Trwa ładowanie...
13-11-2009 12:59

Nagrody Grand Off za najlepsze filmy niezależne z całego świata

Nagrody Grand Off za najlepsze filmy niezależne z całego świata
d3t23jm
d3t23jm

Prawie 50 obrazów z różnych krajów - m.in. z Polski, Islandii, Francji i Izraela - ma szansę na nagrody Grand Off dla najlepszych filmów niezależnych. Nagrody zostaną przyznane 21 listopada w Warszawie, podczas gali zamykającej 3. edycję festiwalu Grand Off.

Statuetkę Grand Off za całokształt twórczości odbierze znakomity reżyser dokumentalista Marcel Łoziński.

Ceremonia rozdania nagród - za filmy fabularne, dokumentalne i animowane - odbędzie się w Teatrze Kamienica. Organizatorem konkursu jest Fundacja Cinema Art z Warszawy.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie reprezentujący fundację Witold Kon, do tegorocznej edycji Grand Off zgłoszono ok. 740 tytułów z całego świata. Spośród nich do konkursowego etapu wybranych zostało ok. 50. To m.in. produkcje z: Polski, USA, Islandii, Francji, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Australii, Izraela, Belgii, Singapuru, Niemiec, Iranu, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

d3t23jm

Ich twórcy i obsada rywalizują w kategoriach: najlepszy film fabularny, dokumentalny, animowany, najlepsza reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia oraz najlepszy aktor i aktorka.

Wśród nominowanych do nagród filmów są: islandzkie "Dwa ptaki" ("Two Birds", reż. Runar Runarsson), francuski "Contresens" (reż. Pierre-Alfred Richard) i izraelski "Discharged" (reż. Micha Kinsbruner). Polskę reprezentują: dokument "Tam, gdzie słońce się nie spieszy" w reżyserii Mateja Bobrika; animacja "Wujek" zrealizowana przez Macieja Sznabla i krótkometrażowa fabuła "Janek" w reż. Piotra Lewandowskiego. Jedną z głównych ról w "Janku" zagrała Danuta Stenka - wcieliła się w matkę alkoholiczkę wychowującą 11-letniego synka. Za tę rolę Stenka otrzymała nominację do nagrody Grand Off w kategorii najlepsza aktorka.

"Główną ideą festiwalu Grand Off jest prezentacja filmów, które powstały w celach niekomercyjnych, które nie są przeznaczone do dystrybucji kinowej i nie docierają do szerokiego grona widzów" - tłumaczyła producentka festiwalu, Paulina Bielawska.

Doceniony za dorobek życia Marcel Łoziński urodził się w 1940 r. w Paryżu. Ma w dorobku nominację do Oscara za 12-minutowy film "89 mm od Europy" z 1993 r. Zrealizował też dokumenty: "Wizyta" (1974), "Zderzenie czołowe" (1975), "Egzamin dojrzałości" (1979), "Próba mikrofonu" (1980), "Ćwiczenia warsztatowe" (1986), "Jak to się robi" (2006).

d3t23jm

Na czwartkowej konferencji Łoziński przyznał: "Jestem nieco zaskoczony nagrodą Grand Off. Sam nie realizuję przecież filmów niezależnych". Podkreślił jednak, że nagroda bardzo go cieszy.

W uzasadnieniu przedstawiciele Fundacji Cinema Art napisali, że statuetka jest podziękowaniem dla Łozińskiego "za przepiękne dokumentalne obrazy, z pozoru proste, a dotykające spraw najistotniejszych" oraz za to, że reżyser traktuje bohaterów swoich filmów "z niezwykłym dzisiaj szacunkiem i odpowiedzialnością".

Filmy nominowane do tegorocznych nagród Grand Off będzie można oglądać w dniach 19-21 listopada w warszawskim kinie Luna.

d3t23jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t23jm