Premiera "W poszukiwaniu utraconych lat"
Z udzia艂em ministra kultury Andrzeja Celi艅skiego oraz ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa, odby艂a si臋 w 艣rod臋 w Warszawie uroczysta premiera filmu dokumentalnego "W poszukiwaniu utraconych lat".
Film, do kt贸rego scenariusz napisali Piotr Pytlakowski i Micha艂 Sobelman, opowiada o historii stosunk贸w polsko-偶ydowskich. Narratorami s膮 izraelski pisarz Etgar Keret i polska aktorka 艣piewaj膮ca Katarzyna Groniec, kt贸rzy wsp贸lnie podr贸偶uj膮 po Polsce i Izraelu. Poruszone s膮 tu problemy naszych czas贸w oraz historii wzajemnych relacji obu narod贸w.
G艂贸wny w膮tek filmu ukazuje polskich i izraelskich licealist贸w. Postawione jest pytanie, co tak naprawd臋 wiedz膮 o sobie, jak si臋 poznaj膮, jak prze艂amuj膮 stereotypy, jak nawi膮zuje si臋 mi臋dzy nimi przyja藕艅. Odr臋bnym w膮tkiem jest historia oparta na autentycznych wydarzeniach z 偶ycia Pytlakowskiego i Sobelmana. Jest to opowie艣膰 o ch艂opcu, kt贸ry prze偶ywa dramaty, zwi膮zane z dwoisto艣ci膮 to偶samo艣ci narodowej.
Film jest adresowany g艂贸wnie do m艂odzie偶y. Jego celem jest przybli偶enie m艂odym pokoleniom historii relacji polsko-偶ydowskich, pokazanie, jak wa偶ne jest wzajemne poznanie, umiej臋tno艣膰 wybaczania, konieczno艣膰 wykorzenienia przes膮d贸w i uprzedze艅.
Ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss powiedzia艂 podczas uroczystej premiery "W poszukiwaniu utraconych lat", 偶e film ten nie jest "indoktrynacj膮" ani "propagand膮".
Przypomnia艂, 偶e podczas pierwszego spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwa艣niewskim, w kt贸rym uczestniczy艂 jako ambasador, pad艂o pytanie, co b臋dzie z m艂odzie偶膮 obu narod贸w - odpowiedzialn膮 za kszta艂towanie stosunk贸w pomi臋dzy tymi narodami w przysz艂o艣ci.
Film ko艅czy si臋 scen膮 przyjaznego spotkania m艂odzie偶y 偶ydowskiej i polskiej w Warszawie. Ambasador oceni艂, 偶e w filmie jest "element nadziei". 呕yd ma prawo 偶y膰 wsz臋dzie, gdzie chce; ka偶dy cz艂owiek ma prawo 偶y膰 tam, gdzie chce. To jest kierunek nowego 艣wiata - doda艂.
Premiera filmu odby艂a si臋 w dniu niepodleg艂o艣ciowego 艣wi臋ta Izraela. Patronem projektu "W poszukiwaniu utraconych lat" jest Fundacja Ryszarda Krauze.