WP

Marilyn Monroe - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Prawdziwe jej imię to Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker – Jedna z największych gwiazd – legend w dziejach kina, do dziś pozostająca jednym z największych symboli seksu w historii. Jej sprowadzony do czysto fizycznej strony wizerunek po dziś dzień jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Nie miała łatwego dzieciństwa – psychiczne problemy jej matki, Gladys Baker uniemożliwiły jej opiekę nad córką, z ustaleniem ojcostwa od początku były problemy, w związku z czym jako dziewczynka większość czasu spędziła w domach opiekuńczych i sierocińcach.

W latach 1937-42 pozostawała pod opieką przyjaciela rodziny i jego żony. W wieku 16 lat, kiedy małżeństwo nie mogło się nią dłużej opiekować,* została postawiona przed dylematem – wyjścia za mąż lub powrotu do domu dziecka*. Wybrała to pierwsze i poślubiła swojego pierwszego z trzech mężów.

Jej twarz została odkryta przez fotografa prasowego w połowie lat 40-tych. Przyszła gwiazda pracowała wówczas w jednej w fabryk w Burbank. Ponieważ była niezwykle fotogeniczna, szybko stała się wziętą fotomodelką, a jej twarz zaczęła zdobić okładki znanych magazynów mody. Obiektyw aparatu i kamery „kochał” – wówczas jeszcze – Normę Jeane.

Zaczęła uczęszczać na lekcje aktorstwa, pobierała naukę m.in. u tak znakomitych aktorek jak Jean Harlow i Lana Turner. Szybko (w 1946 roku) podpisała kontrakt z 20th Century Fox. W tym samym czasie ufarbowała też włosy na charakterystyczny, platynowy blond i zmieniła imię i nazwisko („pożyczyła” je sobie od swojej babci).

WP

W 1947 roku zadebiutowała w epizodycznej roli w filmie „Szokująca panna Pilgrim”, następnie pojawiła się w małej, ale znaczącej roli w filmie „Asfaltowa dżungla” Johna Hustona (1950) oraz – obok Bette Davis – w głośnej produkcji „Wszystko o Ewie” (1950).

Przełomowym występem był udział w filmie „Niagara” (1953), dzięki któremu zyskała status prawdziwej gwiazdy. Kolejne filmy z jej udziałem, to m.in.: „Mężczyźni wolą blondynki” Howarda Hawksa (1953), „Jak poślubić milionera” (1953), „Rzeka bez powrotu” Ottona Premingera (1954), „Słomiany wdowiec” Billy’ego Wildera (1955, nominacja do nagrody BAFTA), „Książę i aktoreczka” Laurence’a Oliviera (1957, kolejna nominacja dl nagrody BAFTA), „Przystanek autobusowy” (1957, nominacja do Złotego Globu), czy wreszcie słynna komedia „Pół żartem, pół serio”(1959) Billy’ego Wildera, za którą otrzymała Złoty Glob.

W 1956 roku założyła własną wytwórnię filmową, sygnowaną jej nazwiskiem, która wyprodukowała wspomniane już filmy „Przystanek autobusowy” oraz „Książę i aktoreczka”.

W 1960 roku zagrała w muzycznym filmie „Pokochajmy się” George’a Cukora, a rok później stworzyła kreację odmienną od dotychczasowych, w których grała z reguły role emanujących erotyzmem i będących obiektem pożądania męskich bohaterów, głupiutkich ślicznotek. Filmem, w którym stworzyła tę odmienną, jednocześnie najlepszą i – niestety – ostatnią kreację aktorską był film „Skłóceni z życiem” Johna Hustona (1961), gdzie wystąpiła obok Clarka Gable.

W trakcie realizacji kolejnego filmu, wytwórnia na wskutek różnych okoliczności (m.in. problemy psychiczne aktorki – napady depresji i histerii, które uniemożliwiały normalną współpracę na planie), rozwiązała z nią umowę. Miesiąc później, 5 sierpnia 1962 roku znaleziono ciało aktorki w jej domu w Kalifornii. Zmarła na skutek przedawkowania środków nasennych.

WP

Poza wyżej wspomnianymi nagrodami i nominacjami, aktorka jest też laureatką dwóch Złotych Globów w kategorii „Female World Film Favourite” z 1954 i 1961 roku.

Oprócz zawodu aktorki i modelki, Monroe z powodzeniem uprawiała zawód piosenkarki, co zresztą szło w parze z jej licznymi rolami w filmach muzycznych. Jednym z występów, który przeszedł do historii było wykonanie piosenki „Happy Birthday”podczas 45. urodzin prezydenta Kennedy’ego w maju 1962 roku. Monroe miała na sobie „skandalicznie” obcisłą sukienkę, która w 1999 roku została sprzedana na aukcji za ponad milion dolarów.

Data urodzenia

01.06.1926

Miejsce urodzenia

Los Angeles, Kalifornia, USA

Data śmierci

05.08.1962

Filmografia

Słomiany wdowiec (dziewczyna)

What Ever Happened to Norma Jeane? ((zdjęcia archiwalne))

Książę i aktoreczka (Elsie)

Asfaltowa dżungla (Angela Phinlay)

Przystanek autobusowy (Cherie)

Pokochajmy się (Amanda Dell)

Scudda Hoo! Scudda Hay! (Girl in Canoe)

Dangerous Years (Evie)

Right Cross (Dusky Ledoux)

Love Happy (klientka Grunionsa)

Let's Make It Legal (Joyce Mannering)

Małpia kuracja (Lois Laurel)

Niagara (Rose Loomis)

Mężczyźni wolą blondynki (Lorelei Lee)

Wszystko o Ewie (Claudia Caswell)

Ken Murray Shooting Stars (siebie)

Jak poślubić milionera (Pola Debevoise)

Nie ma jak show (Vicky)

Skłóceni z życiem (Roslyn Taber)

Pół żartem, pół serio (Sugar Kane)

Shocking Miss Pilgrim

Ladies of the Chorus (Peggy Martin)

Ticket to Tomahawk (Clara)

Fireball (Polly)

Love Nest (Roberta Stevens)

Hometown Story (Iris Martin)

As Young as You Feel (Harriet)

O. Henry's Full House (streetwalker)

Clash by Night (Peggy)

We're Not Married! (Annabel Norris)

Don't Bother to Knock (Nell Forbes)

Rzeka bez powrotu (Kay Weston)

Something's Got to Give (Ellen Arden)

WP
WP
WP