Trwa ładowanie...
sława kwaśniewska

Nie żyje Sława Kwaśniewska

Share
Nie żyje Sława Kwaśniewska
Źródło: PAP
d3qz7qv

*Sława Kwaśniewska, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, zmarła w Poznaniu. Miała 86 lat - podaje TVP Info. W ubiegłym roku artystka odebrała medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".*

Sława Kwaśniewska urodziła się 28 października 1928 r. w Krakowie. W 1948 roku ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego.

d3qz7qv

Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej. Została odznaczona m.in: Odznaką Honorową Miasta Poznania, Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Po ukończeniu PWST grała w teatrach Częstochowy, Sosnowca i Zielonej Góry. Od 1963 r. była związana z Poznaniem. Najpierw przez 10 lat występowała na deskach Teatru Polskiego, od 1973 roku grała w Teatrze Nowym.

Zagrała w ponad 50 filmach, między innymi: "Wodzireju", "Aktorach prowincjonalnych", "Kung- fu", "Janie Serce". Występowała także w serialach: "Plebania", "Czas honoru", "Twarze i maski", "Na dobre i na złe", "Lekarze'".

d3qz7qv

Podziel się opinią

Share
d3qz7qv
d3qz7qv