Trwa ładowanie...
13-02-2007 12:10

Pięć filmów w wersji dla osób niewidomych

Pięć filmów w wersji dla osób niewidomych
d11wd6p

Pięć filmów pokazanych zostanie do końca tego roku w Białymstoku w wersji dla osób niewidomych, przy wykorzystaniu audio deskrypcji. Narrator będzie opowiadał widzom, co dzieje się na ekranie między dialogami, co umożliwia odbiór przekazu.

Projekt dofinansował Urząd Miejski w Białymstoku, dzięki czemu seanse będą bezpłatne. Pierwszym filmem będzie bajka "Epoka lodowcowa 2", seans zaplanowano na 26 lutego - poinformowała w poniedziałek Urszula Komsta, kierownik białostockiego kina "Pokój".

Filmy będą pokazywane mniej więcej co dwa miesiące, kolejne tytuły które mają być zaprezentowane z audio deskrypcją w maju i w lipcu, to polskie produkcje: "Jasminum" i "Wesele". Jak zapowiadają organizatorzy, projektem który powstał przy współudziale Klubu Pacjenta "Przystań" w Białymstoku, zainteresowany jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach k. Warszawy.

Pierwsza w kraju prezentacja pełnometrażowego filmu z audio deskrypcją odbyła się w Białymstoku pod koniec listopada 2006 roku. Byli to "Statyści" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Audio deskrypcji dokonał białostocki konferansjer i artysta kabaretowy Krzysztof Szubzda. On także będzie dokonywał audio deskrypcji kolejnych filmów.

d11wd6p

W "Statystach" głos audio deskrybera był słyszalny z kinowych głośników. W przyszłości niewidomi i niedowidzący widzowie mają dostawać w kinie słuchawki do audio deskrypcji.

Audio deskrypcja jest znana w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od około trzydziestu lat. W Polsce to technika pionierska. Szubzda, przygotowując się do pokazu "Statystów" wielokrotnie obejrzał film i przygotował opisy tego, co widać między dialogami.

Według niego, główna zasada audio deskrypcji głosi, by tylko opisywać, niczego nie interpretując, a z opisami mieścić się między dialogami.

d11wd6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11wd6p