Trwa ładowanie...
01-09-2006 19:01

'Nieprawe łoże' na dużym ekranie

'Nieprawe łoże' na dużym ekranie
d2xbcto
d2xbcto

Polscy filmowcy są zainteresowani przeniesieniem na duży ekran powieści sensacyjnej "Nieprawe łoże" autorstwa Marcina Wolskiego.

Informacja ta pojawiła się przy okazji debaty w Muzeum Powstania Warszawskiego na temat najnowszych dziejów Polski. Zdaniem historyków, pozostało w nich jeszcze wiele białych plam, które należy badać i wyjaśniać. Mroczne dzieje PRL-u i wcześniejszej historii Polski należy przybliżać zarówno poprzez publikacje naukowe jak i beletrystykę.

Okazją do debaty pt. "Historiografia czy mistyfikacja? O dorobku historiografii w PRL i III RP" było wydanie powieści sensacyjnej "Nieprawe łoże" Marcina Wolskiego. Inspiracją dla niej była praca Piotra Gontarczyka "PPR droga do władzy opisującą początki funkcjonowania Polskiej Partii Robotniczej".

Akcja książki toczy się w czasie pierwszej "Solidarności". Główny bohater, Maciej Podlaski, syn komunistycznych kombatantów, przypadkowo odkrywa, że ojciec, którego nigdy nie poznał, zginął w zupełnie innych okolicznościach niż przekazała to komunistyczna hagiografia. Podjęte śledztwo prowadzi go w mroki zakazanej przeszłości. Prawda kosztuje wiele, w tym wypadku może kosztować nawet życie.

d2xbcto

Dyrektor Jedynki Polskiego Radia Marcin Wolski uważa, że historia najnowsza opowiedziana poprzez powieść rozrywkową może łatwiej dotrzeć do ludzi, zwłaszcza najmłodszego pokolenia. Historyk IPN Piotr Gontarczyk zgadza się, że w tej formie historia o PPR-ze trafi do szerszej publiczności.

Powieść Marcina Wolskiego "Nieprawe łoże" może też niebawem trafić na ekrany. Autor przyznał, że dostał propozycję, by na podstawie jego książki powstał film.

Historycy uczestniczący w debacie stwierdzili, że w ostatnich latach powstało zbyt mało książek odkłamujących publikacje powstałe w okresie PRL-u. Wiele jest też jeszcze białych plam, które należy badać.

Zdaniem uczestników debaty historycy nie powinni przyjmować postaw ideologicznych, a w swojej pracy powinni się kierować jedynie chęcią dotarcia do prawdy. W debacie wzięli udział profesor Jerzy Eisler i Piotr Gontarczyk z IPN, Jacek Zychowicz z UW oraz dyrektor Jedynki Polskiego Radia Marcin Wolski.

d2xbcto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xbcto