Najlepsze filmy na podstawie książek 2018
28.08.2018 | aktual.: 04.01.2019 15:39
"Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek" to jeden z najlepszych filmów na podstawie książek 2018 roku.
W 1946 roku echa niedawno zakończonej wojny brzmią niezwykle głośno. Juliet Ashton jest młodą pisarką, która dostaje tajemniczy list. Dowiaduje się w nim o istnieniu Stowarzyszenia miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek.
Intrygujący nadawca sprawia, że Juliet decyduje się popłynąć na wyspę Guernsey, na której znajduje się klub miłośników książek. Kobietę fascynuje nie tylko krajobraz, ale również mieszkańcy wyspy. Każdy jednak skrywa w sobie tajemnicę.
Film "Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek" to ekranizacja powieści Mary Ann Shaffer i Annie Barrows, która ma formę listów.
Na plaży Chesil (On Chesil Beach)
"Na plaży Chesil" to ekranizacja powieści Iana McEwana.
Florence i Edward są niewolnikami konwenansów społecznych. Ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę już podczas nocy poślubnej, która jest trudnym egzaminem dla obojga. Nienawykli do rozmów o cielesności będą musieli się jej nauczyć.
Ian McEwan stworzył niezwykły portret będący satyrą hermetycznie zamkniętego angielskiego społeczeństwa, które jest jeszcze przed rewolucją seksualną.
Czy film "Na plaży Chesil" jest intrygującą ekranizacją?
Krzysiu, gdzie jesteś? (Christopher Robbin)
"Krzysiu, gdzie jesteś?" to familijna propozycja dla wszystkich fanów misia o bardzo małym rozumku.
Choć "Krzysiu, gdzie jesteś?" nie jest stricte ekranizacją powieści, to nawiązuje do prozy A. A. Milnego, który stworzył serię o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu.
W filmie poznajemy dalsze losy Krzysia, który jest dorosłym mężczyzna. Wojna oraz codzienność odcisnęły jednak na nim wyraźne piętno. Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Tygrysek, Sowa oraz Królik muszą mu pomóc odzyskać radość z życia.
Film jest wzruszającą historią, która zabiera widza w cudowną podróż do krainy wyobraźni odwzorowanej w Stumilowym Lesie.
Piotruś królik (Peter the rabbit)
"Piotruś królik" to nasza kolejna rodzinna produkcja, która zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
Beatrix Helen Potter stworzyła postać niesfornego królika Piotrusia, który został przeniesiony na ekran przez Willa Glucka.
Odważne zwierzątko razem z rodziną są szczęśliwi na farmie pana McGregora, dopóki z Londynu nie przyjeżdża jego krewny. Królik Piotruś walczy o terytorium z właścicielem, który okazuje się zaciekłym przeciwnikiem. Na jego drodze pojawia się jednak urocza Bea, miłośniczka zwierząt.
Film dla dzieci "Piotruś królik" uwodzi nie tylko pięknymi kadrami, ale również ciekawą historią.
Nowe oblicze Greya (Fifty shades freed)
Nie mogliśmy pominąć ekranizacji jednego z najsłynniejszych współczesnych romansów, czyli "Nowego oblicza Greya".
Trylogia E. L. James o uczuciu łączącym Anastasię Steele i Christiana Greya to był gotowy scenariusz na film.
Pierwsza część, "Pięćdziesiąt twarzy Greya", ukazała się w 2015 roku. W głównych rolach wystąpili Dakota Johnson i Jamie Dornan. Na "Ciemniejszą stronę Greya" musieliśmy czekać dwa lata, zaś na trzecią – "Nowe oblicze Greya" – tylko rok.
Początek 2018 roku należał właśnie do tej pary, która nareszcie może być razem, jednak ich śladem podąża niebezpieczny Jack Hyde. Czy Anastasia i Christian będą nareszcie szczęśliwi?
Romans filmowy "Nowe oblicze Greya" to zwieńczenie trylogii, którego nie wolno przegapić!
Anihilacja (Anihilation)
Film sci-fi "Anihilacja" powstał na podstawie pierwszego tomu trylogii Jeffa VanderMeera.
Jeff VanderMeer jest twórcą trylogii "The southern reach" (2014), której kolejne części to "Unicestwienie", "Ujarzmienie" i "Ukojenie". Alex Garland postanowił zekranizować "Anihilację".
W głównych rolach obsadził Natalie Portman, która jako Lena z grupą wolontariuszek wyrusza do Strefy X, by zbadać jej tajemnicę.
Poznając sekret miejsca, prawdopodobnie uda jej się znaleźć odpowiedź na to, co stało się z jej mężem, Kanem, który jako jedyny przeżył w Strefie X.
Czy ekranizacja dorównała książkowemu pierwowzorowi?
Czerwona jaskółka (Red sparrow)
"Czerwona jaskółka" jest ekranizacją powieści byłego agenta CIA, Jasona Matthewsa.
Agentka rosyjskiego wywiadu Dominika Jegorowa odbyła wbrew własnej woli trening, który uczynił z niej zawodową uwodzicielkę (jaskółkę). Jej zadaniem jest zmanipulowanie amerykańskiego agenta, Nathaniela Nasha. Dominika zakochuje się jednak z wzajemnością w swoim przeciwniku. Czy uda im się przechytrzyć rosyjski wywiad?
Ekranizacja powieści Jasona Matthewsa "Czerwona jaskółka" to rasowy thriller szpiegowski, który będzie idealnym wyborem na wieczór.
Zobacz też: Czerwona jaskółka - galeria
Bajecznie bogaci Azjaci (Crazy rich Asians)
Wielki hit "Bajecznie bogaci Azjaci" to ekranizacja książki Kevina Kwana.
Kevin Kwan osiągnął, pisząc powieść "Bajecznie bogaci Azjaci" międzynarodowy sukces. Ekranizacja okazała się wielkim kasowym hitem w Stanach Zjednoczonych. W Polsce film wejdzie do kin 31 sierpnia 2018 roku.
Czego możemy się spodziewać po "Bajecznie bogatych Azjatach"? Świetnej historii, przepychu, pięknych zdjęć Singapuru. Miłosna historia Rachel i Nicka to pierwsza odsłona trylogii.
W poczekalni czekają już "Crazy rich girlfriend" oraz "Rich people problems".
Dziewczyna w sieci pająka (The girl in the spider's web)
Twórcy filmowej trylogii "Millenium" postanowili zekranizować czwartą część, napisaną tym razem przez Davida Lagercrantza.
Stieg Larsson wymyślił postaci, zaś David Lagercrantz napisał powieść. Czwarty tom ukazał się w Polsce pod tytułem "Co nas nie zabije". Za granicą książka nazywa się "Dziewczyna w sieci pająka". Taki też tytuł nosi film, który do polskich kin wejdzie 28 października.
Tym razem w roli Lisbeth Salander zobaczymy Claire Foy. Michaela Blomkvista zagra Sverrir Gudnason.
Mroczne umysły (The darkest minds)
Czy "Mroczne umysły" są podobne do "Igrzysk śmierci"?
"Mroczne umysły" to ekranizacja pierwszej części trylogii napisanej przez Alexandrę Bracken.
Po Stanach Zjednoczonych, które znamy, nie ma już śladu. Postapokaliptyczny świat to synonim biedy. Dzieci, które mają nadprzyrodzone moce, są wysyłane do specjalnych obozów.
Ruby posiadająca nadprzyrodzone zdolności udaje się uciec. Przyłącza się do ruchu oporu. Jednak jej śladem podążają ludzie, którzy chcą wykorzystać moc Ruby do własnych celów. Jak zakończy się jej historia?
The little stranger
"The little stranger" to kolejna ciekawa propozycja filmu na podstawie książki. Tym razem utrzymana w klimacie thrillera.
Thriller "The litter stranger" to niezwykły film. Doktor Faraday przyjeżdża do podupadłej posiadłości, w której jego matka przed laty była służącą. Lekarz pamięta splendor, jakim dom był otoczony. Wszystko się jednak zmieniło z biegiem czasu. Obecnie w Hundreds Hall mieszka pani Ayres oraz dwoje jej dzieci, Caroline i Roderick.
Doktor Faraday ma się zająć Roderickiem, jednak dom coraz bardziej go przytłacza. Nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jego historia jest połączona z losami Ayresów. Odkrycie prawdy może się okazać zbyt trudne.
"The little stranger" to ekranizacja słynnej powieśći Sarah Waters "Ktoś we mnie".
Mowgli: Legenda dżungli (Mowgli: The legend of the jungle)
A może zainteresuje was kolejna adaptacja powieści Rudyarda Kiplinga? Tym razem "Księgę dżungli" przeniósł na ekran Andy Serkis, który najbardziej jest znany z roli Golluma w trylogii "Władca pierścieni".
"Mowgli: Legenda dżungli" opowiada historię chłopca, którego rodzice zostali zabici przez potężnego tygrysa Shere Khana. Niemowlęciem zaopiekowały się wilki. Z wiekiem chłopiec poznaje prawa, którym kierują się mieszkańcy dżungli. Razem z innymi braćmi wilkami staje do wyścigu, który ma pokazać, czy chłopiec może pozostać wśród przyjaciół. Jaki będzie wynik wyścigu? Czy o Mowgliego nie upomni się niebezpieczny Shere Khan? A może chłopiec powinien żyć między ludźmi?
"Mowgli: Legenda dżungli" to ciekawie przedstawiona historia, którą warto oglądać z napisami, by zobaczyć jak Christian Bale czy Benedict Cumberbatch poradzili sobie z głosami zwierząt.
Bel canto
"Bel canto" to słynna powieść wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej pisarki Ann Patchett. Na ekran została przeniesiona w 2018 roku przez Paula Weitza, twórcę komediodramatu "Był sobie chłopiec".
Roxanne Coss to znana na całym świecie sopranistka, która ma zaśpiewać na gali organizowanej przez bogatych inwestorów w Peru. Przed występem poznaje przystojnego finansistę Katsumiego Hosokawę. W trakcie recitalu do budynku wchodzą uzbrojeni terroryści. Jeśli negocjatorzy nie spełnią postawionych przez nich warunków, wszystkie osoby znajdujące się w budynku zginą. Czego żądają terroryści?
"Bel canto" to thriller trzymający w napięciu. Co o nim sądzicie?
Wymazać siebie (Boy erased)
"Wymazać siebie" jest autobiograficzną powieścią Garrarda Conleya, którą zekranizował Joel Edgerton. W filmie zobaczymy nie tylko reżysera, ale również Nicole Kidman, Russella Crowe'a oraz Lucasa Hedgesa.
Marshall Eamons jest pastorem w niewielkiej amerykańskiej społeczności, jego żona Nancy to fryzjerka. Razem wychowują nastoletniego Jareda, który wkracza w dorosłe życie. Wkracza jednak z wielką nowiną, która na zawsze odmieni jego relacje z rodziną. Jared przyznaje bowiem rodzicom, że jest homoseksualistą. Ojciec i matka każą mu wybierać między życiem w odosobnieniu a leczeniem. Chłopak, który nie chce stracić kontaktu z rodzicami, wybiera leczenie w specjalnym ośrodku. Tam popada w konflikt z nauczycielem.
"Wymazać siebie" to dramat biograficzny, który zdecydowanie warto obejrzeć!