Filmy erotyczne wszech czasów. Jest polski przedstawiciel
Brytyjskie stowarzyszenie krytyków zaprezentowało najlepsze, ich zdaniem, filmy o zabarwieniu erotycznym, które powstały na Wyspach. Pośród wymienionych tytułów znalazł się dramat Jerzego Skolimowskiego "Na samym dnie", który został zrealizowany w 1970 r.
W 1970 r. Jerzy Skolimowski nakręcił na zachodzie Europy dwa filmy. Zrealizowana z dużym rozmachem, przygodowa komedia kostiumowa "Przygody Gerarda" z gwiazdą włoskiego i francuskiego kina Claudią Cardinale, okazała się spektakularną klapą. Natomiast obyczajowy dramat "Na samym dnie" zachwycił krytyków. Przez wielu został nazwany arcydziełem.
"Na samym dnie" opowiada historię nastoletniego Mike'a, który dostał pracę w jednej z londyńskiej łaźni. Tam zakochuje się w starszej od siebie koleżance Susan, która jednak nie traktuje poważnie jego zalotów. Dziewczyna ma narzeczonego, a w pracy znacznie bardziej interesuje się nauczycielem pływania. Młodzieniec wzbudza natomiast pożądanie u znacznie starszych od niego klientek łaźni. Tymczasem obsesja Mike'a na punkcie Susan zamienia się w desperacką walkę o jej względy.
Gorące premiery 2022. Na te produkcje czekamy
"Na samym dnie" stał się sporym wydarzeniem społeczno-kulturalnym w Europie Zachodniej. Dwa lata po światowej premierze trafił nawet do kin w naszym kraju. Recenzenci porównywali obraz Skolimowskiego do dzieł Romana Polańskiego. Krytyk "Time Out" napisał: "Dziwaczne, piękne zakończenie jest najważniejszym momentem tego cudownie tajemniczego filmu".
Filmoznawcy o filmie Jerzego Skolimowskiego nie zapomnieli. Stowarzyszenie krytyków uznało "Na samym dnie" jednym z dziesięciu najlepszych brytyjskich filmów o erotycznym zabarwieniu w historii. Pośród wyróżnionych tytułów znalazły się także: "Zakochane kobiety" Kena Russella, "Sebastian" Dereka Jarmana, "Zmysłowa obsesja" Nicolasa Roega czy "Pillow Book" Petera Greenawaya. Wielkie arcydzieła światowego kina...
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.