Trwa ładowanie...
04-12-2006 11:12

"Labirynt Fauna" zdobył główną nagrodę Camerimage

"Labirynt Fauna" zdobył główną nagrodę Camerimage
d4a7tg5
d4a7tg5

Operator filmu "Pan's Labyrinth" Meksykanin Guillermo Navarro zdobył główną nagrodę - Złotą Żabę - na zakończonym w niedzielę 14. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2006. Triumfatorem w rywalizacji etiud studenckich został Polak Paweł Dyllus, za zdjęcia do filmu "Sezon na kaczki".

Srebrną Żabę otrzymał operator filmu "Iluzjonista" - urodzony w Anglii Dick Pope, a Brązową Żabę - operator obrazu brazylijskiego "The House of Sand" - Ricardo Della Rosa.

Jestem bardzo szczęśliwy. To jest chwila dla jakich warto żyć. Ta nagroda jest za film, w którym jest esencja tego, co powinien robić operator. Uważam, że festiwal Camerimage trzeba czcić i pielęgnować - powiedział wzruszony Navarro.

d4a7tg5

W tym roku w głównym konkursie o "Złotą Żabę" rywalizowało 19 filmów wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach, które zostały wyłonione spośród ponad 300 produkcji z całego świata; większość z nich w Łodzi miała swoje polskie premiery. Międzynarodowe jury oceniało też dwa polskie obrazy - "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego ze zdjęciami Krzysztofa Ptaka oraz "Palimpsest" Konrada Niewolskiego (operator Arkadiusz Tomiak).

W konkursie filmów studenckich o "Złotą Kijankę" rywalizowało 19 spośród ponad 200 nadesłanych etiud. Pierwszy raz w ramach Camerimage zorganizowany został też konkurs dla debiutantów z krajów europejskich.

Wygrał Daniel Schonauer (The Cave of the Yellow Dog).

Nagrodę specjalną dla reżysera za szczególną wrażliwość wizualną otrzymał węgierski twórca Istvan Szabo, natomiast nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną otrzymał z kolei Brytyjczyk Ken Russell. Ten 79-letni reżyser uznawany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców w historii kina. Jego "specjalnością" jest łamanie kinowych tabu, a jego filmy cechuje drastyczność w pokazywaniu przemocy i seksu.

d4a7tg5

Nagrodę dla reżysera przyznaną w 2000 r. odebrał Wim Wenders - wielokrotny laureat m.in. festiwali w Cannes i Berlinie.

W konkursie filmów polskich zwyciężył Wojciech Staroń, który otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Najnowsze rodzime produkcje oceniało jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera i aktora Marka Rydelka.

Specjalną Złotą Żabę za całokształt twórczości przyznano holenderskiemu operatorowi Robby'emu Mullerowi, twórcy zdjęć do filmów m.in. Wima Wendersa, Hansa Geissendorfera i Larsa von Triera.

Niemcy Tom Tykwer i Frank Griebe otrzymali nagrodę dla duetu reżyser-operator. Wspólnie realizowali m.in. "Because", "Biegnij Lola, biegnij" oraz "Pachnidło". (ak)

d4a7tg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a7tg5