Trwa ładowanie...
30-03-2007 13:05

Polski film otworzy festiwal w Szwecji

Polski film otworzy festiwal w SzwecjiŹródło: Film polski
d1165rm
d1165rm

Polski film "Portrecista" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego - dokument o Wilhelmie Brasse, który na zlecenie SS prowadził fotograficzną dokumentację w obozie koncentracyjnym Auschwitz, zainauguruje w kwietniu Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Godności Człowieka w Sztokholmie w Szwecji.

Producentem "Portrecisty" jest Telewizja Polska. Jak poinformowała w czwartek PAP Aleksandra Biernacka z TVP SA, film zostanie pokazany w Sztokholmie w obecności m.in. ambasadorów Polski, USA, Izraela, Niemiec i Węgier.

Wilhelm Brasse, fotograf-portrecista, trafił do Auschwitz za odmowę podpisania Reischlisty. Przyjechał do obozu w jednym z pierwszych transportów i trafił do specjalnego komando rozpoznawczego Wydziału Politycznego - zwanego obozowym Gestapo.

W obozie na rozkaz SS prowadził fotograficzną dokumentację. Fotografował m.in. pracę więźniów, prywatne spotkania oficerów SS z ich rodzinami, doświadczenia medyczne. Sporządził też tysiące portretów więźniów do obozowych kartotek. Wiele zdjęć Brasse'a trafiło później do podręczników historii na całym świecie.

d1165rm

W dokumencie Dobrowolskiego Brasse opowiada o kilku wybranych zdjęciach swojego autorstwa i opisuje związane z nimi historie. Mówi o bestialstwie oprawców, a także o zwykłych ludziach, z którymi zetknął się w pracowni fotograficznej, nim zginęli.

Film "Portrecista" zdobył już m.in. główną nagrodę na ubiegłorocznym III Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie. Był też pokazywany na międzynarodowych festiwalach w Szanghaju, Hamburgu i Jerozolimie.

Festiwal w Sztokholmie odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia. Pokazanych będzie 21 filmów wyselekcjonowanych spośród ok. 200 zgłoszonych dokumentów. Będą to produkcje z 15 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Izraela, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoch.

Obok "Portrecisty" zaprezentowany zostanie inny polski dokument, "Powiedz mi dlaczego?" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.

d1165rm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1165rm