Trwa ładowanie...
17-12-2008 13:07

Nagrody SFP wręczone!

Nagrody SFP wręczone!
d44vdie
d44vdie

We wtorek 16 grudnia 2008 r. zostały wręczone Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dorobek życia.

Otrzymali je montażystka Elżbieta Kurkowska, operator dźwięku Andrzej Bohdanowicz i reżyser Stanisław Lenartowicz. Uroczystość odbyła się w warszawskim Pałacu Architektów, podczas świątecznego spotkania filmowców zorganizowanego przez SFP i PISF.

Życzę młodym twórcom, powiedział Stanisław Lenartowicz odbierając statuetkę, takiego zaufania władz i takich możliwości, by ich wszystkie marzenia mogły zostać przeniesione na taśmę filmową. Licznie zebrani na uroczystości filmowcy nagrodzili laureatów gromkimi brawami.

Elżbieta Kurkowska urodziła się w Warszawie w 1940 roku. Jest jedną z najsłynniejszych polskich montażystek. Zmontowała ponad 40 filmów dokumentalnych, ponad 60 fabularnych oraz seriale, w tym m.in. „Kolumbów”, „Zaklęte rewiry”, „Polskie drogi”, „Zazdrość i medycyna”, „Dziecinne pytania”, „C.K. Dezerterzy”, „Przypadek”, „Obywatel Piszczyk”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Historie miłosne”, „Mięso”.

W ostatnich latach wielokrotnie była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za montaż do filmów „Kochaj i rób co chcesz”, „Złoto dezerterów”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże zwierzę”, „Pogoda na jutro”, „Ubu król” i „Korowód”. Jest laureatką nagrody na FPFF w Gdańsku za montaż do „Ga ga. Chwała bohaterom” Piotra Szulkina. Obecnie pracuje z Januszem Morgensternem przy realizacji filmu „Mniejsze zło”.

d44vdie

Andrzej Bohdanowicz urodził się w Wilnie w 1940 roku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej. Jako operator dźwięku pracował przy ponad 100 filmach dokumentalnych i oświatowych i blisko 40 fabularnych. Jest autorem dźwięku do tak znanych filmów jak „W pustyni i w puszczy” (W. Ślesickiego), „Ruchome piaski”, „Akcja pod Arsenałem”, „Sztuka kochania”,”, „Białe małżeństwo”, „Pierścionek z orłem w koronie”, do seriali „Kuchnia polska”, „Plebania”, „Oficer”, a także do kilku filmów z cyklu „Święta Polskie” („Biała sukienka”, „Królowa Chmur”, „Miss mokrego podkoszulka”, „W kogo ja się wrodziłem”, „Cud purymowy”). Obecnie, podobnie jak Elżbieta Kurkowska, pracuje przy udźwiękowieniu filmu „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna. Był nominowany do Orła- Polskiej Nagrody Filmowej za filmy „Pół serio” i „Statyści”. Stanisław Lenartowicz urodził się w Dzianowie w 1921
roku. W 1953 roku ukończył PWSF w Łodzi. Zadebiutował filmem „Zimowy zmierzch” w 1956 roku. Jest twórcą tak znanych filmów jak „Pigułki dla Aurelii”, „Pamiętnik pani Hanki”, „Giuseppe w Warszawie”, „Uciec jak najbliżej”, „To ja zabiłem”, „Strachy”, „Szkoda twoich łez”. Jest laureatem nagrody w Valladoid za film „Czerwone i złote” w 1971 roku i w Trieście za „Upiora” w 1968 roku.

W 1959 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2008 roku - Złotym Medalem „Gloria Artis”. Również w tym roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na I Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy i specjalną nagrodę na „Barejadzie” w Jeleniej Górze.

Nagroda SFP przyznawana jest przez Zarząd Główny SFP filmowcom różnych zawodów, których działalność w dziedzinie filmu wybitnie przyczyniła się do rozwoju polskiej kinematografii. Ideą nagrody jest, by trafiała nie tylko w ręce reżyserów, ale także tych, których praca zazwyczaj pozostaje w cieniu wielkich nazwisk – montażystów, kierowników produkcji, przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych. Statuetki autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich wręczane są dwa razy w roku, na Krakowskim Festiwalu Filmowym, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni lub podczas innych ważnych uroczystości filmowych.

Nagrody po raz pierwszy zostały przyznane w 2007 r. Od tego czasu otrzymali je: montażystka Agnieszka Bojanowska, wybitny reżyser animacji Witold Giersz, reżyser Władysław Ślesicki, Irena Choryńska, montażystka blisko 70 polskich filmów, jeden z najsłynniejszych polskich kierowników produkcji Zygmunt Król, reżyser Sylwester Chęciński, legendarna kierowniczka produkcji Włada Dąbrowska, operator dźwięku Mieczysław Janik i operator Leszek Krzyżański.

d44vdie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44vdie