Trwa ładowanie...

Konkurs na scenariusz filmu o "Solidarności" bez głównej nagrody

Share
Konkurs na scenariusz filmu o "Solidarności" bez głównej nagrody
Źródło: AKPA
d27nlag

Nie przyznano głównej nagrody w konkursie na scenariusz filmu fabularnego "Solidarność - pierwszy wyłom w murze", ogłoszonym przez Europejskie Centrum Solidarności (ECS) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Rzecznik ECS, Katarzyna Karczmarek powiedziała PAP, że jury przyznało 3 wyróżnienia. Scenariusz miał podkreślać znaczenie "Solidarności" na scenie politycznej Europy oraz odpowiadać na pytanie, jak ten ruch wolnościowy zmienił oblicze współczesnego świata.

d27nlag

Podczas uroczystości w sobotę w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, przewodniczący jury, Krzysztof Zanussi uzasadniając decyzję powiedział, że żadna z prac nie odpowiadała tematowi konkursu.

Pierwsze wyróżnienie i nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymali Witold Pieniążek i Małgorzata Mularczyk za scenariusz "El Paso". Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody po 5 tys. zł, otrzymali: Aneta Wróbel-Wojtyszko za pracę pt."81 dzieci wojny" oraz Olaf Olszewski za "Ziarna prochu".

Podsumowując nadesłane na konkurs prace, Krzysztof Zanussi powiedział, że "nie umiemy robić dzieł sztuki o naszych sukcesach. Łatwiej nam rozdrapywać rany i mówić o tym, co nam się nie udało". Wyraził przekonanie, że "wielkie dzieło, gdyby powstało na ten temat, to byłby prawdziwy cud".

W jury konkursu zasiadali: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Mirosław Chojecki, Jan Dworak i Maciej Grzywaczewski. Na konkurs wpłynęło 20 scenariuszy mających łącznie kilka tysięcy stron. Konkurs ogłoszono na początku 2008 r.

W ramach obchodów 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 20. rocznicy strajków w 1988 r., w Teatrze Wybrzeże odbył się w sobotę wieczorem przedpremierowy pokaz filmu "Tischner: ksiądz na manowcach" Witolda Beresia i Artura Więcka.

d27nlag

Podziel się opinią

Share
d27nlag
d27nlag