Trwa ładowanie...
19-06-2007 15:18

Lubuskie Lato Filmowe już za 6 dni!

Lubuskie Lato Filmowe już za 6 dni!
d1d2c44
d1d2c44

Niezwykła sceneria nad jeziorami Trześniowskim i Łagowskim w poetycznym Łagowie już po raz 37 odbędzie się Lubuskie Lato Filmowe. Międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący dokonania twórców z krajów Europy Środkowej i Wschodniej potrwa od 24 do 30 czerwca.

Lubuskie Lato Filmowe to najstarszy w Polsce festiwal filmowy (istnieje od 1969 roku), na który przyjeżdżają młodzi fani kina, studenci szkół filmowych, filmoznawcy. Jest czas na filmy i czas na rozmowy, dyskusje, spotkania z twórcami. Konkurs fabularny, dokumentalny, pokazy video-artu, etiud szkolnych, retrospektywy.

Projekcje będą odbywały się z kinie Świteź, łagowskim amfiteatrze i specjalnie przygotowanym na tę okazję namiocie projekcyjnym ufundowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu będzie historia krajów naszego regionu, prawda i pojednanie. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z twórcami filmów na temat obecności tego tematu we współczesnym kinie oraz kulturze europejskiej. Najbardziej emocjonująca zapowiada się rozmowa z twórcami filmu ”Strajk” na temat mitu Solidarności.

d1d2c44

Bogaty zestaw filmów węgierskich pokaże, jak potraktowano legendę powstania 1956 roku (”Chłopcy z Budakeszi” Pala Erdossa oraz wybór najlepszych dokumentów węgierskich o tym czasie). Gościem festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film ”Ósmy dzień tygodnia” z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką.

W programie także ”Aleja Gówniarzy" - fabularny debiut Piotra Szczepańskiego, ”A czego tu się bać” Małgorzaty Szumowskiej, ”Dworzec Gdański” Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej, "Wojownik" Marcela Łozińskiego i "Zamknięci w celuloidzie" Władysława Sikory retrospektywa wczesnych filmów Milosa Formana. Owocem zakazanym” będą dokumenty Agnieszki Arnold, wyprodukowane częściowo w TVP, dotąd nie emitowane. Ich bohaterami są wybitne postacie polskiej inteligencji: Karol Modzelewski (przyjaciel Jacka Kuronia, w latach 60. współautor słynnego listu do władz), ks. Adam Boniecki, Maria Janion. Spotkania z twórcami poprowadzą Andrzej Kołodyński, redakton naczelny "Kina" i Mateusz Flak, krytyk filmowy i publicysta "Tygodnika Powszechnego".

Przyznawaną od tego roku po raz pierwszy nagrodę za całokształt twórczości Brylantowe Grono odbierze jeden z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Marcel Łozinski, który przedstawi film-niespodziankę. Marcel Łoziński, autor nominowanego do Oscara w 1994 roku dokumentu „89 mm do Europy”, twórca filmów „Próba mikrofonu”, „Zderzenie czołowe”, „Happy end”, „Król”, „Egzamin dojrzałości”, „Wszystko może się przytrafić”, a ostatnio „Jak to się robi” jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich dokumentalistów. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej, obok Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Wiszniewskiego i Pawła Kędzierskiego, uznawany za wybitnego przedstawiciela generacji polskich dokumentalistów, którzy rozpoczynali twórczość filmową w latach 70- tych.

Tradycyjnie, będzie też dyskusja panelowa. W tym roku na temat "Człowiek, a system komunistyczny. Obsesja historii. Prawda i pojednanie.". W spotkaniu wezmą udział Konrad Klejsa (filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego), dr Piotr Laskowski (historyk), Prpf. Andrzej Werner (filmoznanawca, Państwowa Akademia Nauk) i dr Kazimierz Wóycicki (dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie).

W programie festiwalu także spektakl w amfiteatrze, a na zakończenie festiwalu koncert Krystyny Prońko.

d1d2c44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d2c44