Trwa ładowanie...
dimdngf
10-04-2007 15:57

Polska Wiosna Filmowa

dimdngf
dimdngf

11 kwietnia rozpoczyna się Festiwalowa Polska Wiosna Filmowa, czyli festiwale i przeglądy polskiego kina za granicą. Współorganizatorem i patronem wydarzeń jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Cykl zapoczątkuje Poolse Filmlente, czyli II edycja przeglądu polskich filmów fabularnych w Amsterdamie. Zainaugurowana w ubiegłym roku przez Scenę Polską i Melkweg Cinema wiosenna impreza filmowa okazała się strzałem w dziesiątkę. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.: Filip Bajon, Przemek Wojcieszek i Paweł Wendorff. Projekcje filmów i spotkania reżyserów z publicznością odbędą się też w Lumen Filmtheater w Delft, w którym równe 10 lat temu odbył się Tydzień Filmu Polskiego. Polska Wiosna Filmowa zawita też do do Plaza Futura w Eindhoven i do Chasse Cinema w Bredzie, gdzie zakończy się w dniu 2 maja.

Scena Polska w Holandii wspólnie z Filmhuis Den Haag organizuje już od 1995 roku jesienne przeglądy polskiego kina pod nazwą CINEMA Polska, mimo, że jest to impreza stosunkowo młoda ma już swoich stałych fanów i wzbudza od początku duże zainteresowanie mediów holenderskich.

Kolejny festiwal odbędzie się w dniach 13-19.04 w Sankt Petersburgu. Jest to 16. edycja Festiwalu Nowego Polskiego Kina - jedynego w Rosji, organizowanego corocznie - z inicjatywy i przez stronę rosyjską - przeglądu najnowszej polskiej produkcji filmowej. Wydarzeniu od zeszłego roku patronuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wszystkie związane z festiwalem wydarzenia odbywają się w DOMKINO - kinie Stowarzyszenia Filmowców Rosyjskich.

dimdngf

Na przełomie kwietnia i maja, w Los Angeles można będzie uczestniczyć w 8. Festiwalu Polskich Filmów. Jak mówią organizatorzy celem imprezy jest popularyzacja polskiej kultury, a szczególnie sztuki filmowej.

W czasie jej trwania wręczona zostanie Hollywood Eagle Award dla najlepszego festiwalowego filmu, a następnie odbędzie się projekcja kręconego także w Polsce „Inland Empire” Davida Lyncha. Reżyser "Inland Empire" uhonorowany zostanie w czasie ceremonii zaszczytną polską nagrodą Amicus Poloniae (Przyjaciel Polski).

W czasie festiwalu zostanie pokazanych około 30 filmów. Projekcjom festiwalowych filmów jak co roku towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami. Wśród festiwalowych gości znajdą się między innymi: Jacek Bromski, Andrzej Seweryn, Jan Frycz, Kinga Preis, Borys Szyc.

Filmową wiosnę zakończy III Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku, który odbędzie się w terminie 9-13 maja. Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Kazimierz Michał Ujazdowski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Joseph E. Gore, Esq. - Prezydent Fundacji Kościuszkowskiej Organizatorem głównym jest: FILMART, Hanka Hartowicz Productions, Inc., a współorganizatorami Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

dimdngf

W programie Festiwalu znajdą się filmy fabularne, dokumentalne oraz studenckie etiudy. Ogromna większość z tych obrazów będzie miała swoją nowojorską premierę. Prezentowane filmy będą pretendowały do nagrody NYPFF im. Krzysztofa Kieślowskiego, za sztukę „ponad granicami” (Beyond Borders Award). W ubiegłym roku nagroda ta przypadła filmowi Przemysława Wojcieszka „Doskonałe popołudnie”.

W pokazach specjalnych będzie można zobaczyć: „Podwójne życie Weroniki” w reż. K. Kieślowski, „Kopię mistrza” w reż. Agnieszka Holland, „The Rape of Europa”, amerykański film dokumentalny.

Odbędzie się także prezentacja filmów studentów polskich szkól filmowych: ze Szkoły Filmowej w Łodzi, z Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie i ze szkoły katowickiej. Zobaczyć będzie można także retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego.

Ponadto Festiwalowi będą towarzyszyć: pokaz filmów animowanych Mariusza Wilczyńskiego w Muzeum of Modern Art (project MoMA) oraz Koncert Michała Urbaniaka w jednym z nowojorskich klubów jazzowych.

dimdngf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimdngf