Pociągowa inspiracja
Urodziła się 14 lipca 1928 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny o szlacheckich korzeniach. Jak sama mówiła - jako zodiakalny Rak często zmieniała profesje i decyzje. Zanim ukończyła studia aktorskie w PWST w Warszawie (dyplom 1953), została absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1950).
Być może gdyby nie ona, "Pociąg" (jeden z najważniejszych filmów w polskiej kinematografii) nigdy by nie powstał.
Jerzy Kawalerowicz wymyślił fabułę, podróżując pociągiem – jechał wtedy do Szczecina, gdzie akurat przebywała jego ukochana, aktorka Lucyna Winnicka. I wiedział, że to ona powinna zagrać główną rolę.
- Ten film jest ciągle aktualny – mówił w "Przeglądzie" reżyser Tadeusz Bystram. - Pociągami się jeździło i jeździ. W pociągach się dzieją różne rzeczy, często nieprzewidziane. I pociąg jest pewną metaforą. Symbolizuje życie, jak mawiał Kawalerowicz, i tak należy rozumieć ten film. A jednym z motywów tej podróży jest niespełniona miłość – twierdził, dodając, że Kawalerowicz całe życie szukał miłości. - Łatwo się było domyślić, analizując jego obrazy i życie prywatne. Świadczą o tym choćby okoliczności powstania "Pociągu".