Trwa ładowanie...
10-06-2003 18:09

Pełna lista letnich imprez

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje - dla kinomanów to równie ciężki, co wspaniały czas festiwali, przeglądów, spotkań z twórcami.

Pełna lista letnich imprez
d1yjtnx
d1yjtnx

Chyba, że postanawiają oni nie ruszać się z miasta - wtedy mają do wyboru parę mało wybrednych, ale wysoko rozrywkowych superprodukcji: w tym roku będzie to między innymi: druga część przygód Lary Croft, bardzo oczekiwany, choć nawet przez samych twórców traktowany z powątpiewaniem, skoro Schwarzenegger od jego sukcesu uzależnia swoją polityczną karierę, Terminator 3: Bunt maszyn.

Jednak prawdziwym fanom kina kuse szorty i robot z austriackim akcentem nie mogą wystarczyć. Dlatego - kto tylko ma jakikolwiek pomysł i jakiekolwiek źródło finansowania, śpieszy robić letni festiwal filmowy. Chcemy Wam pomóc rozeznać się w tej masie imprez i wybrać jakąś dla siebie.

Oto - specjalnie dla Was - gotowa do druku lista zaplanowanych na wyciągnięcie z Waszych głównie uczniowskich i studenckich kieszeni kasy, tegorocznych festiwali, przeglądów i imprez filmowych:

18 - 20 czerwca - Festiwal Filmowy "Sichtvermerke" - Frankfurt nad Odrą i Słubice

Sichtvermerke- słowo oznaczające właściwie wizę , jednak kryjące jeszcze jedno znaczenie, którego nie można przetłumaczyć dosłownie i jednoznacznie na język polski, a oznacza ono potwierdzenie, że człowiek posiadający Sichtvermerke jest osobą godną zaufania i mającą do spełnienia pewną misję.
Stowarzyszenie 'transkultura' - organizator imprezy - zostało założone w styczniu 2002 r. przez studentów kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą . W regionie położonym na styku dwóch kultur transkultura chce być motorem pokonywania granic w Europie. Poprzez spotkania i wzajemną wymianę , szczególnie na obszarze literatury, kultury i historii, mają zostać wskrzeszone stare powiązania i stworzone nowe, by przyczynić się do porozumienia europejskiego.
Nad Odrą spotkają się dzieła studentów renomowanych szkół filmowych z Łodzi i Poczdamu. Filmy oraz pochodząca z obydwu miast muzyka mają stać się wystarczającym pretekstem do wymiany poglądów.

d1yjtnx

Kontakt: info@transkultura.net
Więcej informacji: www.transkultura.net

18-29 czerwca 2003 - 4. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich - Warszawa

W kinach MURANÓW, WARS i KINO.LAB po raz kolejny pokazane zostaną najciekawsze filmy z Argentyny, Brazylii, Chile, Meksyku, Peru, Kuby, Kolumbii i Wenezueli.
Zaprezentowanych zostanie 40 filmów, w tym sekcja konkursowa NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ. Znajdzie się w niej 18 najciekawszych obrazów z ostatnich lat, w większości nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Założeniem organizatorów jest prezentowanie wszystkich wartościowych form filmowych, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne. Ze wszystkich sztuk najważniejszy jest dla nich film, ale i on jest jedynie medium, za pomocą którego można pokazać oblicze Ameryki Łacińskiej, której różnorodności wiele osób w Polsce nie docenia. Podobnie jak w ubiegłym roku filmy konkurować będą o Nagrodę Publiczności oraz o Nagrodę Krytyki przyznawaną przez akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy.
Wydarzeniem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa filmów Alejandro Jodorowsky'ego. Agencja Promocji Manana oraz Gutek Film przygotowały ten cykl z myślą o widzach interesujących się wieloma dziedzinami sztuki, nie tylko kinem. Jodorowsky jest artystą reprezentującym awangardę sztuki współczesnej.
Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu będzie kinematografia argentyńska. Podczas uroczystego otwarcia 18 czerwca w kinie MURANÓW zaprezentowany zostanie nominowany do Oscara film argentyński Syn Panny Młodej. Po projekcji zapraszamy na pokaz tanga oraz wino argentyńskie.

Więcej informacji: www.manana.pl:{external}

22-29 czerwca - Lubuskie Lato Filmowe - Łagów

Ten festiwal stanowi przegląd kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej, w tym roku - oprócz polskich - będzie można zobaczyć filmy między innymi z Austrii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech i Słowacji. Impreza odbywa się od 1969 roku. Prezentacji filmów towarzyszą zwykle plenery malarskie i fotograficzne, warsztaty jazzowe, koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne.
Podczas festiwalu przyznawane są nagrody: Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona. Zdobywcami gron byli najwybitniejsi polscy twórcy: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland czy Marcel Łoziński.
Z polskich produkcji w Łagowie będzie można zobaczyć między innymi: niezależną i podobno prześmieszną komedię "Baśń o ludziach stąd", "Ediego", Anioła w Krakowie" i "Moje pieczone kurczaki".
Oprócz tego w trakcie imprezy będzie można zobaczyć etiudy studenckie z Warszawy i Łodzi oraz festiwal filmów telewizyjnych.

d1yjtnx

Więcej informacji: Klub Kultury Filmowej, Al. Niepodległości 36, 65-431 Zielona Góra, tel. /fax (68) 325 59 84

26 - 28 czerwca - IV Festiwal Dobrego Humoru - Gdańsk

Celem tego festiwalu jest zgromadzenie w jednym miejscu i czasie polskiej twórczości artystyczno - rozrywkowej, promocja polskiej twórczości o charakterze rozrywkowym, twórcza konfrontacja produkcji w tym zakresie poszczególnych Telewizji oraz Producentów oraz wyłonienie i nagrodzenie najcenniejszych utworów oraz ich twórców.
O festiwalu już Wam pisaliśmy - informacje te znajdziecie tutaj.
Jury pod przewodnictwem Olafa Lubaszenki wyłoni Zwycięzcę Festiwalu spośród filmów zgłoszonych do konkursu przez producentów. Zwycięzca otrzyma Błękitny Melonik Charliego oraz 15 000 złotych. Oprócz tego zostaną także przyznane nagrody w następujących kategoriach: Najdowcipniejszy Serial Telewizyjny, Najdowcipniejszy program rozrywkowy, Najzabawniejszy talk show, Widowisko muzyczno-rozrywkowe z usmiechem, Najlepsza Aktorka i Najlepszy Aktor komediowy, Nagroda za całokształt twórczości.
Na Festiwalu przyznana także zostanie Nagroda Publiczności.

Więcej informacji: Biuro Festiwalu, ul. Grodzka 20, tel. (58) 301 55 24

d1yjtnx

27-29 czerwca - sopot.film.festiwal.03 - festiwal kina offowego - Sopot

Sopocki festiwal skierowany jest głównie do twórców: studentów, twórców niezależnych, amatorów, ale także profesjonalistów. Komisja selekcyjna, z dostarczonych sobie materiałów, wybiera filmy konkursowe - muszą one jednak spełnić szereg warunkó, aby się zakwalifikować. Warunki te dotyczą czasu trwania, jakości, roku produkcji etc...
W tym roku będzie można obejrzeć ponad 60 filmów krótkometrażowych, które oceniać będzie profesjonalne jury. Organizatorzy przewidzieli także możliwość spotkania z mniej lub bardziej znanymi twórcami filmu. W tym roku będą to między innymi: Grzegorz Lipiec (autor Że życie ma sens, grupa Sky Piastowskie) i Paweł Czarzasty (Licencja na zaliczanie). Oprócz tego odbędzie się pokaz filmów nowego pokolenia twórców filmów stworzonych m.in. w technice 3D, które od trzech lat pojawiały się na projekcjach sopockiego festiwalu i projekcji dworeKINO oraz pokaz nowego trendu w produkcji reklam: krótkometrażowych filmów fabularnych, gdzie pojawia się reklamowany produkt tylko na zasadzie product placement. Między innymi zostanie wyświetlona seria filmów kampanii BMW zrealizowanych przez czołowych światowych reżyserów.

Więcej informacji: www.hamulec.art.pl/sopotfilm

1 - 4 lipca - Wakacyjny Festiwal Gwiazd - Międzyzdroje

Po raz ósmy na początku lipca do Międzyzdrojów zjadą największe gwiazdy polskiej sceny, filmu i estrady, aby wziąć udział w Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd.
Główną atrakcją festiwalu będzie, jak co roku, odsłonięcie odlewów dłoni znanych polskich aktorek i aktorów na międzyzdrojskiej Promenadzie Gwiazd. W tym roku uhonorowani zostaną: Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Elżbieta Czyżewska, Zofia Kucówna, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Foremniak, Jerzy Kamas, Marian Kociniak, Marek Walczewski, Krzysztof Globisz, Władysław Kowalski i Zbigniew Buczkowski.
Goście festiwalu i kuracjusze będą mogli także zobaczyć m.in. spektakle: 'Ślebodę' Teatru Montownia, 'Narkotyki' w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, 'Ławeczkę' wyreżyserowaną przez Zbigniewa Zapasiewicza oraz 'Muzykę ze słowami' w reżyserii Piotra Cieplaka. Andrzej Strzelecki, który pełni także funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, przedstawi Wieczór limeryczny.
Odbędą się ponadto: recital Hanki Bielickiej oraz koncerty Milo Curtisa, Stanisława Sojki i Tomasza Stańki, a także zespołów Raz Dwa Trzy oraz Blue Cafe. W ramach Festiwalu zaplanowano również wystawy prac Waldemara Świerzego oraz Lidii Popiel i Zofii Nasierowskiej. Turyści będą mogli zadawać pytania zaproszonym artystom na tradycyjnych Spotkaniach z Gwiazdą na plaży i w międzyzdrojskich klubach oraz w Kawiarni Polityki, gdzie dziennikarze tego tygodnika prowadzić będą dyskusje dotyczące aktualnych zjawisk w kulturze. Na zakończenie każdego wieczoru przewidziana jest projekcja filmowa na plaży.
Na specjalnie zbudowanym ogromnym ekranie widzowie będą mogli zobaczyć filmy: Dzień Świra Marka Koterskiego, Anioła w Krakowie w reżyserii Artura Więcka, Ediego Piotra Trzaskalskiego, Zemstę Andrzeja Wajdy i Superprodukcję Juliusza Machulskiego.

d1yjtnx

3 - 12 lipca - X Letnie Warsztaty Filmowe "JEDNO UJECIE" - Łeba

Warsztaty filmowe w Łebie mają oryginalną formułę. Polegają one bowiem na realizacji filmów w jednym ujęciu kamery. Jest to bardzo trudna sztuka, ale sprawia na pewno wiele satysfakcji filmowcom amatorom, prawdziwym pasjonatom sztuki filmowej. W trakcie festiwalu nie zabraknie wykładów i zajęć praktycznych w grupach dla początkujących i bardziej zaawansowanych, odbywających się pod kierunkiem profesjonalistów najwyższej klasy.
W tym roku organizatorom udało się zaprosić do Łeby wybitnego reżysera filmowego Wojciecha Marczewskiego ("Klucznik", "Zmory", "Dreszcze", "Ucieczka z kina Wolność", "Weiser") wykładowcę w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy.
Będzie tam także prof. Henryk Kluba na serii wykładów dotyczących reżyserii jednego długiego ujęcia w filmie. Zajęcia ze sztuki operatorskiej poprowadzą Maciej Odoliński oraz Mariusz Grajkowski. Odbędą się także spotkania warsztatowe z wybitnym polskim aktorem Janem Machulskim, który został również zaproszony do składu Jury Konkursu "Jedno Ujęcie" w Gdyni.
Oprócz tego w programie znajdzie się konkurs operatorski z nagrodami, oraz pokazy filmowe krótkiego i długiego kina przygotowane przez filmoznawcę, doktorantkę Uniwersytetu Jagiellońskiego Joannę Rożen.
Każdy uczestnik może przywieźć ze sobą film na konsultacje warsztatowe. Warsztaty zakończą się przeglądem filmów zrealizowanych w "JEDNYM UJECIU" filmowym (Gdynia 13 lipca b.r.), na którym zostaną przyznane tradycyjnie Złota, dwie Srebrne i trzy Brązowe SZAFY, dźwigane (w filmie Romana Polańskiego) i podpisane (na warsztatach "JEDNO UJECIE") przez samego Henryka Klubę!

17 - 27 lipca - Era Nowe Horyzonty - Cieszyn

Dla kinomaniaków, poszukujących w kinie czegoś więcej niż 'Spider-Man' i 'Aniołki Charlie'ego' to najważniejszy letni festiwal filmowy, dlatego Wirtualna Polska objęła go swoim patronatem.
Podobnie jak poprzednio, najważniejszą częścią tegorocznego festiwalu będzie konkurs, w którym znajdzie się 18 nie prezentowanych dotąd w Polsce filmów, które zostaną wybrane spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach (m.in. Rosyjska arka, reż. Aleksander Sokurow, Dolls, reż. Takeshi Kitano, Dziesięć, reż. Abbas Kiarostami). Jak mówią organizatorzy, wybrane przez nich utwory wyróżniają się niezwykłą formą i siłą ekspresji, wykraczają poza granice konwencjonalnego kina, zrealizowane są przez artystów bezkompromisowych, mających odwagę mówić o rzeczach najważniejszych własnym, niepowtarzalnym językiem. Spośród filmów prezentowanych w konkursie, jeden otrzyma GRAND PRIX - nagrodę główną festiwalu, przyznaną przez publiczność.
Oprócz tytułów konkursowych, w programie festiwalu znajdzie się jeszcze około 120 filmów pogrupowanych w cykle.

d1yjtnx

Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością pełna retrospektywa brytyjskiego reżysera, malarza i scenografa - Dereka JARMANA. Jarman należał do najciekawszych twórców brytyjskiego kina lat 80-tych i pierwszej połowy 90-tych. Zmarł w 1994 roku. Jego dorobek pozostaje w Polsce praktycznie nieznany (w Polsce w kinach był tylko Caravaggio z 1986r.).

Swoje retrospektywy będą mieli również dwaj japońscy twórcy:
- Yasujiro OZU, klasyk kina japońskiego, którego 100-na rocznica urodzin przypada w tym roku (12 grudnia 2003), a którego twórczość była inspiracją dla Wima Wendersa, Andrzeja Wajdy, Jima Jarmuscha. Retrospektywę filmów tego reżysera organizują największe festiwale filmowe, m.in. festiwal w Berlinie.
- Shinya TSUKAMOTO, jeden z ciekawszych twórców młodego pokolenia (7 filmów), którego twórczość często porównywana jest do dorobku D. Lyncha i D. Cronenberga.

Nowością tej edycji festiwalu będzie cykl poświęcony analizie dzieła filmowego i językowi filmu (10 trzygodzinnych zajęć - wykład, pokaz filmu). Pokazom klasyki kina będą towarzyszyły wykłady i analizy prowadzone przez wybitnego polskiego operatora, wykładowcę szkoły filmowej w Łodzi - Profesora Jerzego Wójcika, który podobne zajęcia (cieszące się ogromnym zainteresowaniem) prowadzi dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

d1yjtnx

W cyklu dla dzieci i młodzieży znajdą się m.in. filmy Stanisława Jędryki (wśród nich Podróż za jeden uśmiech, Koniec wakacji, Paragon gola!), który urodził się na Śląsku i w dniu zakończenia festiwalu - 27 lipca kończy 70 lat.

W programie znajdą się również cykle: francuskie rewolucje, amerykańskie kino niezależne, kino latynoamerykańskie (w tym niezwykłe filmy chilijskiego reżysera - Alejandro Jodorowsky`ego), najciekawsze filmy sezonu 2002 / 2003
W ramach wydarzeń specjalnych odbywać się będą koncerty muzyczne, wystawy oraz dyskusje z twórcami, a wśród nich m.in.: dwa koncerty WIMA MERTENSA - wybitnego flamandzkiego kompozytora muzyki współczesnej, również filmowej (m.in. Brzuch architekta, reż. Peter Greenaway), pokazy filmów niemych z muzyką "na żywo" (do filmów zagrają m.in.: HEY, FUTRO, ŚCIANKA, TOMASZ STAŃKO TRIO, ANDRZEJ SMOLIK I PRZYJACIELE, OXYGEN, COOL KIDS OF DEATH oraz czołówka polskiej muzyki klubowej - DJ GLASSE, FRESH, EASY)

Kontakt: festiwal@nowehoryzonty.com.pl
Więcej informacji: www.nowehoryzonty.com.pl

1 - 10 sierpnia - 9 Festiwal Filmowy i Artystyczny - Kazimierz Dolny

Podobno największa, na pewno najbardziej znana impreza medialno-filmowa odbywająca się w naszym kraju. Na urokliwych uliczkach Kazimierza spotkać można głównie ludzi z Warszawy, dla których ta impreza jest swoistym "miejscem, gdzie trzeba się pokazać" i mnóstwo kinomaniaków.
Jak co roku oczekiwać widzów będzie bogaty i zróżnicowany program filmowy, moc towarzyszących imprez artystycznych oraz ciekawi goście.
Najważniejsze z przygotowywanych cykli filmowych tego roku to:

  • Spod igły - premierowe pokazy filmów polskich i zagranicznych
  • Retrospektywa Stanleya Kubricka
  • Nowe kino niemieckie (w tym m.in. nagrodzony Oskarem "Nigdzie w Afryce" Caroline Link)
  • Niezależne kino amerykańskie
  • Najlepsze filmy sezonu 2002/2003
  • "Inne kino" - w tym m.in. retrospektywy Piotra Kamlera, Mariusza Wilczyńskiego, Wojciecha Wiszniewskiego, Krzysztofa Viscontiego
  • Retrospektywa twórczości Marcela Łozińskiego
  • Cykle dokumentalne "Polska bez fikcji" i "Więcej niż fikcja"
  • Arcydzieła polskiej animacji
  • Krystian Lupa - przegląd spektakli Teatru Telewizji
  • Konkurs kina niezależnego

Wśród gości specjalnych, organizatorzy obiecują na razie przybycie Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Kontakt: biuro@filmar.com.pl
Więcej informacji: www.latofilmow.pl

10 - 17 sierpnia - Letnia Akademia Filmowa - Zwierzyniec

LETNIA AKADEMIA FILMOWA w Zwierzyńcu odbywa się corocznie od 2000 roku. Ideą imprezy jest wszechstronne propagowanie kultury filmowej w Polsce. Stąd pomysł stworzenia warunków, by uczestnicy LAF mogli połączyć swój rozwój duchowy i kulturalny z wypoczynkiem w doskonałych warunkach klimatycznych. Uczestnikom LAF-u organizatorzy chcą zaproponować aktywne uczestnictwo w odbiorze dzieła filmowego. Chcą także pokazać, że istnieje logiczna ciągłość pomiędzy klasyką kina a jego współczesnym obliczem. Pragną także udowodnić, że film to coś więcej niż ciąg ruchomych obrazów służących bezrefleksyjnej rozrywce i przekonać, że istnieje także kino poza Hollywoodem, które trzeba tylko umieć odkryć.
LAF preferuje przede wszystkim kino europejskie. Stara się przedstawić uczestnikom zarówno najważniejsze dokonania poszczególnych kinematografii, jak też zaprezentować najciekawszych twórców z różnych części Europy. Także przybliżyć klasykę kina i wypromować nowe zjawiska w kinie światowym. Zgodnie z nazwą LAF spełnia również funkcję edukacyjną. Proponujemy uczestnikom udział w Warsztatach Krytyki Filmowej. W dalszych planach chcemy stworzyć warsztaty odkrywające tajniki tworzenia dzieła filmowego. Powstaną więc warsztaty reżyserii, operatorstwa, montażu, aktorstwa.
W programie tegorocznej LAF organizatorzy planują dwie retrospektywy autorskie: Andrieja Konczałowskiego, który w ubiegłym roku, po dłuższej przerwie, znowu stanął za kamerą, by nakręcić "Dom wariatów", nagrodzony na ostatnim festiwalu w Wenecji i Petra Zelenki - kolejnego przedstawiciela młodej generacji czeskich filmowców, po Hřebejku i Svěráku, Jego ostatni film "Rok diabła" był największym przebojem w czeskich kinach w ostatnim sezonie, otrzymał też Grand Prix na festiwalu w Karlowych Warach.
Program LAF przyniesie tez "bliskie spotkania" z trzema kinematografiami: walijską, węgierską i hiszpańską. O istnieniu tej pierwszej mało kto zdaje sobie sprawę, choć powstaje tam sporo interesujących filmów, spośród których aż dwa w ostatnich latach otrzymały nominację do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Z kinem znad Dunaju urwały się nam tradycyjne kontakty i to w chwili, gdy pojawiła się tam grupa młodych, dobrze rokujących na przyszłość filmowców.
Afisz Letniej Akademii Filmowe uzupełniają dwa cykle tematyczne. Pierwszy - "Film jest snem" potraktuje o wielokierunkowych związkach pomiędzy projekcją senną a jej ekranowym odpowiednikiem. Drugi - "Pustynia jest w nas" zajmie się metaforyczna stroną jej funkcjonowania w filmie.

Kontakt: laf@kompas.net.pl
Więcej informacji: www.laf.kompas.net.pl

15 - 17 sierpnia - Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych 'Z uśmiechem do Europy' - Lubomierz

Lubomierz stał się stolicą polskiego uśmiechu, gdyż właśnie tam kręcono jedną z najpopularniejszych polskich komedii - 'Sami swoi'. Na razie program imprezy nie jest znany - jak piszą organizatorzy na stronie festiwalu: obecnie trwają intensywne przygotowania do kolejnej imprezy. Ustalany jest program filmowy i estradowy.

Więcej informacji: www.sami-swoi.com.pl

d1yjtnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yjtnx