Merida waleczna
„Merida waleczna” (ang. Brave; wcześniej The Bear and the Bow) to amerykański film animowany wytwórni Pixar z 2012 roku. Obraz wyreżyserowali Mark Andrews i Brenda Chapman. Autorami scenariusza są: Mark Andrews, Steve Purcell, Brenda Chapman i Irene Mecchi. Muzykę skomponował Patrick Doyle.
Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoła tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor.
Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, uświęcanym przez władców krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia znaczenia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno.
W założeniu 80% animacji miało toczyć się na zaśnieżonych terenach, ale po zmianie reżysera (Mark Andrews zastąpił na stołku Brendę Chapman) projekt zmieniono. Nowy głównodowodzący produkcją zadecydował osadzić akcję filmu na terenach podobnych do tych z pierwszego zwiastuna - pagórkowatych, górzystych, leśnych i trawiastych. Na potrzeby filmu stworzono ponad 350 nowych pędzli w programie Photoshop, tak aby każdy element tła wyglądał niepowtarzalnie. Przy tworzeniu dekoracji, teł i symboli graficy mocno czerpali z tradycji Celtów i Piktów.
W oryginalnej wersji dubbingu głosu użyczyli Kelly Macdonald, Billy Connolly, Emma Thompson, Julie Walters i Kevin McKidd. Z kolei w polskiej wersji językowej wystąpili: Dominika Kluźniak jako Księżniczka Mérida, Andrzej Grabowski – Król Fergus, Dorota Segda – Królowa Elinor, Antonina Girycz – Wiedźma, Mieczysław Morański – Lord Dingwall, Sylwester Maciejewski – Lord MacGuffin, Krzysztof Kiersznowski – Lord Macintosh.
Podziel się opinią
Komentarze