WP

Paul Newman pomaga nawet zza grobu. Przez 35 lat jego fundacja przekazała potrzebującym 500 mln dol.

Uwielbiany aktor był mocno zaangażowany w pomoc charytatywną. Nie każdy wie, że lata temu zrzekł się zysków z przepisu na sos do sałatek i powołał do życia prężnie działającą organizację nonprofit.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wrześniu minie 10 lat od śmierci Paula Newmana
We wrześniu minie 10 lat od śmierci Paula Newmana (Materiały prasowe)
WP

W oczach fanów i dziennikarzy ceniony aktor przez lata uchodził za ideał. Prawdziwy dżentelmen, zawsze szarmancki wobec kobiet i unikający nałogów. Utalentowany aktor, który nigdy nie korzystał z przywilejów sławy.

Zupełnie inny obraz Newmana nakreślił w biografii "Paul Newman: A Life" Shawn Levy, który mówił o zmarłym aktorze jako nałogowym alkoholiku noszącym na szyi łańcuszek z otwieraczem do piwa, i kobieciarzu, który nie znał znaczenia słowa "wierność".

WP

O pozytywnym wizerunku Newmana przypomniał niedawno Bob Forrester, szef Newman's Own i prezes organizacji non-profit Newman’s Own Foundation (NOF), którą aktor założył na początku lat 80. Forrester zdradził w rozmowie z Fox News, że środki zebrane przez NOF na pomoc charytatywną przekroczyły niedawno 500 mln dol.

Jedną z ostatnią inicjatyw fundacji było przekazanie 6,7 mln dol. na rzecz weteranów wojennych.

Problemy weteranów były szczególnie bliskie Forresterowi, który służył w Wietnamie i Newmanowi walczącemu w drugiej wojnie światowej.

- Nie mówił o tym zbyt wiele, ale ludzie, którzy brali udział w walce, rzadko poruszają takie tematy. Jednak (wojna) miała na niego ogromny wpływ. Wiedział, że był szczęściarzem i miał ogromny szacunek dla mężczyzn i kobiet w wojsku – powiedział prezes fundacji, tłumacząc decyzję o wsparciu weteranów. Od 2010 r. NOF przeznaczyło na ten cel ponad 18,5 mln dol.

WP

Newman’s Own Foundation powstało rok po założeniu firmy z branży spożywczej Newman’s Own. W 1982 r. aktor zaczął wtedy sprzedawać dressing do sałatek własnego przepisu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z czasem firma zaczęła produkować mrożone pizzę, sosy do makaronu, koktajle owocowe itp. Od samego początku misją Newman's Own było przekazywanie wszystkich zysków (po odliczeniu podatków) na cele charytatywne.

Obejrzyj: poruszony Kraśko: "Wojna to straszne, poszarpane ciało"

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP