Trwa ładowanie...
16-11-2006 14:02

Ken Russel i Wim Wenders odbiorą nagrody Camerimage

Share
Ken Russel i Wim Wenders odbiorą nagrody Camerimage
d49htbt

Kontrowersyjny brytyjski reżyser Ken Russell oraz dwukrotny zdobywca "Złotej Palmy" w Cannes Wim Wenders (fot. AFP) odbiorą nagrody 14. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2006. Festiwal rozpocznie się w Łodzi 25 listopada.

Ken Russell odbierze nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera za "szczególną wrażliwość wizualną" - poinformowali w czwartek PAP organizatorzy Festiwalu. Ten 79-letni reżyser uznawany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców w historii kina. Jego "specjalnością" jest łamanie kinowych tabu, a jego filmy cechuje drastyczność w pokazywaniu przemocy i seksu.

Russel zadebiutował na dużym ekranie w 1964 roku filmem "Francuska toaleta"; był nominowany do Oscara za obraz "Zakochane kobiety", jest ponadto reżyserem filmów: "Diabły", "Odmienne stany świadomości", "Zbrodnie namiętności", "Dziwka" i innych, a także rock-opery zespołu The Who "Tommy".

d49htbt

Reżyser zakończył obecnie prace nad horrorem "The Ashes", a w ubiegłym roku nakręcił biografię Sary Brightman "The Diva" z Andreą Bocellim i Brightman w rolach głównych.

Wim Wenders - wielokrotny laureat m.in. festiwali w Cannes i Berlinie - odbierze na zakończenia tegorocznego Festiwalu przyznaną mu w 2000 roku nagrodę dla reżysera (w tym roku tę nagrodę otrzyma węgierski twórca Istvan Szabo).

Wenders to twórca głośnych filmów "Z biegiem czasu", "Niebo nad Berlinem", "Tak daleko, tak blisko!", "Lisbon Story", "Buena Vista Social Club", "Million Dollar Hotel". W latach 1991-96 był przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej; w 1996 został jej przewodniczącym.

Wenders, Russel i Szabo to nie jedyne gwiazdy tegorocznego Camerimage. Na festiwalu pojawią się także David Lynch, Agnieszka Holland oraz amerykańska aktorka Diane Kruger.

  1. Camerimage otworzy ogólnopolska premiera filmu Agnieszki Holland o ostatnich dniach życia Beethovena "Copying Beethoveen" ("Kopiując mistrza"). Obraz ten rywalizować będzie z 18 innymi filmami w głównym konkursie o "Złotą Żabę".
d49htbt

Pierwszy raz w historii, w ramach Camerimage zorganizowany zostanie też konkurs dla debiutantów z krajów europejskich. W programie festiwalu znajdzie się także konkurs filmów polskich, etiud studenckich, przegląd kina szwedzkiego, duńskiego oraz retrospektywa filmów zmarłego niedawno operatora Svena Nykvista i Ingmara Bergmana.

Centrum festiwalowym tradycyjnie już będzie łódzki Teatr Wielki. Obok pokazów filmowych odbędą się także warsztaty, seminaria, dyskusje panelowe oraz prezentacje sprzętu filmowego. Tegoroczny Camerimage zakończy się 3 grudnia.
(fot. AFP)

d49htbt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49htbt
d49htbt