Trwa ładowanie...
dfg3yos

Palacz zwłok

Najnowsze informacje
2.8
(22 głosy)
Oceń:
Share
dfg3yos

Historia Karla Kopfrkingla, człowieka, który zajmuje się paleniem zwłok. Bohater filmu jest z pozoru zwykłym człowiekiem, jednak praca w krematorium nie pozostaje bez wpływu na jego psychikę. W Karlu rodzi się obsesja...

„Palacz zwłok” to przejmujące studium kina grozy połączone z analizą szaleństwa i nazistowską problematyką. Główny bohater, Karl Kopfrkingl, jest palaczem zwłok w praskim krematorium w czasie hitlerowskiej aneksji. Lubuje się w sterylnym porządku, muzyce klasycznej i swojej pracy. Ma obsesję na punkcie swoich obowiązków. Uważa, że uwalnia dusze zmarłych.

Wszystkie grzechy usprawiedliwia swoją potencjalną dobrocią. Bez oporów psychologicznych wchodzi w układ z nazistami a konformistyczne nastawienie zmienia drastycznie jego koncepcję pojmowania rzeczywistości.

Obraz uważany jest za sztandarową pozycję Nowej Fali, obnażającą ułomność ludzkiego charakteru i uświadamiającą łatwość manipulacji pragnieniami. Zalicza się go do klasyki gatunku grozy zarówno w kategorii książki i filmu - powstał na postawie powieści Ladislava Fuksa, psychologa i filozofa, znanego również z tytułu „Pan Teodor Mundstock”.

Palacz zwłok
Tytuł oryginalny

Spalovac mrtvol

Gatunek

dramat, horror, psychologiczny

Kraj produkcji

Czechosłowacja

Rok produkcji

1968

Data światowej premiery

26.08.2011

Obsada

Podziel się opinią

Share
dfg3yos

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfg3yos
dfg3yos
dfg3yos