Trwa ładowanie...
21-12-2006 09:42

Pierwsza edycja "Programu 30 minut" zakończona

Pierwsza edycja "Programu 30 minut" zakończona
d365nxh
d365nxh

Pierwsza edycja programu zakończyła się sukcesem. Powstało dziesięć krótkich filmów fabularnych, poruszających bardzo różne tematy i pokazujących Świat z nowych punktów widzenia. To dla młodych reżyserów okazja do zaprezentowania się szerszej publiczności. Program "30 minut" został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W pierwszej edycji programu "30 minut" powstały następujące filmy:

  1. "Fabryka" reż. Maciej Adamek
  2. "Podróż" reż. Dariusz Glazer
  3. "Kilka fotografii" reż. Marcin Pieczonka
  4. "Droga wewnętrzna" reż. Dorota Lamparska
  5. "W krainie jaskrawych zabawek ;-)" reż. Mateusz Dymek
  6. "Trójka do wzięcia" reż. Bartek Konopka
  7. "Bez iluzji" reż. Krzysztof Krzysztof
  8. "Męczeństwo Mariana" reż. Adrian Panek
  9. "Autor wychodzi" reż. Dominika Montean
  10. "Zamach" reż. Ryszard Stecura
d365nxh

- Jesteśmy otwarci na rozszerzenie programu poza granice Polski - mówił w piątek na konferencji prasowej programu Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Głos zabrał także Wojciech Marczewski - To nie jest program dla amatorów - powiedział tłumacząc kto może startować w programie. Podkreślił także, że to pierwszy taki program, gdzie producenci nie zarabiają, a mimo to naprawdę chcą pracować z młodymi reżyserami. Także aktorzy nie wzięli pieniędzy za swoje występy.

Program 30 minut jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zakłada powstanie rocznie dziesięciu 30-minutowych filmów o tematyce współczesnej. Każdy debiutant otrzymuje opiekę artystyczną i produkcyjną.

Celem Programu jest umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach. Uczestnikami Programu są młodzi reżyserzy przed debiutem pełnometrażowym.

Program "30 minut" jest finansowany przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Budżet każdego filmu wynosi 100.000 zł nie licząc wkładu rzeczowego, którego mogą udzielić uczestnikom firmy produkcyjne.

d365nxh

Pracami programu kieruje Rada Artystyczna, w skład której wchodzą: Jacek Bromski - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wojciech Marczewski - Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy, Robert Gliński - PWSFTviT, Studio Indeks, Filip Bajon - WRiTv Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jerzy Kapuściński - TVP Kultura oraz przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obrazy, które powstały w ramach programu, odnoszą juz pierwsze sukcesy. "Podróż" Dariusza Glazera jest pierwszym filmem z tej grupy, który dostał się do konkursu ważnego festiwalu za granicami Polski. Został przyjęty do międzynarodowego konkursu prestiżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand 2007.Wcześniej był pokazany w konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie zdobył wyróżnienie oraz na specjalnych pokazach podczas festiwali w Koszalinie i Gdyni.

Wszystkie te filmy będą pokazywane na antenie TVP Kultura od 24 grudnia tego roku. Emisję każdego filmu poprzedzi rozmowa z jego twórcami.

Trwają zdjęcia do następnych dziesięciu filmów w kolejnej edycji programu "30 minut".

d365nxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d365nxh