Trwa ładowanie...
25-06-2009 12:39

Pokazy zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina

Pokazy zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kinaŹródło: KinoRP
djofnbo
djofnbo

Podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie widzowie będą mogli zobaczyć, po raz pierwszy na dużym ekranie, zrekonstruowany cyfrowo film Jerzego Kawalerowicza "Austeria".

Pokaz odbędzie się 27 czerwca (sobota), o godz. 20.00 w kinie KIJÓW.Centrum. Dzień później, 28 czerwca, o godz. 20.15, także w tym kinie zostanie zaprezentowany, po raz pierwszy w Krakowie, film "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

We wrześniu planowane są dwa premierowe pokazy kolejnych zrekonstruowanych cyfrowo dzieł polskiej kinematografii. W czasie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie zaprezentowany zostanie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, a na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha J. Hasa.

Projekt kinoRP ma na celu rekonstrukcję najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych oferowanych przez najnowszą technologię ich projekcji. Jego istotą jest wydobycie przy wykorzystaniu nowoczesnych technik pierwotnej jakości materiału filmowego, która z powodu upływu czasu lub zniszczenia materiału uległa zatraceniu. Podczas procesu rekonstrukcji naprawia się zarówno obraz (każdy zeskanowany kadr może zostać poprawiony) jak i dźwięk, tak aby osiągnąć ich najwyższą jakość. Koszt odnowienia jednego filmu wynosi ok 100 tys. zł. Dotychczas w ramach projektu kinoRP zrekonstruowano cztery filmy filmy: "Pociąg", "Matkę Joannę od Aniołów" i "Austerię" Jerzego Kawalerowicza oraz "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha J. Hasa.

djofnbo

Projekt KinoRP zakłada dalsze prace na rekonstrukcją cyfrową dzieł polskiej kinematografii. Obecnie jego twórcy opracowują listę 50 tytułów filmów, które powinny zostać zrekonstruowane w pierwszej kolejności. Ważnym kryterium doboru jest możliwość kontaktu z ich twórcami, co pozwala, podczas prac rekonstrukcyjnych, na zachowanie ich pierwotnego zamierzenia.

Realizatorami projektu "KinoRP" są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe OKO, Studio Filmowe TPS, The Chimney Pot, Toya Studios, Kino Polska Dystrybucja.

djofnbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djofnbo