Trwa ładowanie...
iluzjonista
30-03-2007 12:01

Labirynt Fauna i Iluzjonista w kinach

Labirynt Fauna i Iluzjonista w kinach
d32c9e3
d32c9e3

Głośny meksykański "Labirynt Fauna" w reżyserii Guillermo del Toro - zdobywca 3 tegorocznych Oscarów, a także głównej nagrody na ostatnim festiwalu Camerimage w Łodzi, oraz amerykański "Iluzjonista" Neila Burgera z Edwardem Nortonem w roli głównej znajdą się wśród filmów, które trafią w piątek na ekrany polskich kin.

Bohaterką "Labiryntu Fauna" jest mała Ofelia. Dziewczynka mieszka w domu surowego ojczyma, jej życie jest smutne. Pewnego dnia los Ofelii odmienia się jednak w zaskakujący sposób - dziewczynka odkrywa w pobliskim ogrodzie tajemniczy labirynt. Spotyka tam Fauna, baśniowego stwora, który rozpoznaje w niej księżniczkę magicznej krainy, zagrożonej zagładą.

"Arcydzieło" - tak określił "Labirynt Fauna" krytyk z amerykańskiej gazety "The New York Post". "Magiczny i niezwykle poruszający" - napisano z kolei na łamach brytyjskiego tygodnika "The Observer". Film del Toro, opowieść o walce dobra ze złem, zdobył Oscary za zdjęcia, scenografię i charakteryzację.

Operatora, Guillermo Navarro, uhonorowano główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2006 w Łodzi.

d32c9e3

"Iluzjonistę" Burgera zrealizowano na podstawie książki Stevena Millhausera. Bohaterem jest Eisenheim (Edward Norton), iluzjonista organizujący w Wiedniu zdumiewające spektakle, które wywołują plotki o jego nadprzyrodzonych zdolnościach. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Europy, książę Leopold, chce sprawdzić, czy Eisenheim nie jest oszustem. Na scenę, do asystowania iluzjoniście, wysyła swoją piękną narzeczoną.

Na planie "Iluzjonisty" pracowała kostiumolog Ngila Dickson, która zaprojektowała kostiumy m.in. do filmowej trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona. Autorem muzyki jest Philip Glass, którego utwory znalazły się na ścieżce dźwiękowej "Godzin" Stephena Daldry. Operator, Dick Pope, otrzymał za zdjęcia do "Iluzjonisty" nominację do Oscara.

W piątek do kin trafi także hiszpański dramat "GranatowyPrawieCzarny", wyreżyserowany przez Daniela Sancheza Arevalo. Film zdobył w tym roku prestiżową nagrodę Goya, przyznaną mu przez Hiszpańską Akademię Filmową za reżyserię.

Bohaterowie "GranatowegoPrawieCzarnego" to trzej mężczyźni - Jorge, Antonio i Israel. Jorge opiekuje się sparaliżowanym ojcem, pracuje jako dozorca w drogim apartamentowcu, uczy się w szkole biznesu i marzy o lepszym życiu - wyższych zarobkach, szacunku ze strony innych ludzi i wolności.

Brat Jorge, Antonio, odsiaduje wyrok w więzieniu, gdzie nawiązuje namiętny romans z więźniarką z żeńskiej części zakładu karnego - Paulą. Israel, przyjaciel Jorge, spędza całe godziny na dachu wieżowca - podgląda klientów pobliskiego salonu masażu i odkrywa, że jest fizycznie zafascynowany pracującym tam przystojnym masażystą.

d32c9e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32c9e3