Najlepsze filmy dokumentalne 2018
30.07.2018 | aktual.: 04.12.2018 13:35
"Whitney" to dokument opowiadający o karierze i życiu Whitney Houston, jednej z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek na świecie. Artystka tworzyła głównie muzykę pop i R&B, trafiła nawet do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najczęściej nagradzana artystka z branży muzycznej. W tej produkcji filmowej poznajemy Whitney Houston na podstawie relacji jej najbliższych. Dowiadujemy się o wpływie rodziny na życie osobiste i karierę piosenkarki, a także o tragicznym w skutkach uzależnieniu od narkotyków i alkoholu.
Film dokumentalny "Whitney" został wyreżyserowany przez Kevina Macdonalda, który zdobył Oscara za dokument sportowy "One Day in September" (1999). Zaledwie rok przed premierą "Whitney" mogliśmy obejrzeć inny dokument o życiu i upadku tej wielkiej gwiazdy sceny muzycznej – "Whitney: Can I Be Me" (2017).
Robin Williams: W mojej głowie (Robin Williams: Come Inside My Mind)
W 2014 roku w mediach lotem błyskawicy rozniosła się wiadomość o samobójczej śmierci znanego amerykańskiego komika i aktora filmowego Robina Williamsa. Zdobywca Oscara za film "Buntownik z wyboru" stworzył wiele niezapomnianych kreacji m.in. w produkcjach takich jak "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Fisher King", "Przebudzenia" czy "Pani Doubtfire".
O wcale nie takim radosnym życiu aktora komediowego Robina Williamsa, który zmagał się z depresją, dowiadujemy się w filmie dokumentalnym "Robin Williams: W mojej głowie". W tej produkcji stacji HBO możemy zapoznać się z nieznanymi wcześniej materiałami, które pozwalają lepiej poznać Robina Williamsa i dowiedzieć się, jaką osobą był prywatnie. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną aktora możemy spojrzeć na jego życie z innej perspektywy i lepiej zrozumieć, jakim człowiekiem był poza sceną i planem filmowym. O Williamsie opowiadają znane postaci takie jak Whoopi Goldberg, David Letterman czy Eric Idle.
"Robin Williams: W mojej głowie" jest dokumentem wyreżyserowanym przez Marinę Zenovich.
Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety (Earth: One Amazing Day)
Chociaż film dokumentalny "Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety" powstał w 2017 roku, to jego premiera w Polsce odbyła się 22 marca 2018. Ten niezwykły film jest kontynuacją niezapomnianego dokumentu "Earth" (2007) i powinien pojawić się na liście obowiązkowych produkcji do obejrzenia każdego miłośnika filmów traktujących o przyrodzie naszej planety. Niezwykłe ujęcia i olśniewająca kinematografia sprawiają, że obrazy uwiecznione przez twórców stają się niezapomnianym przeżyciem. Produkcja zdobyła główną nagrodę na festiwalu filmów dokumentalnych Academia Film Olomouc.
W oryginalnej wersji filmu "Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety" narratorami są Robert Redford oraz Jackie Chan.
McQueen
"McQueen" to film dokumentalny o projektancie mody Alexandrze McQueen, twórcy wizjonerskich projektów i szokujących pokazów, który żył w latach 1969–2010. McQueen zaczynał od zera, sukces odniósł dzięki niezwykłemu talentowi i ciężkiej pracy, a nagłówki gazet wręcz krzyczały o jego wstrząsających pokazach czy inspiracjach Kubą Rozpruwaczem. Brytyjski projektant McQueen był twórcą niezwykle kreatywnym, który pozostawił ślad w księdze współczesnej mody i sztuki. Prywatnie Alexander McQueen, człowiek o niepowtarzalnej wrażliwości, bywał też bezwzględny dla osób, z którymi współpracował. Historia przedstawiona w filmie "McQueen" to opowieść o uzdolnionym człowieku, który publicznie szokował, a prywatnie zmagał się z depresją i narkotykami. Czy wielki sukces artysty i fascynująca twórczość musiały spotkać się z nagłym i dramatycznym końcem spowodowanym samobójstwem artysty?
Three Identical Strangers
"Three Identical Strangers" to niezwykła historia o trzech braciach, którzy zostali rozdzieleni zaraz po urodzeniu, by odnaleźć się już jako młodzi mężczyźni. Bobby, David i Eddy to trojaczki – urodzili się w latach 60., a każdy z nich został adoptowany przez inną rodzinę. Gdy trójka mężczyzn wreszcie się odnajduje, a ich historia zdobywa rozgłos w mediach, na światło dzienne wychodzi niepokojąca tajemnica związana z rozdzieleniem braci. Czy tylko ich spotkał taki los?
Film dokumentalny "Three Identical Strangers" otrzymał liczne nominacje i został nagrodzony na festiwalach takich jak Sundance Film Festival, BIFF oraz Chicago Critics Film Festival. Reżyserem produkcji jest Tim Wardle.
Pandy 3D (Pandas)
Krótkometrażowy film dokumentalny "Pandy 3D" to poruszająca propozycja dla miłośników zwierząt, która trafiła do kin IMAX. Niezwykły dokument stworzyli Davida Douglasa i Drew Fellmana, pokazując widzom, jak mieszkańcy chińskiego miasteczka Chengdu troszczą się o zagrożone wyginięciem pandy wielkie. Ludzie przygotowując młode zwierzęta, które urodziły się w niewoli, do powrotu do ich naturalnego środowiska. W filmie "Pandy 3D" widz ma okazję obejrzeć piękne obrazy z syczuańskich lasów, a także poznać wyzwania, jakie stoją przed małymi pandami, których populację starają się odbudować i utrzymać liczne rezerwaty w Chinach.
W polskiej wersji filmu "Pandy3D" w roli narratora usłyszymy Marcina Dorocińskiego.
Gloria Allred (Seeing Allred)
Gloria Allred to głośna amerykańska prawniczka, która od lat stawia czoła problemom społecznym w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie wypowiadała się w kwestiach dotyczących praw kobiet, wielokrotnie reprezentował też kobiety w procesach, które zdobyły duży rozgłos w Stanach Zjednoczonych. Film dokumentalny "Gloria Allred" prezentuje widzom rozmowy i wywiady z prawniczką, a także materiały archiwalne, przedstawiające jej obecność w mediach i wpływ, jaki niejedkrotnie wywierała na opinię publiczną. Za reżyserię filmu "Gloria Allred" odpowiadają Roberta Grossman i Sophie Sartain.
Jeszcze dzień życia (Another Day of Life)
"Jeszcze dzień życia" to dokument opowiadający o polskim mistrzu reportażu Ryszardzie Kapuścińskim i jego wyprawie do ogarniętej wojną Angoli.
Film dokumentalny "Jeszcze dzień życia" to pełnometrażowa animacja, której fabuła została zainspirowana zapasikami samego Kapuścińskiego, zawartymi w książce o tym samym tytule. Tłem historii są wydarzenia związane z krwawą wojną w Angoli. Obalenie portugalskiego dyktatora Salazara i rozpoczęcie procesu dekolonizacji to dopiero początek okraszonych bólem narodzin niezależnego państwa. Ryszard Kapuściński spędza 1975 roku trzy miesiące, odnotowując każde choćby z pozoru najmniej ważne zdarzenie. Informacje każdego dnia wysyła do Polskiej Agencji Prasowej. Wiele z nich zawrze również w swojej publikacji.
Na historię przedstawioną w filmie "Jeszcze dzień życia" składają się chwile radości, strachu, fascynacji i zwątpienia. To obraz wojny z pozycji obserwatora, który czuje, że musi dodać własną cegiełkę w budowie pokoju i niepodległości Angoli.
Chef Flynn. Najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn)
Film dokumentalny "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata" to obraz w reżyserii Camerona Yatesa. Opowiada o nastolatku, który wdarł się przebojem do nowojorskiego świata kulinariów.
Tytułowym bohaterem filmu dokumentalnego "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata" jest nastoletni Flynn McGarry, który mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej docenianych szefów kuchni w Nowym Jorku. Swój kulinarny talent przejawiał jeszcze jako dziecko, gdy największą frajdę dawała mu zabawa plastikowymi talerzykami i garnkami. W wieku 12 lat zorganizował w domu klub kolacyjny, w ramach którego podawał dania własnego pomysłu. W chwili powstawania reportażu "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata" Flynn miał 19 lat, a jego pozycja w nowojorskim kulinarnym świecie była ugruntowana.
Dokument "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata" opowiada o pasji, talencie i determinacji, która okazuje się niezwykle ważna w świecie wielkiej gastronomii. To także pretekst do dyskusji na temat edukacji i roli mediów w życiu publicznym.
Niepodległość
Film dokumentalny "Niepodległość" to wzruszający, a przy tym rzetelny materiał opowiadający o odzyskaniu przez Polskę ziem i niezależności.
Film "Niepodległość" to efekt wieloletnich przygotowań i ciężkiej pracy twórców, którzy dążyli do pozyskania dobrej jakości niepublikowanych dotąd materiałów z lat 1914-1923. Pokolorowane, odrestaurowane i złożone w niemal półtoragodzinny film ukazują nie tylko sam moment proklamowania niepodległości Rzeczpospolitej, ale również lata przygotowań, zabiegów dyplomatycznych i ciężkich walk polskich żołnierzy na wielu frontach I wojny światowej. "Niepodległość" to także obraz pierwszych lat odbudowy państwa, a także kształtowania się granic drogą powstań i układów międzynarodowych.
Film dokumentalny „Niepodległość” wzrusza, uczy i prowokuje do zadumy nad najważniejszą wartością, jaką jest wolność. Premiera dokumentu odbyła się 12 listopada 2018 roku w warszawskim Teatrze Wielkim pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Black and White Stripes: The Juventus Story
Dokument "Black and White Stripes: The Juventus Story" to długo wyczekiwany przez fanów piłki nożnej film o jednym z najbardziej utytułowanych włoskich klubów piłkarskich.
Choć film dokumentalny "Black and White Stripes: The Juventus Story" powstał w 2016 roku i wtedy też miał swoją oficjalną światową przedpremierę na stadionie Juventusu w Turynie, to w polskiej dystrybucji pojawia się dopiero w 2018 roku.
Dokument "Black and White Stripes: The Juventus Story" to ponad dwugodzinny materiał opowiadający historię klubu, przypominający jego największe sukcesy w lidze krajowej i turniejach międzynarodowych, a także wymieniający najjaśniejsze gwiazdy. To oni ku uciesze fanów będą wspominać najważniejsze dla siebie i kluby momenty. Na ekranie nie zabraknie Michela Platiniego, Alessandro del Piero czy Gianluigi Buffona. Historię opowiedzianą w filmie "Black and White Stripes: The Juventus Story" uzupełnia wydana równocześnie książka o tym samym tytule, w której zawarto niepublikowane dotąd zdjęcia i fragmenty wywiadów.