Trwa ładowanie...
14-03-2008 11:01

Pożegnanie Gustawa Holoubka

Pożegnanie Gustawa HoloubkaŹródło: AKPA
d200158
d200158

W środę, 12 marca 2008, na warszawskich Starych Powązkach odbył się pogrzeb Gustawa Holoubka. Wybitny aktor teatralny i filmowy został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Obok najbliższej rodziny zmarłego i jego przyjaciół, Gustawa Holoubka żegnali w kościele licznie zgromadzeni przedstawiciele świata kultury, studenci warszawskiej Akademii Teatralnej. Tłumnie przybyli także miłośnicy twórczości artysty.

"Z wielkim żalem żegnamy artystę, który maestrię słowa i kunszt aktorski wyniósł na poziom osiągalny tylko dla niewielu. Swoją grą poruszał najsubtelniejsze strony duszy ludzkiej i dobywał z niej tony, których istnienia nie byliśmy wcześniej świadomi. Poczytuję sobie za zaszczyt" — pisał Lech Kaczyński — "że jako Prezydent Rzeczypospolitej w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej mogę nadać Gustawowi Holoubkowi pośmiertnie Order Orła Białego. Niech najwyższe odznaczenie państwowe będzie znakiem hołdu całego narodu dla wielkiego Polaka i wybitnego artysty".

Mszy świętej przewodniczył duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski, który wcześniej złożył kondolencje żonie zmarłego Magdalenie Zawadzkiej i synowi Janowi.

d200158

"Gustaw Holoubek wpisał się na trwałe w życie polskiego teatru, filmu, w kulturę i współczesną historię" - mówił Niewęgłowski.

Jak ocenił - "słowa są za małe, by ogarnąć życie i dzieło artysty jakim był Gustaw Holoubek. Służył przez piękno i dobro - doświadczy radości nieba" - zaakcentował ks. Niewęgłowski w homilii.

"Byłeś i pozostaniesz wielkim depozytariuszem tajemnicy słowa. Było twoim narzędziem i budulcem, a mały teatr nad Wisłą był twoim schronieniem, ponieważ nie oszczędzono Ci słów krytyki. Teraz jesteś u źródła słowa" - mówił Piotr Fronczewski.

Bogdan Zdrojewski minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że dzięki twórczości Gustawa Holoubka byliśmy świadkami aktorstwa, życia, humanizmu w najlepszym wydaniu.

"Musimy o tym pamiętać. Musimy pamiętać o tym, że takie wzorce zdarzają się niezwykle rzadko, albo w ogóle się nie zdarzają".- mówił minister

Trumnę Gustawa Holoubka złożoną w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach pokryły setki wieńców i kwiatów. Oddano salwę honorową, nad grobem, odegrano także hymn Polski i Hejnał Mariacki. Gustaw Holoubek zmarł 6 marca w Warszawie, miał 85 lat.

d200158
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200158