Trwa ładowanie...
d1ack1v

Mel Ferrer

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

New Jersey, USA

Filmografia:
d1ack1v

Amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. W jego dorobku są główne role w takich filmach jak "Lili", "Wojna i Pokój" i "Słońce też wschodzi".

Mel Ferrer, właściwie Melchor Gaston Ferrer, urodził się 25 sierpnia 1917 roku w Elberon w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych, zmarł 2 czerwca 2008 roku w Santa Barbara, w wieku 90 lat. Był synem bogatego chirurga pochodzącego z Kuby. Jego rodzeństwo wybrało karierę lekarską, lecz Mel postawił na aktorstwo.

Pierwsze kroki w zawodzie stawiał na Broadwayu, by potem przejść do przemysłu filmowego. Parał się reżyserią, aktorstwem i produkcją. Jego najbardziej znane role to: król Artur w „Rycerzach Okrągłego Stołu”, gdzie partnerował Avie Gardner i Robertowi Taylorowi; Paul Berthalet w „Lili", książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju”, gdzie grał ze swoją żoną Audrey Hepburn (inny film z tą parą to „Mayerling”), Robert Haines w „Najdłuższym dniu”, Cleander w „Upadku Cesarstwa Rzymskiego”, Massimo Oderisi z horroru „Antychryst”, Harvey Wood ze „Zjedzonych żywcem”, Hale Burton z mini-serialu „Jak zdobywano Dziki Zachód” i wiele innych.

W 1967 roku był producentem thrillera "Doczekać zmroku", w którym Audrey Hepburn grała ociemniałą kobietę terroryzowaną w jej mieszkaniu przez handlarzy narkotyków. W latach 70. i 80.Ferrer zajmował się produkcją i reżyserowaniem filmów telewizyjnych. W sumie Mel wystąpił w ponad 100 filmach kinowych i telewizyjnych.

* Mel, mimo wielu różnorodnych kreacji, jest kojarzony jedynie z małżeństwa z Audrey Hepburn, z którą doczekał się syna Seana. Oprócz Audrey, jego żonami były kolejno: Frances Gunby Pilchard, Barbara C. Tripp (żenił się z nią dwukrotnie) i Elizabeth Soukutine. Każde małżeństwo kończyło się rozwodem, oprócz ostatniego: Elizabeth była z Melem aż do jego śmierci 2 czerwca 2008 roku. Aktor zmarł z powodu niewydolności serca, dożywszy 90 lat.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ack1v
d1ack1v
d1ack1v