Trwa ładowanie...

Monty Python pracuje na Jasnej Górze

Share
Monty Python pracuje na Jasnej Górze
d8o1twd

Ekipa brytyjskiej telewizji BBC realizowała w poniedziałek na Jasnej Górze zdjęcia do serialu dokumentalnego "Palin's New Europe".

Gwiazdą serialu jest słynny komik, aktor i podróżnik Michael Palin - w przeszłości członek legendarnej brytyjskiej grupy Monty Python. Powiedział on, że jest pod dużym wrażeniem tego, co zobaczył w Częstochowie.

Realizowany przez BBC serial będzie opowiadał o życiu w byłych krajach komunistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ośmioosobowa ekipa jest w Polsce od 20 września. Zdjęcia do serialu realizować będzie do 5 października, m.in. w Gdańsku, Oświęcimiu, Krakowie, Zakopanem i Warszawie.

d8o1twd

Na Jasnej Górze Brytyjczycy uwiecznili m.in. modlitwę pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej, ceremonię zasłonięcia Cudownego Obrazu i wystawę pamiątek "Solidarności".

- To jest pełne mocy doświadczenie przybyć w takie miejsce jak to. To jest coś budującego - wszystkie te wnętrza zabudowań jak np. zakrystia; ale najbardziej interesującą rzeczą jaka tu jest, jest Madonna. W rzeczy samej, jestem Nią bardzo zafascynowany. To jest symbol tego kraju, Polski, duchowego życia. Wywarła na mnie bardzo, bardzo duże wrażenie - powiedział Palin. - Jestem pod wrażeniem mszy, wielkiej liczby ludzi modlących się. To jest niespotykane dla mnie doświadczenie, dające mi dużą moc - dodał.

Producent i reżyser serialu Roger Mills zapowiada, że Polska odegra ważną rolę w serialu. - Podróżujemy po wszystkich krajach postkomunistycznych Europy Wschodniej, a Polska jest jednym z ważniejszych miejsc, bo w Polsce zaczął się cały przewrót, byliście pionierami w obaleniu komunizmu - powiedział. - Chcemy sfilmować Częstochowę, ponieważ to jest duchowa stolica Polski - podkreślił.

Ambicją realizatorów jest przedstawienie różnych dróg do niepodległości, jakie przebyły państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Chcą opowiedzieć, jak dzisiaj się w tych krajach żyje i jak wygląda jednoczenie się Europy. - Myślę, że wielu Brytyjczyków nie wie wiele o Wschodniej Europie. Upadły granice, mamy u siebie wielu Polaków. Oni tam żyją, pracują. My tworzymy ten program po to, aby móc pokazać, skąd ci Polacy są, żeby wzajemnie zrozumieć się. Chcemy powiedzieć coś więcej na temat kim oni są, aby to, co jest przyjaźnią, umocnić zaufaniem - wyjaśnił Mills.

d8o1twd

Jasnogórskim przewodnikiem filmowców był rzecznik Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń, a wielu wyjaśnień w czasie spotkania udzielił przewodnik grup zagranicznych o. Szymon Stefanowicz.

Emisję sześciu odcinków zaplanowano na przyszły rok. "Nowa Europa" zostanie pokazana w 45-minutowych odcinkach. Zostaną też wydane: płyta DVD, album i książka.

Palin od 18 lat wraz z ekipą filmową realizuje seriale dokumentalne dla telewizji BBC. Do tej pory wyemitowano pięć serii - "W 80 dni dookoła świata" (1988), "Od bieguna do bieguna" (1991), "Pełne koło" (1995), "Sahara" (2001), "Himalaje" (2003).

d8o1twd

Podziel się opinią

Share
d8o1twd
d8o1twd