Powstała Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego
Prawie 1700 haseł opisujących filmy, których tematyka związana jest z duchowością, zawiera Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego. Książka ukazała się nakładem polskiego Wydawnictwa Biały Kruk i trafiła już do sprzedaży. W środę autorzy promowali ją w Warszawie.
Nad stworzeniem tej encyklopedii pracowało przez 4 lata prawie 50 autorów haseł. Redaktorami książki są ks. Marek Lis i Adam Garbicz. Religia pojmowana jest przez twórców encyklopedii jako duchowość.
Słowo wstępne napisał Krzysztof Zanussi. Jego zdaniem, zapotrzebowanie na tematykę odwołującą się do duchowości jest obecnie w kinie bardzo duże. Zanussi napisał, że "film okazuje się od dawna szczególnym narzędziem do wyrażenia głębi Tajemnicy, tego, co zmysłom umyka, co jest niewidzialne i niesłyszalne".
Ks. Lis podkreślił, że encyklopedia prezentuje nie tylko filmy dobrze widzom znane, lecz także produkcje, których Polacy nigdy jeszcze nie widzieli, ani w kinie, ani w telewizji. "Pora zwrócić uwagę na to bogactwo" - powiedział.
Książka zawiera opisy filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych. Wśród obrazów fabularnych znalazły się m.in. opowieści o Świętej Rodzinie, postaciach biblijnych, świętych, papieżach, w tym o Janie Pawłe II; o duchownych - nie tylko katolickich, ale także np. buddyjskich, oraz o ważnych postaciach z historii i współczesnego życia społecznego.
Można przeczytać m.in. o filmach: "Pasja" Mela Gibsona (2004), "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese (1988), "Jan Paweł II" Johna Kenta Harrisona (2005), "Karol - człowiek, który został papieżem" Giacomo Battiato (2005), "Misja" Rolanda Joffe'a (1986), "Kod da Vinci" Rona Howarda (2006) i "Siódma pieczęć" Ingmara Bergmana (1956).
Opisano też obrazy: "Miasto aniołów" Brada Silberlinga (1998), "Mały Budda" Bernardo Bertolucciego (1993), "Ghandi" Richarda Attenborough (1982), "Quo vadis" (2001) i "Matka Joanna od Aniołów" (1960) Jerzego Kawalerowicza, "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego (1968), "Egzorcysta" Williama Friedkina (1973) i serial "Ptaki ciernistych krzewów" (1983).
Zaprezentowano zarówno dramaty, jak i komedie... wśród komedii m.in. "Żywot Briana" Terry'ego Jonesa (1979) - film słynnej grupy brytyjskich komików Latający Cyrk Monty Pythona, i "Uciekające zakonnice" Jonathana Lynna (1990). Horrorom twórcy encyklopedii poświęcili bardzo mało miejsca. Zupełnie zrezygnowali z filmów, które - ich zdaniem - zrealizowano wyłącznie dla zysku i które "komercyjnie eksploatują pseudoreligijne mity i opowieści, np. o zaświatach".
Ks. Lis zaznaczył, że określenie "film religijny" nie odnosi się w encyklopedii wyłącznie do produkcji, które podejmują wprost temat Boga i kapłanów. - Bohaterowie nie muszą być w ogóle religijni. Chodzi nam po prostu o duchowość. O zwrócenie się w stronę transcendencji, spojrzenie »w górę« - tłumaczył redaktor książki.
Stąd w encyklopedii znalazły się również opisy takich filmów, jak: "Amadeusz" Milosza Formana (1984), "Podwójne życie Weroniki" (1991) i "Przypadek" (1981) Krzysztofa Kieślowskiego, "Pokój syna" Nanniego Morettiego (2001), "Pręgi" Magdaleny Piekorz" (2004), "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego (1976), "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka (1968), trylogia "Władca Pierścieni" Petera Jacksona (2001-2003), czy "Kolor purpury" Stevena Spielberga (1985).
Książka zawiera także krótkie sylwetki reżyserów i scenarzystów. Specjalny fragment poświęcono tematowi "Ksiądz w filmie fabularnym". Encyklopedię ilustruje prawie 1200 zdjęć.