Trwa ładowanie...
cinemaforum
04-11-2015 09:01

Najlepsze międzynarodowe produkcje na Festiwalu Cinemaforum

Najlepsze międzynarodowe produkcje na Festiwalu CinemaforumŹródło: Ewa Jasińska
d3ehgp4
d3ehgp4

Wielkimi krokami zbliża się jedno z największych filmowych wydarzeń tego roku. Miłośnicy dobrego kina już za niecały miesiąc obejrzą najlepsze międzynarodowe produkcje nagradzane m.in. na festiwalach w Cannes, Locarno, Toronto czy Wenecji. Widzowie będą mogli także wziąć udział w licznych spotkaniach z wybitnymi twórcami, a także szlifować swoje umiejętności podczas warsztatów filmowych i fotograficznych.

Międzynarodowy Konkurs Główny to jeden z najważniejszych punktów tegorocznej edycji Festiwalu. Starannie wyselekcjonowane tytuły niewątpliwie przypadną do gustu zarówno wymagającym widzom jak i tym, którzy dopiero zaznajamiają się z produkcjami autorów mówiących świeżym, niekonwencjonalnym językiem.

W tym roku program obfitować będzie w wyjątkowe propozycje – wielokrotnie nagradzane festiwalowe hity, z czego aż siedem będzie miało swoją polską premierę. Tematyka filmów oscyluje między lekkimi komediami, a chwytającymi za serce rodzinnymi dramatami, czy kontrowersyjnym kinem społecznym. Co istotne, są to nie tylko europejskie produkcje, ale także filmy z odległych kulturowo rejonów jak Liban, Izrael, USA czy Kolumbia.

Wśród prezentowanych tytułów zobaczymy pokazywany po raz pierwszy w Polsce film „Belladonna” chorwackiej reżyserki Dubravki Turic, który zdobył główną nagrodę na tegorocznym festiwalu w Wenecji. To krótka, lecz niezwykle poruszająca historia przypadkowego spotkania trzech nieznajomych kobiet.

Emocje widzów z pewnością wzbudzi również dramat rodzinny „Everything Will Be Okay”. Nie bez powodu sam Michael Haneke powiedział o nim: „Mocny i dobrze opowiedziany. Wyjątkowo dobrze zagrany. Poruszający film, który urzeka od pierwszej do ostatniej sekundy”. Na rodzinnym konflikcie opiera się też gruzińska krótkometrażowa produkcja „Father” - zwycięzca festiwalu w Locarno . To opowieść o dwóch młodych braciach, żyjących z drobnych przestępstw, których spotkanie z długo niewidzianym ojcem zmusi do konfrontacji z własnymi wyborami.

d3ehgp4

Wyjątkowo silnym punktem tegorocznego programu są historie opowiedziane z perspektywy dzieci, nierzadko zmagających się z problemami, które przerosłyby niejednego dorosłego. Sześcioletnia Selma w „The Chicken” (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej) mieszka w ogarniętym wojną Sarajewie. Kiedy w prezencie urodzinowym dostaje kurę, postanawia za wszelką cenę ocalić ją od nieuchronnego przeznaczenia. Z kolei „Maman(s)”, francuski film, który zwyciężył na tegorocznym festiwalu w Toronto, pokaże nam świat młodziutkiej Aidy. Życie dziewczynki zostaje przewrócone do góry nogami, kiedy z Senegalu do Paryża wraca jej ociec. Nie sam, lecz w towarzystwie młodej kobiety, którą przedstawia jako swoją drugą żonę.

Warto zwrócić uwagę też na wyróżniającą się libańską animację „Waves'98” Ely Dagher, nagrodzoną w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Film opowiada historię młodego Omara odkrywającego nowe, niezrozumiałe dla niego oblicza podzielonego wojną rodzinnego miasta – Bejrutu.

Zaprezentujemy też parę rodzimych produkcji, w tym „Charona” Pawła Hejbudzkiego (zwycięzca konkursu filmów krótkometrażowych na festiwalu w Gdyni) - opowieść o nietypowej przyjaźni między upośledzonym chłopakiem przekonanym o tym, że ma dar uzdrawiania, a młodziutką dziewczyną w ciąży, która namawiana jest do aborcji. Nie można przegapić również „Hipopotamów”, najnowszej animacji Piotra Dumały.

Laureatów konkursu wyłoni jury, w skład którego wejdą wybitni przedstawiciele filmu i fotografii. Oceny dokonają: producent, reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Chris Niedenthal, scenarzysta i reżyser Magnus von Horn oraz wielokrotnie nagradzana aktorka Julia Kijowska. To właśnie to szacowne grono zadecyduje, który z 22 prezentowanych filmów otrzyma GRAND PRIX SUNDANCE CHANNEL w postaci statuetki i nagrody finansowej.

d3ehgp4

Oficjalny partner Festiwalu – Sundance Channel, już od wielu lat realizuje misję wspierania swobody myśli twórczej sformułowaną przez jego założyciela Roberta Redforda. Jest to kanał skierowany do niezależnie myślących widzów, którzy poszukują zróżnicowanej i ciekawej oferty programowej. Odważny, pomysłowy i bezkompromisowy Sundance Channel oferuje widzom różnorodny i ciekawy wybór wyróżnionych nagrodami niezależnych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz oryginalnych produkcji.

Przyjdź i zobacz młode kino autorskie w najlepszym wydaniu. Poznaj twórców, którzy już wkrótce dyktować będą nie tylko europejskie, ale także światowe trendy w kinematografii.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Oficjalna selekcja:
• „A Few Seconds” reż. Nora El Hourch / Francja
• „Aissa” reż. Clément Trehin-Lalanne / Francja
• „Artun” reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson Islandia / Dania
• „Belladonna” reż. Dubravka Turic / Chorwacja
• „Charon” reż. Paweł Hejbudzki / Polska
• „The Chicken” reż. Una Gunjak Niemcy / Chorwacja
• „Dzień Babci” reż. Miłosz Sakowski / Polska
• „Everything Will Be Okay” reż. Patrick Vollrath / Austria /Niemcy
• „Father” reż. Davit Pirtskhalava / Gruzja
• „High and Dry” reż. T.J. Misny / USA
• „Hipopotamy” reż. Piotr Dumała / Polska
• „Last Base” reż. Aslak Danbolt / UK/Norwegia
• „Leidi” reż. Simón Mesa Soto / Kolumbia/UK
• „Maman(s) ” reż. Maïmouna Doucouré / Francja
• „Mleczny Brat” reż. Vahram Mkhitaryan / Polska
• „Moloch” reż. Szymon Kapeniak / Polska
• „The Return of Erkin” reż. Maria Guskova / Rosja
• „Sierpień” reż. Tomasz Ślesicki / Polska
• „The Universe in Us” reż. Lisa Krane / Niemcy
• „The Visit” reż. Inbar Horesh / Izrael
• „Waves `98” reż. Ely Dagher / Liban/Katar
• „Zeus” reż. Pavel Vesnakov / Niemcy/Bułgaria

d3ehgp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ehgp4