalenia utraconej miłości i tajemnicy ukrytej w obrazie Boscha, a także o poszukiwaniu raju na ziemi. Film wszedł do polskich kin w marcu.
Luis to inżynier okrętowy, samotnik żyjący w świecie symetrii i arytmetyki, zaś Bea to Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha i średniowieczną alchemią. Oboje poszukują swojego miejsca w świecie, próbują na różne sposoby znaleźć i wypowiedzieć prawdę o swoim życiu.
Główne role w filmie zagrali Chris Nightingale i Claudine Spiteri.
Kolejny bardzo oczekiwany film tego roku młodej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej - PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ARTYSTCE
Poetycka opowieść o życiu: miłości i nienawiści, radości i smutku, krzywdzie i przebaczeniu.
22-letnia Ewa wiedzie zwyczajne, szare życie. Nie dostała się na studia, pracuje na stacji benzynowej, mieszka z rodzicami. Zachodzi w ciążę. Kiedy od lekarza dowiaduje się, że dziecko w jej brzuchu słyszy, zaczyna objaśniać mu świat. Rozmowa z dzieckiem staje się również dla niej próbą zrozumienia świata i analizą własnego życia...
Ewę zagrała modelka Małgorzata Bela. Obok niej w filmie zobaczymy także m.in.: Teresę Budzisz-Krzyżanowską i Marka Walczewskiego.
O tym filmie także jest głośno od pewnego czasu, niektórzy mówią, że może powalczyć o nagrody. Jest to debiut fabularny Magdaleny Piekorz i swoisty powrót Michała Żebrowskiego do współczesności.
'Pręgi' są dramatem psychologicznym opowiadającym o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie.
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, ze mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego. l nawet gdy ta miłość się pojawia, Wojciech broni się...
Wojciecha zagrał Michał Żebrowski, ojca - Jan Frycz.
Debiut fabularny współautora scenariusza 'D.I.L' Konrada Niewolskiego - 33-letniego Radosława Hendela.
Do szpitala trafia młody mężczyzna w śpiączce. Jego przypadek jest dla lekarzy zagadką, ponieważ pacjent, z punktu widzenia medycznego zupełnie zdrowy, bliski jest śmierci. Po przebudzeniu z kilkudniowej śpiączki bohater wykazuje objawy amnezji i autyzmu. Opiekująca się nim salowa Hania dopatruje się w nim podobieństwa do syna, który zginął w wypadku samochodowym kilka lat wcześniej. Zabiera go do domu, gdzie chłopak powoli adaptuje się do nowego środowiska. Pracuje w miejscowym sklepiku prowadzonym przez rodziców Moniki, dawnej dziewczyny nieżyjącego syna Hani. Z początku lubiany przez wszystkich, z czasem zaczyna stanowić dla niektórych zagrożenie...
Na ostatnią część prezentacji dokonań polskiego filmu w 2004 zapraszamy w piątek.