Nagrody kina niezależnego GRAND OFF

W dniach 19 - 21 listopada 2009 już po raz czwarty odbędzie się w Warszawie największe wydarzenie kina niezależnego: Grand Off - do ubiegłego roku europejskie - a od teraz już Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych.

Nagrody kina niezależnego GRAND OFF

Około 45 filmów wyselekcjonowanych spośród 700 nadesłanych w tym roku obrazów z całego świata walczyć będzie o statuetki dla najlepszych niezależnych filmów. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie również nagroda za całokształt twórczości. Nagrody zostaną wręczone na uroczystej ceremonii w warszawskim Teatrze Kamienica, 21 listopada 2009.

W warszawskim kinie Luna natomiast od 19 do 21 listopada będzie można oglądać wszystkie nagrodzone i nominowane filmy. Tydzień później zaś, widzowie z ponad 25 miast w całej Polsce będą mieli szansę zobaczyć zwycięskie obrazy w ramach specjalnie organizowanych pokazów.

Grand Off – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych to obecnie najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane w 2006 roku Grand Off - Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych w swej formule nawiązują do najlepszej tradycji Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej, a także Europejskiej Akademii Filmowej. Co roku, najciekawsze produkcje niezależne nadsyłane z całego świata poddawane są preselekcji, a następnie nominowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną reprezentującą przedstawicieli poszczególnych dziedzin sztuki filmowej: aktorstwa, reżyserii i krytyki filmowej.

Nominacje przyznawane są w dziewięciu kategoriach filmowych: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument oraz najlepsza animacja. Po ogłoszeniu nominacji rozpoczyna się proces oceny nominowanych produkcji przez członków Kapituły Grand Off, reprezentantów środowisk filmowych z 28 krajów świata. Polskę w gronie Akademików Grand Off reprezentują takie osoby jak Robert Gonera czy Katarzyna Figura, a także znawcy filmu, ludzie kina, operatorzy filmowi. W Kapitule Grand Off obecny jest również Max Hänsli, prezydent Światowej Unii Kina Niezależnego UNICA, Luis J. Cruz, dyrektor Ogólnoświatowego Festiwalu Cinefiesta w Puerto Rico, Fidelis Duker, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Abudży w Nigerii, a także Marjan Riahi, założycielka pierwszej w Iranie oraz całej Azji Agencji Prasowej poświęconej filmowi niezależnemu.

Wśród festiwali i organizacji partnerskich Grand OFF wymienić można Międzynarodowe Festiwale Filmowe w Dżakarcie, w Abudży, w Hawanie, festiwale Kratkofil w Bośni i Hercegowinie, Alternative w Rumunii, Fike w Portugalii, Glimmer w Wielkiej Brytanii, a także Short Film News z Iranu oraz Enlighten Film Society z Bombaju, w Indiach.

Filmy oceniane są przez członków kapituły Grand Off w wielu zakątkach świata. W ten sposób ważą się losy wielu niezależnych produkcji, które dzięki nagrodom Grand Off mogą zyskać światowy rozgłos. W listopadzie 2007 roku jednym z laureatów Grand Off był film „Le Mozart des Pickpockets” w reżyserii Philippe’a Pollet-Villarda. Zaledwie dwa miesiące później film ten zdobył Oskara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Podobnie, wyróżniony nagrodami Grand OFF w roku 2008 obraz „Between Dogs and Wolves”, zdobył następnie wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W tym roku po raz pierwszy kapituła przyzna nagrodę za Całokształt Twórczości dla światowej rangi filmowca, który przez całe swoje życie wiernie realizował idee kina niezależnego. Twórczość tego honorowego gościa festiwalu stanie się dla innych twórców niezależnych jasną wytyczną kierunku, w którym należy podążać. Laureata poznamy 21 listopada na ceremonii rozdania nagród Grand Off w Teatrze Kamienica. Gala gromadzi corocznie blisko 400 wybitnych postaci świata kina.

Więcej informacji na www.grandoff.eu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)