Trwa ładowanie...
10-09-2009 12:05

Polskie kino rusza na podbój azjatyckich festiwali

Polskie kino rusza na podbój azjatyckich festiwali
d1w4g2l
d1w4g2l

Jesień 2009 stoi pod znakiem ogromnego zainteresowania polskim kinem na kontynencie azjatyckim, co znajduje swoje potwierdzenie w niezwykle licznym udziale polskich filmów w tamtejszych festiwalach.

Na jednym z najważniejszych światowych festiwali filmowych w południowokoreańskim Pusan zostanie zaprezentowanych aż sześć nowych filmów polskich. Do Konkursu Głównego Flash Forward zaproszono debiut Pawła Borowskiego "Zero". Natomiast w sekcji Word Cinema, gdzie prezentowane są wyselekcjonowane najciekawsze premierowe produkcje z całego świata pokazanych zostanie 5 polskich tytułów: "Tatarak" Andrzeja Wajdy, "Wszystko co kocham" Jacka Borucha, "Jestem Twój" Mariusza Grzegorzka, "Las" Piotra Dumały oraz "Handlarz Cudów" Jarosława Szody i Bolesława Pawicy.

Swój udział w festiwalu zapowiedzieli twórcy wszystkich polskich filmów biorących w nim udział. Wspólnie z European Film Promotion i Ambasadą RP w Seulu PISF przygotował plan promocji, w którym zapewni im usługi agencji PR, spotkania z publicznością itp.

Festiwal odbywa się w dniach 8-16 października. Więcej informacji na stronie: www.piff.org

d1w4g2l

W konkursie głównym 22. Festiwalu Filmowego w Tokio, zaliczanym przez FIAPF do festiwalowej tzw. klasy A, znalazł się najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego "Dom zły". Główna Nagroda Festiwalu Tokyo Sakura Grand Prix wynosi 100 000 USD. Przewodniczącym Jury festiwalowego będzie w tym roku znakomity meksykański reżyser Alexandro Gonzalez Inarritu. Reżyser Wojciech Smarzowski wraz z odtwórcą głównej roli, Marianem Dziędzielem, będą gośćmi festiwalu. Po raz pierwszy PISF pojawi się na targach w Tokio, gdzie stworzy stoisko promocyjne Polish National Cinema Stand promujące polskie kino, korzystając z doświadczeń na wiodących targach w Cannes i Berlinie. Festiwal trwa od 17-25 października. Więcej informacji na stronie: www.tiff-jp.net

Na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mumbaju, w sekcji World Cinema, prezentującej szeroki dorobek kinematografii z całego świata, pokazane zostaną aż trzy polskie filmy: "Rysa" Michała Rosy, "Droga do Raju" Gerwazego Reguły oraz "Jak żyć?" Szymona Jakubowskiego. Główną nagrodę w tej sekcji przyznaje publiczność, a jej wartość to ok. 20 000 USD. Na festiwalu w osobnych konkursach prezentowane są debiuty oraz najnowsze produkcje Bollywood. Laureatami nagrody za całokształt twórczości w tym roku zostaną uhonorowani: grecki reżyser Theo Angelopoulos oraz hinduski aktor i producent Shashi Kapoor.

Festiwal w Mumbaju trwać będzie od 29 października do 5 listopada. Więcej informacji na stronie: www.mumbaifilmfest.com

Natomiast 10 października PISF weźmie udział w targach locations odbywających się również w Mumbaju. Na konferencji przedstawiona zostanie prezentacja Polski i polskiego przemysłu filmowego, zachęcająca do realizacji filmów w naszym kraju. W konferencji uczestniczyć będzie PISF wraz z Polską Organizacją Turystyczną.

d1w4g2l

Również w Indiach w mieście Chennai (dawniej Madras) na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym odbędą się pokazy czterech polskich filmów: "Operacji Dunaj" Jacka Głomba, "Generała Nila" Ryszarda Bugajskiego, "Drogi do Raju" Gerwazego Reguły oraz "Serca na dłoni" Krzysztofa Zanussiego. Organizację Festiwalu wspiera Ambasada RP w New Delhi.

Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 grudnia. Więcej informacji na stronie: www.chennaifilmfest.org

W przyszłorocznych planach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbywającego się w marcu w Hong Kongu znalazła się prezentacja pod nazwą Focus on Polish Films, w ramach której zostanie pokazanych ok. 10 najnowszych polskich filmów.

d1w4g2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4g2l