Otwarcie Festiwalu Afrykamera 2015

21 kwietnia startuje 10 edycja festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera 2015. W Warszawie Festiwal potrwa do niedzieli 26 kwietnia. Pokazy filmowe odbędą się w KINOTECE, gdzie można kupować bilety. Oprócz najlepszych filmów kontynentu, zapraszamy do udziału w koncercie gwiazdy muzyki afrykańskiej BONGI oraz do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących: warsztatach kulinarnych, warsztatach językowych, pokazach slajdów i spotkania dotyczącego architektury Etiopii.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 21 kwietnia o godz. 20:30 w KINOTECE. Ceremonię otwarcia poprowadzi dziennikarz Piotr Szygalski. Po pokazie filmowym zapraszamy uczestników na lampkę wina oraz mały poczęstunek przygotowany przez Restaurację Abyssinia. Będzie można również obejrzeć w jaki sposób tradycyjnie parzy się kawę w Etiopii i spróbować jak ona smakuje. Wejście na otwarcie jest dostępne dla każdego, podobnie jak na inne filmy. Partnerem otwarcia jest dystrybutor wina DelSolgroup.

Otwarcie Festiwalu Afrykamera 2015
Źródło zdjęć: © East news

Filmem otwarcia jest dokument, nominowany do OSCARA w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny – „VIRUNGA” w reż. Orlando van Einsiedel. Film wyprodukował Leonardo DiCaprio. Virunga to niezwykła historia grupy odważnych i oddanych strażników, którzy z poświęceniem własnego życia starają się uratować jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie - ostatniej ostoi goryli górskich. W obszarze zapomnianym przez świat, leżącym na granicy wpływów brudnej polityki i chciwego biznesu, grupa osób, głównie Kongijczyków, bohatersko podejmuje się niemożliwego: uratowania tej perły natury przed chciwością kłusowników, grup paramilitarnych, skorumpowanych oficjeli i zachodnich korporacji. W samym środku Afryki, we wschodnim Kongu leży bowiem Park Narodowy Virunga, jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów świata, dom ostatnich górskich goryli z jedynym na świecie sierocińcem dla tych niezwykłych zwierząt. To magiczne, a zarazem dzikie środowisko, obszar dziedzictwa światowego UNESCO, chronione jest
przez mały oddział nieugiętych strażników, często byłych dzieci-żołnierzy, dla których park stał się szansą na odkupienie.

ZBIÓRKA NA RZECZ PARKU NARODOWEGO VIRUNGA
Do końca czerwca AfryKamera będzie prowadzić zbiórkę na rzecz Parku Narodowego Virunga. Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce i wsparcia ochrony jednych z najcenniejszych zasobów naturalnych świata, w miejscu, gdzie każde pieniądze przynoszą realne korzyści.

NA CO ZOSTANĄ PRZEZNACZONE DAROWIZNY?
Środki zostaną przekazane bezpośrednio do Parku Narodowego Virunga, gdzie zostaną wydatkowane na bieżące koszty operacyjne. Dzięki tym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin.

Konto dedykowane zbiórce środków: Bank Handlowy w Warszawie S.A. Numer konta: 62 1030 0019 0109 8503 3001 3285 Tytuł: Darowizna Virunga. 30 czerwca 2015 na stronie www.afrykamera.pl ogłosimy ile udało się nam zebrać pieniędzy.

Najlepszemu filmowi Festiwalu zostanie przyznana Nagroda Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagroda Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi. Najlepszy film fabularny, najlepszy dokument pełnometrażowy oraz najlepszy krótki metraż wybierze jury festiwalu. W skład jury weszli specjalni goście z Polski i zagranicy.

Jury filmy fabularne:
Tsitsi Dangarembga – pochodząca z Zimbabwe scenarzystka, poetka, aktywistka i reżyserka w jednej osobie. Założycielka wytwórni Nyerai Films, festiwalu International Images Film Festival for Women oraz Instytutu Twórczości dla Rozwoju w Afryce.

Sherif Awad – pochodzący z Egiptu filmoznawca, scenarzysta i promotor kina arabskiego. Przez ostatnie 30 lat współtworzył wiele międzynarodowych festiwali filmowych w charakterze organizatora (Cairo International Film Festival, Alexandria Film Festival for Mediterranean Countries oraz Luxor African Film Festival) lub członka jury (Pula, Orenburg, Cinedays Skopje, DIFF, KVIFF, VAFI, and AFRIFF).

Renee Gagnon – urodzona w Montrealu malarka i filmoznwawczyni specjalizująca się w kinie afrykańskim, szczególnie krajów luzofońskich. Przez ostatnie 15 lat wniosła nieoceniony wkład w odnajdywanie i promowanie znaczących obrazów afrykańskiej kinematografii.

Jury filmy dokumentalne:
Paulina Wójtowicz - dziennikarka, autorka bloga filmowego Apetyt na film. Pasjonatka współczesnej kinematografii, filmów niezależnych i muzyki filmowej.

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji, aktywista. Autor trzech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych: „Samsara”, „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów” i „Swoją drogą”.

Piotr Pluciński – krytyk filmowy, bloger, entuzjasta popkultury. Regularnie publikuje w polskich mediach. Autor wyróżnianego bloga Z górnej półki, gdzie rozbiera kino na czynniki pierwsze.

Jury filmy krótkometrażowe:
Tomasz Śliwiński – pochodzący z Trójmiasta reżyser, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału ETI oraz Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej. Zajmuje się fotografią i filmem, twórca nominowanego do Oscara filmu „Nasza Klątwa”.

Adam Warzyszyński - Miłośnik filmów w szczególności krótkometrażowych. Założyciel serwisu szorty.pl, organizator warsztatów filmowych, Pokazów Szortów oraz Filmowej Stolicy Lata. Od 2012 roku nasz etatowy członek Jury krótkich metraży. Prywatnie troszkę filozofujący ojciec dwójki dzieci.

Katarzyna Czajka – Absolwentka historii i socjologii. Od 2009 na blogu „Zwierz popkulturalny” (w 2012 roku wybranym blogiem Blogerów w konkursie Blog Roku) pisze o serialach, filmach i wszystkim, co związane z kulturą popularną. Poza nałogowym oglądaniem filmów i seriali oraz czytaniem komiksów, pisze doktorat na ISNS UW i zajmuje się naukowo kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym.

BILETY
Można kupować poprzez stronę KINOETEKI: http://www.kinoteka.pl/ oraz bezpośrednio w kasie kina. Bilety na seans otwarcia w niezmiennej cenie 15 złotych.

W trakcie festiwalu ceny: 15 (norm.) i 13 (uczniowie, studenci, emeryci oraz Karta Kinoteka Klub oraz możliwość zakupu Karnetu 5 (5 biletów w cenie 12 złotych za seans).

Więcej informacji: www.afrykamera.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)