Trwa ładowanie...
dtmwck4
Aktualności

Premiera polskiego filmu w Cannes

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Bagiński
Tomasz Bagiński (AKPA)
dtmwck4

Światowa premiera filmu "Siedem bram Jerozolimy", będącego połączeniem koncertu Krzysztofa Pendereckiego z animacjami Tomasza Bagińskiego, odbyła się w niedzielę podczas targów rynku fonograficznego MIDEM w Cannes.

Podczas premiery filmu, która odbyła się pierwszego dnia targów MIDEM w Cannes, tuż przed ich oficjalną inauguracją, obecny był zarówno Krzysztof Penderecki, jak i Tomasz Bagiński.

Trwający prawie godzinę film "Siedem bram Jerozolimy", został wyreżyserowany przez Jarosława Minkowicza i wyprodukowany przez Telewizję Polską.

dtmwck4

Materiał zarejestrowano 23 listopada 2008 r. podczas koncertu Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wówczas, w 75. rocznicę urodzin Pendereckiego, miało miejsce uroczyste wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy" pod batutą kompozytora.

Oprawę dla koncertu stanowiły specjalnie przygotowane na tę okazję animacje komputerowe Tomasza Bagińskiego prezentowane na dużym ekranie. Scenografia wirtualna autorstwa Bagińskiego została połączona ze scenografią klasyczną, autorstwa Borysa Kudliczki. W filmie znalazły się także animacje Bagińskiego oraz zapis występu artystów z Kieleckiego Teatru Tańca. Wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy", zarejestrowane podczas listopadowego koncertu jest w filmie tłem muzycznym.

Zdaniem Krzysztofa Pendereckiego w filmie zaprezentowanym w niedzielę w Cannes "bardzo odkrywcze było pokazywanie muzyki w zupełnie w inny sposób". - Warstwa wizualna pojawia się obok muzyki, ona nie przeszkadza muzyce - mówił dziennikarzom Penderecki tuż po premierze.

W jego opinii "pokazywanie muzyki poprzez obraz" może być bardzo potrzebne, zwłaszcza ludziom nie obytym z muzyką poważną. W opinii Pendereckiego nowoczesny sposób ilustrowania muzyki może mieć znacznie więcej zwolenników niż prezentowanie np. "zbliżenia kontrabasu lub spoconego dyrygenta".

dtmwck4

Autor animacji Tomasz Bagiński podkreślił, że pracując nad filmem słuchał "Siedmiu bram Jerozolimy" Pendereckiego niemal nieustannie. - Proces tworzenia tego projektu był dosyć szybki i bardzo intensywny - ocenił artysta. Zwrócił uwagę, że pierwsze szkice scenariusza filmu pojawiły się w sierpniu 2008 roku, a faktyczna praca nad nim rozpoczęła się w drugiej połowie września. Dlatego też - jak dodał - "nie było czasu na długie analizowanie utworu". - Postawiłem na czysto impresyjne kwestie - tłumaczył Bagiński. Artysta zgodził się z Krzysztofem Pendereckim, że film "Siedem bram Jerozolimy" może pomóc dotrzeć do ludzi, którzy wcześniej nie interesowali się muzyką. - Doszedłem do wniosku, że warto "opakować" tę muzykę w kolorowy papierek, przedstawić ją ludziom, którzy tej muzyki nie słuchali, ale przez tę oprawę - być może - daliby się namówić - mówił Bagiński.

Polska premiera filmu "Siedem bram Jerozolimy" odbędzie się 22 lutego na antenie TVP2.

Tegoroczna edycja światowych targów rynku fonograficznego MIDEM w Cannes potrwa do 21 stycznia. Obecna jest na nich m.in. Polska - Polski Pawilon na MIDEM zorganizował Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie resortu kultury. Gościem honorowym tegorocznych targów jest Rosja.

dtmwck4

Podziel się opinią

Share
dtmwck4
dtmwck4