Trwa ładowanie...
premiera
22-01-2010 09:20

"Pożegnania" i "Nine - Dziewięć" od piątku w kinach

"Pożegnania" i "Nine - Dziewięć" od piątku w kinachŹródło: Kino Świat
db0t7vi
db0t7vi

Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie trafią w piątek do polskich kin.

"To najbardziej wzruszający film, jaki kiedykolwiek widziałem; celebrujący więzy pomiędzy życiem a śmiercią" - napisał o wyreżyserowanych przez Yojiro Takitę "Pożegnaniach" (jap. "Okuribito") krytyk z "New York Observer".

Film został nagrodzony nie tylko Oscarem, ale także 10 nagrodami Japońskiej Akademii Filmowej, m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia i najlepszy aktor (nagroda dla odtwórcy głównej roli).

Bohaterem "Pożegnań" jest zdolny wiolonczelista (zagrał go Masahiro Motoki)
, który traci pracę. Po tym, jak rozwiązuje się jego orkiestra, mężczyzna postanawia wrócić razem z żoną do rodzinnego miasta, by tam szukać nowej pracy i nowego życia.

db0t7vi

W nadziei na zatrudnienie w agencji turystycznej, muzyk odpowiada na ogłoszenie zatytułowane "Okuribito". Jak się okazuje, jest to jednak praca w domu pogrzebowym. Mężczyzna decyduje się ją podjąć. Zostaje "nokanshi", czyli - według japońskiej tradycji - osobą, która składa ciało zmarłego do trumny.

Choć otoczenie wiolonczelisty patrzy na tę nową pracę niechętnie, bohater odnajduje się w roli "strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom". Jednocześnie - paradoksalnie - pracując w domu pogrzebowym, uczy się odkrywać radość i piękno życia.

Amerykańsko-włoski musical "Nine - Dziewięć" (taki tytuł ustalono dla dystrybucji w Polsce) zrealizował Rob Marshall, reżyser filmów "Chicago" i "Wyznania gejszy".

Jednym z autorów scenariusza "Nine - Dziewięć", inspirowanego filmem Federica Felliniego "Osiem i pół", jest nieżyjący już Anthony Minghella, reżyser "Angielskiego pacjenta".

db0t7vi

W obsadzie musicalu są m.in.: Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Penelope Cruz (nominowana za tę rolę do Złotego Globu), Nicole Kidman, Judi Dench, Kate Hudson, Sophia Loren i Stacy Ferguson ("Fergie").

Centralna postać to sławny reżyser filmowy Guido Contini (w jego roli Daniel Day-Lewis), który pragnie uporządkować swe życie prywatne i odzyskać utraconą wenę twórczą. W zmaganiach z problemami pomagają mu, a zarazem przeszkadzają, kobiety jego życia. Są wśród nich zdradzana żona Luisa, kochanka Carla oraz duch matki reżysera.

W piątek na polskie ekrany trafi również amerykańska komedia "Stare wygi" (reż. Walt Becker) z Johnem Travoltą i Robinem Williamsem w rolach głównych.

db0t7vi

Zobacz także:

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI GWIAZD TVP ]( http://film.wp.pl/tyle-zarabiaja-w-tvp-6025284410012289g ) [

ONA URODZI DZIECKO BRATU! ]( http://film.wp.pl/tila-tequila-urodzi-dziecko-swojego-brata-6025284087915137g ) [

CO SIĘ STAŁO Z JEJ PIERSIAMI? ]( http://film.wp.pl/historia-znikajacych-piersi-sylwii-gliwy-6025284349604993g ) [

ANIA MUCHA: OD LOLITKI DO SEKSBOMBY! ]( http://aleseriale.pl/gid,5832,img,218340,fototemat.html ) **

db0t7vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db0t7vi