Powstała kreskówka o narkotykach

O problemach związanych z produkcją i handlem narkotykami, uzależnieniem oraz łamaniem praw człowieka opowiada animowany raport Global Drug Policy (Światowej Polityki Narkotykowej) wyprodukowany przez łódzkie studio Se-ma-for.

Powstała kreskówka o narkotykach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak poinformowała Maja Ruszpel z Global Drug Policy, International Drug Policy Animated Report 2009 to krótka animacja podsumowująca ostatnie 10 lat polityki narkotykowej na świecie, "graficzna ilustracja paradoksów i absurdów światowej polityki narkotykowej różnych kontynentów i państw".

Film pokazuje m.in. która z narodowości dominuje w więzieniach w USA i w jaki sposób karze się tam ciężarne, które miały kontakt z narkotykami, z jakimi kłopotami spotykają się osoby używające heroiny w Rosji, jak drastyczne kary stosują Chiny czy Tajlandia wobec osób, które miały jakikolwiek kontakt z nielegalnymi substancjami i jaki wpływ ma obecna polityka na epidemię HIV czy przemoc związaną z produkcją konopi i koki w krajach Ameryki Łacińskiej lub opium w Afganistanie.

Film we współpracy z Global Drug Policy wyprodukowało łódzkie studio Se-ma-for. Autorki filmu to absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, na kierunku Animacji - Paulina Majda i Anna Błaszczyk. Muzykę do filmu napisał Krzysztof Jaryczewski - były wokalista "Oddziału Zamkniętego".

Technika animacji nawiązuje do stylistyki plakatowej. Film trwa 7 minut i został przygotowany w wersji polsko- i anglojęzycznej. Premiera filmu odbędzie się 5 marca w warszawskiej Galerii Zachęta podczas konferencji "Świat bez narkotyków? Dyskusja o obecnej polityce narkotykowej przed spotkaniem ONZ". Później film będzie dostępny w internecie.

Global Drug Policy to zainicjowany w styczniu 2008 r. program Open Society Institute - fundacji założonej przez George'a Sorosa, zajmującej się promowaniem demokracji, praw człowieka i reform społeczno-ekonomicznych. Open Society Institute finansuje m.in. polską Fundację Batorego. Głównym celem programu Global Drug Policy jest wypracowanie zrównoważonego podejścia do problemu narkotyków, które więcej uwagi poświęcałoby zagadnieniom praw człowieka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)