Trwa ładowanie...
d3gy1cl

Lee Daniels

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Filadelfia, Pensylwania, USA

Reżyser:

Pokusa (2012) (Charlotte Bless)

Kamerdyner (2013) (James Holloway)

Hej, skarbie (2009) (John)

Scenarzysta:

Pokusa (2012) (Charlotte Bless)

Kamerdyner (2013) (James Holloway)

Filmografia:

Pokusa (2012) (Charlotte Bless)

Kamerdyner (2013) (James Holloway)

d3gy1cl

Lee Daniels jest znany przede wszystkim jako twórca nagrodzonego Oscarem dramatu „Hej, Skarbie” na podstawie bestsellerowej książki Sapphire „Push”. Film był nominowany do Oscara w sześciu kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię oraz dla najlepszego filmu. Ostatecznie zdobył dwie statuetki – za najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszej aktorki drugoplanowej, którą otrzymała Mo’Nique.

Daniels jest pierwszym Afroamerykaninem nominowanym do Nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych za „najlepsze osiągnięcia reżyserskie w filmie fabularnym” przyznanej mu za dramat „Hej, Skarbie”. Film ten, jako jeden z zaledwie trzech w historii, zdobył dwie najważniejsze nagrody festiwalu Sundance – Wielką Nagrodę Jury oraz Nagrodę Publiczności. „Hej, Skarbie” otrzymał również trzy nominacje do Złotego Globu oraz osiem nominacji do NAACP Image Awards, z czego przypadło mu w udziale aż sześć statuetek. Ponadto film dostał pięć nagród Independent Spirit, w tym również dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Firma produkcyjna Danielsa, Lee Daniels Entertainment, zadebiutowała filmem „Czekając na wyrok” (reż. Marc Forster), który okazał się dużym sukcesem, a sam Daniels przeszedł do historii jako pierwszy afroamerykański producent oscarowego filmu. Odtwórczyni roli głównej Halle Berry zdobyła Nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki, film otrzymał także nominację za najlepszy scenariusz oryginalny. Kolejną produkcją Danielsa był dramat psychologiczny „Zły dotyk” (reż. Nicole Kassell) z Kevinem Baconem, Kyrą Sedgwick i Mosem Defem, którego premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym Sundance w 2004 roku. Film nominowano w trzech kategoriach do Independent Spirit Awards, nagrodzono The CICAE Arthouse Prize na festiwalu w Cannes, nagrodą Jury na Deauville International Film Festival, a National Board of Review przyznał mu nagrodę Special Mention for Excellence in Filmmaking.

Reżyserski debiut Danielsa to film „Zawód zabójca” z Helen Mirren, Cubą Goodingiem Jr, Stephenem Dorffem, Vanessą Ferlito, Josephem Gordonem-Levittem i Macy Gray. Premiera filmu miała miejsce w 2005 roku na festiwalu w Toronto, a rok później na festiwalu w San Sebastian Daniels otrzymał nominację w kategorii „nowi reżyserzy”.

Ostatnio reżyser nakręcił film „Pokusa”, w którym wystąpili Matthew McConaughey, Zac Efron, John Cusack i Nicole Kidman. Scenariusz autorstwa Danielsa został oparty na wydanej w 1995 roku powieści Pete’a Dextera. Film opowiada o dziennikarzu, który wraca do rodzinnego miasta i wraz z bratem podejmuje się śledztwa w sprawie morderstwa, by doprowadzić do uniewinnienia mężczyzny skazanego na śmierć. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gy1cl
d3gy1cl
d3gy1cl