Trwa ładowanie...
25-04-2007 16:28

Machulski wygrał z Amerykanami przetarg na film

Machulski wygrał z Amerykanami przetarg na film
dix1xru
dix1xru

Pod koniec roku Juliusz Machulski rozpocznie realizację filmu i serialu o życiu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Za kamerą stanie Juliusz Machulski.

Po kilku miesiącach poszukiwań Juliusz Machulski rozpoczął rozmowy z Telewizją Polską w sprawie sfinansowania produkcji obrazu o Janie Nowaku-Jeziorańskim. O szczegółach nie chce na razie rozmawiać.

- Za wcześnie na to, przed nami jeszcze szereg spotkań - mówi.

dix1xru

Wiadomo jednak, iż serial ma mieć sześć odcinków. Głównym producentem będzie Studio Filmowe Zebra oraz firma M.T. Art. Mariana Terleckiego ("Złotopolscy").

Za podstawę całości ma posłużyć książka Jana Nowaka-Jeziorańskiego - Kurier z Warszawy. Duża część filmu będzie pokazywać wojenne oraz powstańcze losy Nowaka-Jeziorańskiego.

"- Film dotyczy historii zawartej w "Kurierze z Warszawy" - więc dwóch lat kurierskiej działalności pana Jana (....)" - opowiadał w lipcu minionego roku Juliusz Machulski. "- Pojawi się tez epizod z 1939 roku, gdy Jeziorański był na Wołyniu w artylerii, skąd trafił do niemieckiej niewoli."

Nie wiadomo jeszcze, kto znajdzie się w obsadzie. Twórcy nie ujawniają... z kim prowadzą rozmowy. TVP zdradza jedynie, iż zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku - najprawdopodobniej jesienią albo wczesną zimą. Realizowane będą w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech.

dix1xru

Całość nie będzie gotowa wcześniej niż w 2009 roku. Film trafi najpierw do kin, a potem na DVD. Na końcu telewidzowie poznają serial. Będzie to najprawdopodobniej jedno z najdroższych przedsięwzięć na Woronicza.

Reżyser ze zrealizowaniem filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim nosił się już od 17 lat. Wtedy też powstała pierwsza wersja scenariusza, którą pokazał politykowi. Nowak-Jeziorański pomysł zaakceptował - chciał, by obraz o nim powstał w Polsce, dlatego Machulskiego wspierał, a Amerykanom odmówił.

Jan Nowak-Jeziorański zmarł w 2005 roku. Już za życia był legendą. Przez 24 lata kierował polską sekcją Radia Wolna Europa. Miał dużo wkład w wejście Polski w struktury NATO.

dix1xru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dix1xru