Trwa ładowanie...
10-07-2014 11:57

Premiera plakatu Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski 2014

Premiera plakatu Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski 2014Źródło: mat. promocyjne
d3nau5j
d3nau5j

Prezentujemy plakat 4. edycji Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. Jego twórcy, Jakub Jezierski oraz współpracujący z nim Piotr Chuchla, tak opisują swój projekt: Za motyw wizualny posłużył gest Filipa Mosza z filmu Amator. Sposób w jaki bohater kadruje rzeczywistość za pomocą dłoni jest bardzo wymowny. Na naszym plakacie poprzez dłonie patrzą oczy. To oczy wszystkich amatorów kina Krzysztofa Kieślowskiego, którzy chcą być uczestnikami tegorocznego festiwalu filmowego w Sokołowsku.

"Amator" jest osią tegorocznej edycji festiwalu. To jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju i wokół niego toczyć się będą festiwalowe dyskusje.

Opowieść o filmowcu amatorze i jego artystycznym dojrzewaniu, była odpowiedzią Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat 70. pokolenie ówczesnych trzydziestolatków. Głównym bohaterem "Amatora" jest Filip Mosz - w tej roli znakomity Jerzy Stuhr - zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym w małym mieście, który zakupiwszy amatorską kamerę po to, by uwiecznić swoją nowo narodzoną córeczkę, zaczyna filmować otaczający go świat, a samo filmowanie pochłania go bez reszty.

W 35-lecie premiery "Amatora", film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej - „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?” - który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji.

d3nau5j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nau5j