Trwa ładowanie...
31-03-2006 15:15

Pokaz filmów o papieżu na telebimach

Pokaz filmów o papieżu na telebimach
d177pq6
d177pq6

Pokaz unikatowych materiałów filmowych dokumentujących pierwsze trzy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski odbędzie w niedzielę, w rocznicę śmierci papieża, na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Widzowie obejrzą filmy o papieżu na telebimach. W ramach pokazu zatytułowanego "Papież Jan Paweł II o historii Polski i Warszawy" zaprezentowane zostaną trzy materiały filmowe wykonane na zlecenie Episkopatu Polski: "Pielgrzym" (1979) i "Credo" (1983) w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego oraz "Odwagi, ja jestem" (1987) w reżyserii Andrzeja Jurgi.

"Pielgrzym" to jedyny nieocenzurowany film dokumentalny o pierwszej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie, podczas której papież wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

"Credo" dokumentuje drugą wizytę papieża w Polsce. W tle reżyser osadził takie zdarzenia, jak powstanie "Solidarności", śmierć prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz zamach na papieża w maju 1981 roku.

Film "Odwagi, ja jestem" to natomiast reportaż z trzeciej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Reżyser przypomniał w nim m.in. wydarzenia związanie z aresztowaniami członków polskiej opozycji i podkreślił rolę, jaką odgrywał papież dla Polaków mających nadzieję na upadek komunistycznej władzy.

Organizatorami pokazu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizja Kino Polska i Duszpasterstwo Akademickie św. Anny.

Filmy będzie można obejrzeć w niedzielę w godz. 17.00-18.20.

d177pq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d177pq6