Trwa ładowanie...

Poeta na obczyźnie uczy języka polskiego. Historia Zygmunta Lubicza Zaleskiego w filmie "Z dala od orkiestry"

Dokument "Z dala od orkiestry" Rafaela Lewandowskiego opowiada wielowątkową i niezwykłą historię Zygmunta Lubicz-Zaleskiego - filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji. Jak wielu innych działaczy niepodległościowych zmuszonych do emigracji z powodów politycznych, był aktywny "z dala od orkiestry”. Mimo tego miał istotny wkład w budowę silnej i niezależnej Polski. Przez kulturę.

Poeta na obczyźnie uczy języka polskiego. Historia Zygmunta Lubicza Zaleskiego w filmie "Z dala od orkiestry"Źródło: Materiały prasowe
d3jdvgn

Film opowiada mało znaną historię *Zygmunta Lubicz-Zaleskiego *(1882-1967) - poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata.

Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 r. rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża, niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami.

Aresztowany 19 marca 1943 r. przez Włochów i wydany Niemcom, po okrutnych przesłuchaniach został wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej na emigracji. Był czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej i naukowej, propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

Zobacz zwiastun filmu:

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Do tej pory na temat dokumentu wypowiedzieli się krytycy:

d3jdvgn

- Z filmem "Z dala od orkiestry" jest jak z esejem. Dobry esej to taki, w którym nie tyle znajdujemy odpowiedzi na pytania, ale który inspiruje nas do zadawania własnych - tak mówi o filmie dr. hab. Katarzyna Taras.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

*"Z dala od orkiestry” jest ważnym głosem w dyskusji o naszej tożsamości. Każdy, komu bliskie są tematy polskie wpisane w europejski kontekst, powinien ten film obejrzeć" *- dr Marcin Lutomierski

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Rzadko polska kinematografia portretuje rodaków, którzy pracują na rzecz naszego kraju poza jego granicami. [...] Biografia bohatera filmu okazuje się lekcją patriotyzmu ukształtowanego przez najlepsze wzorce tradycji romantycznej" - dr Radosław Osiński

d3jdvgn

"Z dala od orkiestry" w kinach od 26 września.

Zobacz, co #dziejesiewkulturze:

d3jdvgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jdvgn