Trwa ładowanie...

Najbardziej prestiżowy festiwal w kraju czas zacząć!

Najbardziej prestiżowy festiwal w kraju czas zacząć!Źródło: Wirtualna Polska/Patryk Szczerba
d3kzjiy
d3kzjiy

Nadszedł 24 maja - pierwszy dzień kolejnej edycji słynnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gdyński Skwer Kościuszki już po raz 35. stanie się, na tydzień czasu, filmową stolicą kraju. Najbardziej prestiżowy festiwal w kraju czas zacząć!

A będzie się działo… Niezliczona ilość imprez filmowych i ciekawych projekcji. Znakomici goście, najlepsi filmowcy w kraju i ta jedna jedyna nasza Alicja – niczym wisienka na festiwalowym torcie.

Wygląda na to, że polskie kino jeszcze nigdy nie było w tak dobrej formie. Kolejny rok z rzędu zaprezentowane zostaną wyjątkowe talenty w postaci 6-ściu filmowych debiutów, oraz starzy przyjaciele, czyli wytrawni mistrzowie kina. W sumie przed nami 20 niezapomnianych filmowych projekcji.

Dzisiejszego wieczoru o godzinie 19:30, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek uroczyście otworzy 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ceremonia z udziałem znakomitych gości ze szczebla polityki oraz gwiazdy kina rozpocznie się wieczorem w Teatrze Muzycznym.

d3kzjiy

Już drugi rok z rzędu najbardziej prestiżową imprezę filmową w Polsce rozpocznie animacja Tomasza Bagińskiego ‘Animowana Historia Polski’. Ostatni projekt z kuźni Platign Image, świecił prawdziwe triumfy na niedawnym Expo w Szanghaju. Bagiński już od wielu lat jest polską dumą narodową a jego twórczość gwarantuje odbiorcom spotkanie z jakością i sztuką na najwyższym poziomie.
W zeszłym roku mieliśmy okazję obejrzeć ‘Kinematograf’ z okazji rozpoczęcia 34. FPFF.

** Po kilku zmianach oficjalnie już wiadomo, że w Konkursie Głównym o Złote Lwy walczyć będzie aż 20 filmy. Ich autorami są zarówno debiutanci, w tym roku jest ich sześcioro, jak i reżyserzy, których śmiało można nazwać mistrzami polskiego kina – wśród nich tak wyjątkowe nazwiska jak: Jan Jakub Kolski, Feliks Falk, Juliusz Machulski, Jacek Koprowicz.

Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie wyjątkowy. Trzydziesta piąta – jubileuszowa edycja najważniejszego dla polskiego filmu wydarzenia nie odbędzie się jesienią. Decyzją Komitetu Organizacyjnego, w skład którego wchodzi m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, festiwal został przeniesiony na maj.
Między innymi powodem takiej decyzji jest chęć uproszczenia procedury kwalifikacyjnej polskich kandydatów do Oscara.

Chociaż od wrześniowego wydarzenia minęło tylko osiem miesięcy, do Konkursu Głównego zgłoszonych zostało 39 filmów. Spośród nich 15 zostanie pokazanych festiwalowej publiczności w ramach przeglądu Panorama Polskiego Kina, a 21 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego. Podczas festiwalowego tygodnia oceniać je będzie siedmioosobowe jury, na czele z przewodniczącym - reżyserem Andrzejem Barańskim.

d3kzjiy

Oprócz Konkursu Głównego organizowany jest również Konkurs Kina Niezależnego i Konkurs Etiud Fabularnych Młodego Kina, podczas którego studenci i absolwenci szkół filmowych mogą poddać pod ocenę swoje pierwsze fabularne osiągnięcia. Filmy w tych dwóch konkursach oceniać będzie jury, którego przewodniczącym został reżyser Bartosz Konopka.

Z okazji jubileuszu filmowcy zostaną uwiecznieni na wyjątkowej wielkoformatowej fotografii, na której każdy będzie mógł się rozpoznać, a zdjęcie zostanie wykonane w technice 3D. Będzie to pierwsza tego typu fotografia na świcie. Kształt 3D przybierze też jeden z odcinków Kroniki Festiwalowej, która powstaje każdego festiwalowego dnia i jest obrazem, tego co na festiwalu się dzieje.

Na zakończenie – długi czerwony dywan i wielka gala, podczas której poznamy tegorocznych laureatów. Gala odbędzie się wyjątkowo na gdyńskiej plaży, na specjalnie ustawionej estradzie pod wielkim namiotem. Pozwoli to gościć na rozdaniu nagród prawie wszystkie zaproszone osoby, których będzie blisko półtora tysiąca. Oczywiście, największy nawet namiot nie pomieści wszystkich widzów, których będzie około 50 tysięcy.


d3kzjiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kzjiy