"Benedetta". Katolicy zbierają podpisy. Blokują premierę filmu w Wielki Piątek
Najnowszy film Paula Verhoevena "Benedetta" opowiada o życiu XVII-wiecznej zakonnicy katolickiej, mistyczki i rzekomej stygmatyczki, która zmarła w klasztornym odosobnieniu po 35 latach niewoli. W filmie są sceny lesbijskiego seksu z udziałem zakonnic i wykorzystywanie chrześcijańskiej symboliki w erotycznym kontekście. Obraz wywołał oburzenie katolickich środowisk w wielu krajach. Najnowsza afera wybuchła w Belfaście.
- Ten film to oszustwo i nic więcej niż rażący atak na wiarę katolicką - mówił Damien Murphy z Irish Society for Christian Civilisation w rozmowie z "Belfast Telegraph". Organizacja reprezentowana przez Murphy'ego stara się nie dopuścić, by film Verhoevena trafił zgodnie z planem do kin w Irlandii i Wielkiej Brytanii 15 kwietnia, czyli w Wielki Piątek. To jeden z najważniejszych dni w katolickim kalendarzu liturgicznym, upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.
Zdaniem ISCC wybranie właśnie tej daty na premierę takiego filmu jest "obliczone na obrażenie chrześcijan". Irlandzcy katolicy chcą zablokować premierę "Benedetty" i w tym celu zorganizowali internetową petycję skierowaną do dystrybutora, firmy Mubi. Z zakładanych 15 tys. podpisów udało im się dotychczas zebrać ponad 13 tys.
Przypomnijmy, że "Benedetta" weszła do polskich kin 7 stycznia i z miejsca wywołała burzę. Przed warszawskimi kinami organizowano protesty w formie wspólnej modlitwy różańcowej, do dystrybutora wysyłane są żądania wycofania filmu z obiegu. Do podobnych sytuacji dochodziło w USA i Holandii, a w Rosji czy Singapurze "Benedetta" w ogóle nie jest pokazywana ze względu na obrazoburcze dla chrześcijan treści.
ZOBACZ TEŻ: Święta Kinga - ascetka oskarżana o cudzołóstwo
Reżyser "Benedetty" oparł swój film o treść książki non-fiction "Nieskromne czyny: Życie lesbijskiej zakonnicy w renesansowych Włoszech" Judith C. Brown z 1986 r. Verhoeven pokazał sceny seksu z udziałem młodych zakonnic, a widok drewnianej figurki Maryi wyrzeźbionej na kształt penisa wzbudził sensację już po premierze zwiastuna "Benedetty".
I o ile główny motyw siostry-mistyczki-lesbijki reżyser zaczerpnął z kart historii, to celowo podkolorował, wyolbrzymił, a nawet wymyślił pewne sceny na potrzebę przyjętej narracji (czytaj więcej tutaj).
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij. Poniżej znajdziesz najnowszy odcinek: