Trwa ładowanie...
11-04-2012 19:33

Poleć na Księżyc z Air w HD

Poleć na Księżyc z Air w HD
d4dz2bn
d4dz2bn

16 kwietnia ale kino+ pokaże odnowioną cyfrowo, kolorową wersję arcydzieła Georges'a Méli?sa "Podróż na Księżyc". Muzykę do liczącego 110 lat filmu stworzył francuski duet Air.

Twórczość Georges'a Méli?sa przeżywa obecnie renesans, za sprawą filmu Martina Scorsese "Hugo i jego wynalazek". Obsypany Oscarami obraz ponownie zwrócił uwagę masowej publiczności na dorobek Francuza. To w jego produkcjach po raz pierwszy pojawiła się animacja, elementy science fiction i efekty specjalne. Niestety, czas okazał się mało łaskawy dla jego dzieł. Większość z jego 500 filmów zaginęła, a te, które przetrwały, były niekompletne. Dlatego sensacją stało się odnalezienie w 1993 kolorowej, choć zniszczonej, wersji "Podróży na Księżyc". Proces rekonstrukcji filmu trwał aż do 2011, kiedy zaprezentowano go na Festiwalu w Cannes. Odnowione dzieło zyskało także nową, niezwykłą ścieżkę dźwiękową, którą skomponowała grupa Air.

Tę właśnie wersję 8-minutowego filmu pokaże premierowo ale kino+. Stacja wyemituje również dokument "Niezwykła podróż", którego autorzy odtwarzają losy odnalezionej kopii "Podróży na Księżyc" oraz proces jej rekonstrukcji. W filmie występują m.in. Tom Hanks, Costa-Gavras oraz reżyser "Artysty", Michel Hazanavicius, którzy opowiadają o twórczości Méli?sa i jego wpływie na rozwój kina.

Zainspirowani pracą przy projekcie muzycy Air nagrali płytę "Le Voyage Dans La Lune", która miała premierę 7 lutego 2012 roku.

d4dz2bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dz2bn