Trwa ładowanie...
d44esvj

Niepodległość

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
d44esvj
Film dokumentalny "Niepodległość" to wzruszający i pouczający obraz długiej oraz trudnej drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowania niezależnego państwa.
4
Share
Dokument "Niepodległość" powstał na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Materiały prasowe

Niepodległość – tematyka dokumentu

Film "Niepodległość" powstawał przez lata. Jego twórcy z determinacją poszukiwali dobrej jakości materiałów archiwalnych, które jak dotąd nie ujrzały światła dziennego. Ciężka praca polegała również na odrestaurowaniu nagrań, które w dokumencie cieszą oko współczesnego widza świetną ostrością i kolorystyką.

Tematem filmu dokumentalnego "Niepodległość", jak sam tytuł mówi, jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nie chodzi jednak tylko o samą proklamację powrotu państwa na mapy, ale również trudne misje i decyzje polskiej dyplomacji czy ciężką walkę Polaków na niemal wszystkich frontach I wojny światowej. W dokumencie nie zabraknie także informacji na temat stabilizowania politycznego odrodzonej Rzeczpospolitej wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej czy wyznaczania granic poprzez powstania zbrojne, konflikty oraz traktaty międzynarodowe.

Niepodległość – ciekawostki

  • Film "Niepodległość" powstał w wyniku kooperacji Instytutu Pamięci Narodowej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny objęła Telewizja Polsat. "Niepodległość" obejrzeć można za pośrednictwem jej kanałów.
  • Materiały wykorzystane w dokumencie "Niepodległość" pochodzą z archiwów polskich, niemieckich, francuskich, ukraińskich, rosyjskich i amerykańskich. Zostały zarejestrowane w latach 1914-1923. Ponad 80 proc. z nich nigdy nie została publicznie wyświetlona.
  • Premiera filmu "Niepodległość" odbyła się dzień po uroczyście obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 12 listopada 2018 w Teatrze Wielkim w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
  • Za rekonstrukcję nagrań odpowiedzialnych było szereg instytucji i firm. Kolorowaniem materiałów zajęła się Grupa Smacznego, rekonstrukcją zaś DI FACTORY i ReKino.

Zobacz także inne najlepsze filmy dokumentalne 2018 roku.

d44esvj
Niepodległość
Tytuł oryginalny

Niepodległość

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

12.11.2018

Data polskiej premiery

12.11.2018

Czas trwania

87 min.

Muzyka

Podziel się opinią

4
Share
d44esvj
d44esvj
d44esvj
d44esvj